Trzymasz laptopa ciągle pod ładowarką i rujnujesz jego baterię? Mówią, że mają na to sposób
Trzymanie laptopa pod ładowarką to brzydki nawyk, ale niekoniecznie musi się skończyć zniszczeniem ogniwa baterii. Tak przekonuje pewien startup, pokazując swój najnowszy produkt: dzyndzel, który będzie zarządzał zdrowym ładowaniem baterii komputerów przenośnych.
Laptopy to urządzenia przenośne, które jednak nierzadko traktowane są jak komputery stacjonarne i służą za główny komputer w domu. Wiele osób niemalże permanentnie trzyma laptopa pod ładowarką, doprowadzając do szybkiego zużycia ogniw baterii.
Ten problem chcą rozwiązać - przynajmniej częściowo - inżynierowie ze startupu Lighty Electronics. Remedium na problemy amatorów wiecznie podpiętych do gniazdka ma być Chargie, "smart menadżer ładowania".
Dzyndzel za 200 złotych może uratować baterię twojego laptopa
Lighty Electronics to amerykański startup założony przez rumuńskiego inżyniera, Ovidiu Sandru. Sztandarowym produktem jest Chargie, niewielkie urządzenie wielkości pendrive'a pozwalające na zarządzanie ładowaniem urządzenia, do którego jest podpięte. Pierwsza wersja Chargie z 2020 roku była przeznaczona dla smartfonów i innych urządzeń ładowanych prądem o niskiej mocy przez USB (USB-C lub USB-A, zależnie od wersji). Po podłączeniu Chargie do ładowarki, akcesorium może odcinać dopływ prądu, gdy wykryje naładowanie urządzenia do określonej przez użytkownika wartości (np. 80 proc.) oraz pozwala na zaplanowanie harmonogramu ładowania poprzez aplikację mobilną.
Obecnie Lighty Electronics poprzez platformę Kickstarter zbiera fundusze na produkcję nowej wersji Chargie, tym razem przeznaczonej dla laptopów.
Podobnie jak w przypadku wersji dla smartfonów, Chargie wpinany jest w gniazdo ładowania, a w jego drugi koniec wpina się ładowarkę do laptopa. Następnie należy zainstalować aplikację Chargie, dostosować ustawienia ładowania oraz harmonogram i... to tyle. Zgodnie z deklaracjami Lighty Electronics, Chargie dla laptopów ma współpracować z ładowarkami o mocy nawet 100 W.
Co więcej, Lighty Electronics wraz z urządzeniem będzie dostarczać przejściówki pozwalające na użycie akcesorium z laptopami wszystkich najpopularniejszych marek: Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo i innych. Sama aplikacja Chargie dla laptopów dostępna jest na systemy ChromeOS, MacOS oraz Windows (10 i 11).
Chargie dla laptopów obecnie dostępny jest w ramach kampanii na Kickstarterze, a jedną sztukę urządzenia wyceniono na 49 dolarów - około 203 złote. Dotychczas Chargie zebrał 500 proc. kwoty zakładanej przez Lighty Electronics, a do końca kampanii pozostało 8 dni.
Może zainteresować cię także: