REKLAMA

Jak wyczyścić i naprawić wejście do ładowarki w telefonie? Nie lekceważ problemu

Wychodzisz w pośpiechu z domu, bierzesz do ręki telefon po godzinnym ładowaniu, a ten pokazuje 2 proc. baterii? Jeśli naturalnie nie zapomniałeś podłączyć ładowarki do gniazdka, może to oznaczać problem z gniazdkiem zasilania.

Jak wyczyścić i naprawić wejście do ładowarki w telefonie
REKLAMA

Gniazdo zasilania w smartfonach to ich newralgiczny punkt, często powodujący problemy. Często używane i podatne na zanieczyszczenia może niespodziewanie odmówić działania, czy też działać nieprawidłowo - na przykład przerywając ładowanie w najmniej spodziewanym momencie.

Nie dość, że jest to irytujące, to może prowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu. Nie lekceważ problemu i zajmij się nim już teraz. Może się okazać, że dzięki prostej czynności kłopoty z ładowaniem telefonu znikną jak ręką odjął.

REKLAMA

W zasadzie najlepszą poradą jaką można udzielić w takim przypadku, jest udanie się do serwisu, ale czasem warto spróbować innych metod, zanim zdecydujemy się na rozwiązanie, które z pewnością będzie nas kosztować nieco pieniędzy.

Jak naprawić gniazdko zasilania w smartfonie?

  • Na początku sprawdź, czy problem faktycznie dotyczy portu ładowania, czy też innego elementu. Zmień kabel, a jeśli to nie przyniesie efektów, podłącz go do innej ładowarki lub wręcz portu USB w komputerze, czy też listwie zasilania.
  • Nie używaj dalej uszkodzonego kabla, czy ładowarki - podejście "jakoś to będzie" i "czasami jeszcze działa" to proszenie się o kłopoty.
  • Jeśli zmiana innych elementów nie przynosi efektów, a port się rusza, czy też jest uszkodzony mechanicznie (np. z powodu upuszczenia telefonu na ziemię), a nie znasz się na naprawie elektroniki, to daj sobie spokój z domowymi metodami - po prostu sprawdź lokalizację najbliższego serwisu
  • Port nie nosi śladów uszkodzenia mechanicznego, a zdecydowanie to on jest źródłem problemów? Czasami problemy z ładowaniem spowodowane są po prostu zanieczyszczeniami (np. paprochami z kieszeni), które dostały się do portu. Wyłącz telefon i spróbuj go przedmuchać, a potem delikatnie oczyścić za pomocą np. za pomocą wykałaczki, czy wręcz szczoteczki do zębów (oczywiście suchej - i takiej której nie zamierzasz używać ponownie). Można w tym celu również użyć sprężonego powietrza. Do czyszczenia gniazdka NIE UŻYWAJ metalowych przedmiotów.
  • Jeśli przyjdzie ci do głowy oczyścić gniazdko za pomocą alkoholu izopropylowego, to naprawdę użyj homeopatycznych ilości i miej świadomość, że jeśli z tym przesadzisz, to naprawa może skończyć się uszkodzeniem smartfona.
  • Jeśli styki gniazdka ładowania są skorodowane, czy zaśniedziałe, najlepiej będzie je wymienić w serwisie. Jeśli chcesz spróbować zająć się tym we własnym zakresie, możesz na własną odpowiedzialność wypróbować takie preparaty rozpuszczających tlenki, jak np. Kontakt 60.
  • Rozważ alternatywną metodę ładowania. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, ale obejście problemu, tym niemniej czasami potrzeba nam właśnie czegoś takiego. Wiele smartfonów wyposażonych jest w bezprzewodowy system ładowania. Obecnie te systemy działają bardzo sprawnie i naprawdę nie ma żadnego powodu, by dalej używać do ładowania kabla jak jakiś neandertalczyk.

Bezprzewodowe ładowarki znajdziemy dziś już w każdym sklepie z akcesoriami do telefonu i nie są to urządzenia drogie. Mimo wszystko warto omijać najtańsze ładowarki indukcyjne nieznanych firm, bowiem podczas ładowania mogą one przegrzewać smartfona. Ładowarki bezprzewodowe do smartfonów bywają wbudowane w obudowy komputerowe, czy też powerbanki.

Na koniec warto powiedzieć, że wszystkie awaryjne kwestie związane z zasilaniem najlepiej rozwiązywać w serwisie - biorąc się za takie naprawy samemu ryzykujemy zwarcie i w konsekwencji poważne uszkodzenie sprzętu.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA