Będziemy mieli w Polsce nowy park narodowy. Pierwszy od blisko 25 lat
Jeden z najcenniejszych przyrodniczo terenów w Polsce i Europie Środkowej stanie się Parkiem Narodowym Miejsce to jest domem dla setek gatunków roślin i zwierząt, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem pierwszego od ponad 20 lat parku narodowego - Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Nowy park pomoże zachować unikatową przyrodę i krajobrazy oraz da impuls do rozwoju turystyki w regionie.
Skarby Doliny Dolnej Odry
Dlaczego właśnie Dolina Dolnej Odry? To miejsce ma ogromną wartość przyrodniczą i kulturową. Międzyodrze to niemal całkowicie dzika kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątanina kanałów, rozlewisk, a nawet jezior, w większości zupełnie niedostępna dla ludzi. Miejsce to stanowi unikalny ekosystem, który wymaga ochrony.
Jest to obszar o niezwykłej historii z kilkudziesięcioma zabytkowymi budowlami hydrotechnicznymi. Dla wielu to wciąż nieodkryty świat. Ta izolacja sprzyja naturalnemu bogactwu, które jest czymś wyjątkowym w tej części Europy. Tworząc park narodowy, chcemy zachować to dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
Więcej o technologii i przyrodzie przeczytasz na Spider's Web:
Dolina Dolnej Odry to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. To tu wśród rozlewisk, łąk i lasów, spotkamy 237 gatunków ptaków, co stanowi 50 proc. wszystkich gatunków odnotowanych w Polsce, w tym wiele rzadkich i zagrożonych wyginięciem takich jak: zimorodek, rybitwa czarna, żuraw, orzeł bielik. Ponad 100 gatunków ptaków ma w tym miejscu swoje tereny lęgowe.
Bobry budują tu swoje imponujące tamy, a wody Odry to także dom dla wielu gatunków ryb, płazów i gadów. Możemy zobaczyć nawet żubry, największe lądowe ssaki Europy.
Ale to nie wszystko. Dolina Dolnej Odry to także skarbnica różnorodności roślinnej. Na jej terenie występują rzadkie gatunki roślin wodnych, torfowiskowe i leśne, a wśród nich są kotewka orzech wodny, litwor nadbrzeżny, salwinia pływająca, wilczomlecz błotny czy starzec bagienny. To prawdziwa oaza zieleni w coraz bardziej betonowym świecie.
Gdzie powstanie nowy park narodowy?
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest planowany na terenie czterech gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa. Park narodowy ma objąć tereny dzisiejszego Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, ale bez nurtów Odry Zachodniej i Odry Wschodniej. W sumie będzie to 6 tys. hektarów.
Poza wspominamy rzekami także kanał Klucz – Ustowo (Skośnica) oraz Kanał Gartz – Marwice nie zostały włączone w granice Parku ani jego otuliny. To oznacza, że żegluga będzie odbywała się tam na dotychczasowych zasadach.
Projekt ustawy o nowym parku narodowym jest już gotowy, ale trwają jeszcze konsultacje z samorządami, Gdy tylko się zakończą, ustawa będzie musiała zostać zatwierdzona przez parlamentarzystów.
Zysk dla nas wszystkich
Możesz zapytać: "Czy nie wystarczy rezerwat przyrody?". Otóż nie. Park narodowy to najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce. Taki status gwarantuje większe fundusze na ochronę środowiska, rozwój infrastruktury turystycznej i edukację ekologiczną.
Zmiany klimatyczne są faktem, a Polska wciąż ma wiele do zrobienia, by chronić swoje dziedzictwo naturalne. Warto też dodać, że po stronie Niemiec istnieje już Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (Nationalpark Unteres Odertal) – utworzony 28 czerwca 1995 r. w powiecie Uckermark (Brandenburgia).
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry byłby 24. parkiem narodowym w Polsce i pierwszym od czasu powstania Parku Narodowego Ujście Warty w 2001 r.
Powstanie nowego parku narodowego to nie tylko zysk dla przyrody, ale także dla nas wszystkich. Dzięki niemu będziemy mogli bliżej obcować z naturą, podziwiać jej piękno i uczyć się o jej znaczeniu. To także szansa na rozwój turystyki i stworzenie nowych miejsc pracy.
Głowna ilustracja: Dolina Dolnej Odry. Fot. Uwe Gille, licencja: CC BY-SA 3.0