Koniec problemów z CO2. Chcą rewolucjonizować świat energią z powietrza
Czy to możliwe, że dwutlenek węgla, symbol naszego ekologicznego problemu stanie się surowcem dla przemysłu? Startup SpiralWave twierdzi, że jak najbardziej. Firma zaprezentowała przełomowe urządzenie, które może zmienić podejście do CO2 – zamieniając go na cenny metanol.
Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z głównych winowajców zmian klimatycznych. Wydobywający się z kominów fabryk i rur wydechowych samochodów, jest poważnym zagrożeniem dla naszej planety. Jednocześnie, jak wskazują najnowsze odkrycia, CO2 może być przekształcony w coś, co przyniesie nam korzyści – jeśli tylko wiemy, jak to zrobić.
SpiralWave pokazuje, że zmiana ta jest możliwa, a to, co kiedyś wydawało się śmiertelnym zagrożeniem, może stać się nowym sojusznikiem w walce o przyszłość planety. Oto technologia, która zamienia CO2 – największy problem współczesnego świata – w energię.
Trzy etapy do czystego powietrza
Startup SpiralWave zaprezentował swoją technologię na scenie Startup Battlefield podczas TechCrunch Disrupt 2024. Sercem tego innowacyjnego urządzenia jest plazma. W przypadku urządzenia SpiralWave plazma jest generowana za pomocą mikrofal i służy do rozbijania cząsteczek CO2 na mniejsze fragmenty.
To nie jest jakiś kosmiczny system napędowy, ale urządzenie, które może wychwytywać dwutlenek węgla z atmosfery lub komina i przekształcać go w coś użytecznego. Na nagraniu widać plazmę w bardzo szybkich impulsach. Z każdym impulsem rozkłada CO2.
Fale plazmowe powstają w wyniku zapłonu trzech różnych impulsów mikrofal, z których każdy ma swoją częstotliwość i oddziałuje na różne wiązania cząsteczkowe, wywołując kaskadę reakcji chemicznych.
Pierwszy rozkłada CO2 na CO, drugi rozkłada H2O na H i OH, a trzeci łączy je w metanol
– powiedział Bukhari w wywiadzie dla TechCrunch.
SpiralWave twierdzi, że wykorzystuje zapłon zimnej plazmy atmosferycznej do produkcji e-metanolu poprzez bezpośrednie wykorzystanie rozcieńczonego CO2 z powietrza. Wszystko to za ułamek kosztów stosowanych dotychczas. Metanol ma być pozyskiwany w cenie 150 USD/tonę.
Nasz proces współreaguje rozcieńczone CO2 i H2O, aby wytworzyć metanol w jednym etapie, eliminując potrzebę wychwyconego CO2 i H2 jako surowców. Osiąga się to poprzez selektywną interakcję z zimną plazmą, umożliwiając bezpośrednie wykorzystanie powietrza przy użyciu atmosferycznego CO2 i bezpośrednie wykorzystanie spalin. Jest to najtańszy sposób na wydobycie zielonej alternatywy ropy naftowej - metanolu z powietrza i wody
- opisuje swoją technologię startup.
Więcej o tym jak nauka walczy z globalnym ociepleniem przeczytasz na Spider's Web:
Jak podaje TechCrunch, w zależności od stężenia dwutlenku węgla, proces SpiralWave przekształca od 75 do 90 proc. energii elektrycznej systemu w energię chemiczną magazynowaną w postaci metanolu.
Pierwsze prototypy SpiralWave oto sięgający kolan Nanobeam oraz Microbeam, który ma około 2 m wysokości. Urządzenia mogą produkować tonę metryczną metanolu, wykorzystując strumień 90 proc. dwutlenku węgla i 7000 kilowatogodzin energii elektrycznej. W przypadku stężenia około 9 proc. potrzeba 8500 kilowatogodzin, a w przypadku powietrza 10 000 kilowatogodzin, co wypada korzystniej w porównaniu z innymi źródłami produkcji e-metanolu.
W planach jest urządzenie Gigabeam mające 100 m wysokości, które byłoby w stanie usuwać jedną gigatonę CO2 rocznie. Aby walczyć ze zmianą klimatu, musimy usuwać 10 gigaton CO2 rocznie
– powiedział Bukhari w rozmowie z TechCrunch.
Technologia na wagę złota
Metanol, czyli CH3OH, to substancja, która może być używana jako paliwo, surowiec do produkcji plastiku, a nawet składnik paliw rakietowych. Jest nie tylko łatwiejszy do magazynowania niż wodór, ale i bardziej stabilny.
W porównaniu do paliw konwencjonalnych, odnawialny metanol zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 95 proc., emisję tlenku azotu nawet o 80 proc. i całkowicie eliminuje emisję tlenku siarki oraz cząstek stałych.
Przemysł chemiczny potrzebuje go w ogromnych ilościach, dlatego każda technologia, która pozwala na jego produkcję, jest na wagę złota. Nie mówiąc już o plusach w postaci mniejszej ilości gazów cieplarnianych.
Szacuje się, że rocznie przemysł emituje ponad 30 mld t CO2. Urządzenie SpiralWave może odegrać kluczową rolę w przechwytywaniu tej emisji – zarówno bezpośrednio z kominów przemysłowych, jak i bezpośrednio z atmosfery. Technologia ta może nie tylko zmniejszyć ilość CO2 w atmosferze, ale też zamienić go na produkt, który może być wykorzystywany przez różne branże.