Tak się robi kino w domu! Sony Bravia 9 to perełka wśród projektorów

Patronat medialny

Projektory to urządzenia, dzięki którym można stworzyć salę kinową we własnym domu. Sony Bravia 9 to model topowy, który mogliśmy sprawdzić na żywo. Spełnia on wszystkie pokładane w nim oczekiwania. Co dokładnie potrafi?

sony bravia projector 9 0

Kinowy seans we własnym domu? To możliwe, ale wymaga przygotowania specjalnego pomieszczenia oraz zakupu odpowiedniego projektora. Tym ostatnim może być jeden z produktów marki Sony, taki jak Bravia Projector 9. To, jak się sprawdza, mogliśmy ocenić w praktyce podczas targów Audio Video Show, które w mijający weekend obyły się w Warszawie.

Sony Bravia Projector 9 na Audio Video Show

Urządzenie prezentowano w zaciemnionej sali na stadionie PGE Narodowym. Aby do niego wejść, trzeba było uchylić kotarę, a naszym oczom ukazywał się wtedy obraz zajmujący niemal całą ścianę pomieszczenia. Projektor umieszczony był przy tym na podwyższeniu, dzięki czemu siedzący na fotelach goście nie wchodzili w drogę laserowej wiązce i można było bez problemu oglądać wybrane sceny z filmu Avengers: Koniec gry. Robi to piorunujące wrażenie.

Sony, które jest jedną z ponad 700 firm, które prezentowały na Audio Video Show swoje sprzęty, chwali się przy tym, że jest liderem w segmencie projektorów zarówno na rynku globalnym, jak i tym naszym, polskim. Sony Bravia Projector 9, który do oferty trafił z podobnie wyglądającym, tańszym i nieco mniej jasnym Bravia Projector 8, to sprzęt z bardzo wysokiej półki. Oba modele plasują się pomiędzy tańszym XW5000ES i droższym GTZ380, które pozostały w sprzedaży.

Projektor zarówno do filmów, jak i do gier

Sony Bravia Projector 9, którego sercem jest procesor obrazu Projector XR, osiąga jasność na poziomie 3400 lumenów. W reprodukcji materiałów wideo pomaga funkcja Live Colour Enhancer, która poprawia kolory w jasnym otoczeniu. bazujące na tych z telewizorów Bravia. Nie zabrakło tutaj oczywiście obsługi rozdzielczości 4K i to w trybie HDR i w 120 Hz z input lagiem na poziomie 12 ms.

Dzięki tego typu parametrom urządzenie sprawdzi się nie tylko w przypadku miłośników hollywoodzkich blockbusterów, ale również u graczy, tym bardzie że w obudowie Sony Bravia Projector 9 można znaleźć dwa złącza HDMI w standardzie HDMI 2.1. Jakby tego było mało, obsługują one tryb ALLM (Auto Low Latency Mode). Sprzęt ma też cztery autorskie funkcje przetwarzania obrazu:

  • XR Dynamic Tone Mapping - analiza szczytowej jasności klatka po klatce, aby prezentować „obrazy o bogatej gradacji, wysokiej jasności i wspaniałych kolorach”;
  • XR Deep Black - przyciemnianie laserowe w ciemnych scenach, aby zapewnić głębszą czerń „przy zachowaniu ekspresji tonów i kolorów”, a przy okazji oszczędzać energię;
  • XR TRILUMINOS PRO - do wyświetlania miliarda kolorów, a projektory zapewniają pokrycie palety barw DCI-P3 w 95 proc.
  • XR Clear Image - skalowanie obrazu do rozdzielczości 4K przy użyciu bazy danych pozwalającej odzyskać utraconą teksturę wraz z minimalizacją szumów, a oprogramowanie rozpoznaje obiekty, na których wzrok skupia zwykle widz.

Sony podaje przy tym, że Sony Projector 9 jest kompatybilny z rozwiązaniami automatyki domowej takimi jak Control4, Crestron, Savant i AMX oraz usługami zdalnej konserwacji w postaci OvrC i Domotz. Jest w stanie wygenerować obraz o przekątnej długości do 150 cali przy zachowaniu jasności na poziomie 210 nitów (przy czym już przy 120 calach jasność rośnie do 330 nitów).

Co jeszcze warto wiedzieć o Sony Bravia Projector 9?

Urządzenie zaprojektowano tak, by można było je łatwo zainstalować nawet w takim pomieszczeniu, w którym projektor nie jest umieszczony centralnie przed obszarem, na którym wyświetlany będzie obraz. W regulacji pomaga funkcja korekcji zniekształceń trapezowych i przesunięcia obiektywu. W pamięci można zapisać teraz nie 3, a 5 ustawień zoomu, ostrości i przesunięcia. Domyślnie sprzęt kalibrowany jest na tryb Cinema Film 1, ale można to zmienić.

Czytaj inne nasze teksty poświęcone Audio Video Show 2024:

Do tego dochodzi opcja zmiany szerokości pasów w trybie letterbox. Po lewej i po prawej nadal można wygasić po 50 pikseli, ale z góry i dołu tę wartość można zwiększyć z dotychczasowych 240 do aż 300 pikseli (co daje proporcje 2.40:1). Do tego dochodzą trzy tryby HDR Tone Mapping oraz możliwość konwersji treści SDR na HDR. A cena? Sony Bravia Projector 9 VPL-XW8100ES wyceniono na, bagatela, 25999… euro. No to co, kupujecie?

Patronat medialny
Najnowsze
Zobacz komentarze