REKLAMA

Sony Bravia 8 i 9 nadchodzą. To nie telewizory, to kino w domu

Sony zaprasza klientów na kinowy seans w ich domach. Do oferty dołączyły właśnie dwa nowe sprzęty z linii Bravia, ale to nie telewizory, tylko projektory: Bravia Projector 8 i Bravia Projector 9. Znamy już ich specyfikację.

Sony Bravia Projector 8 VPL-XW8100ES 0
REKLAMA

Sony chwali się tym, że jest firmą związaną z Hollywoodem i to na każdym etapie. W wielu przypadkach to właśnie ze sprzętów tej firmy korzystają twórcy kinowych blockbusterów. I nie chodzi tylko o rejestrację obrazu kamerami Sony Venice, ale również dźwięku, a także przy podglądzie zarejestrowanego materiału na Master Monitorach pokroju Sony HX319 i HX3119. Do tego dochodzą oczywiście telewizory i projektory, na których widzowie dane produkcje potem oglądają.

REKLAMA

W segmencie projektorów Sony chwali się z kolei pozycją lidera nie tylko na rynku globalnym, ale również i tym naszym, polskim. Już wcześniej w ofercie firmy można było znaleźć wiele sprzętów z tej kategorii, a teraz dołączają do niej dwa kolejne. Sony Bravia Projector 8 i Projector Bravia 9, bo o nich mowa, plasują się na półce cenowej akurat pomiędzy dwoma z poprzedniej kolekcji, czyli tańszym XW5000ES i droższym GTZ380, które pozostają w sprzedaży (XW7000ES z kolei z oferty znika).

Co potrafią Sony Bravia Projector 8 i 9?

Oba nowe modele laserowych projektorów Sony mają bardzo zbliżone parametry oraz możliwości, a różni je przede wszystkim cena i maksymalna jasność. Sony Bravia Projector 8 o oznaczeniu kodowym VPL-XW8100ES rozkręca się do 2700 lumenów, podczas gdy Sony Bravia Projector 9 ma w specyfikacji 3400 lumenów; obsługuje też funkcję Live Colour Enhancer poprawiającą kolory w jasnym otoczeniu. W obu przypadkach są też procesory Projector XR bazujące na tych z telewizorów Bravia.

W obu nowych projektorach Sony z linii Bravia możemy liczyć oczywiście na obsługę rozdzielczości 4K oraz standardu HDR. Pojawiły się też nowości dla graczy, w tym obsługa odświeżania z częstotliwością 120 Hz przy zachowaniu parametru input lag na niskim poziomie 12 ms. Sony Bravia Projector 8 i Sony Bravia Projector 9 wyposażono również w dwa złącza HDMI 2.1 z obsługą trybu ALLM (Auto Low Latency Mode). Do tego dochodzą cztery funkcje przetwarzania obrazu:

  • XR Dynamic Tone Mapping - analiza szczytowej jasności klatka po klatce, aby prezentować „obrazy o bogatej gradacji, wysokiej jasności i wspaniałych kolorach”;
  • XR Deep Black - przyciemnianie laserowe w ciemnych scenach, aby zapewnić głębszą czerń „przy zachowaniu ekspresji tonów i kolorów”, a przy okazji oszczędzać energię;
  • XR TRILUMINOS PRO - do wyświetlania miliarda kolorów, a projektory zapewniają pokrycie palety barw DCI-P3 w 95 proc.
  • XR Clear Image - skalowanie obrazu do rozdzielczości 4K przy użyciu bazy danych pozwalającej odzyskać utraconą teksturę wraz z minimalizacją szumów, a oprogramowanie rozpoznaje obiekty, na których wzrok skupia zwykle widz.

Sony Bravia Projector 8 i Projector 9 kierowane są zarówno do miłośników filmów i seriali, jak i dla fanów gier wideo oraz sportu. Są przy tym kompatybilne z rozwiązaniami automatyki domowej (Control4, Crestron, Savant, AMX) i usługami zdalnej konserwacji (OvrC i Domotz). Przekątną wyświetlanego obrazu można regulować w zakresie aż do 150 cali przy zachowaniu w droższym modelu jasności na poziomie 210 nitów (dla porównania przy 120 calach jest to 330 nitów).

Oba modele przeznaczone są do instalacji w salach kina domowego i pokojach multimedialnych. Konfigurację projektora w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości ustawienia go lub podwieszenia pod sufitem w optymalnym miejscu, ułatwia funkcja korekcji zniekształceń trapezowych i przesunięcia obiektywu (pomagają w tym wymiary 46 cm x 51,7 cm x 21 cm oraz waga na poziomie 14 kg). W pamięci można zapisać teraz nie 3, a 5 ustawień zoomu, ostrości i przesunięcia.

Sprawdź inne nasze teksty poświęcone sprzętom marki Sony:

Mamy też możliwość zmiany szerokości pasów w trybie letterbox. Po lewej i po prawej nadal można wygasić po 50 pikseli, ale z góry i dołu tę wartość można zwiększyć z dotychczasowych 240 do 300 pikseli (co daje proporcje 2.40:1). Domyślnie sprzęty kalibrowane są na tryb Cinema Film 1, ale można go zmienić. Do tego dochodzą trzy tryby HDR Tone Mapping oraz możliwość konwersji treści SDR na HDR.

Ceny projektorów Sony Bravia 8 i 9

A ile przyjdzie nam za nie zapłacić? Ceny są następujące:

REKLAMA
  • Sony Bravia Projector 8 (VPL-XW6100ES) - 15 999 euro;
  • Sony Bravia Projector 9 (VPL-XW8100ES) - 25 999 euro.

Dla porównania pozostające w ofercie modele XW5000ES (2000 lumenów) i GTZ380 (10000 lumenów) kosztują odpowiednio 4999 euro i 79999 euro. Dołączające do nich urządzenia trafią do sprzedaży w listopadzie 2024 r. i będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych obudowy, czyli białej i czarnej. Podobnie jak w innych sprzedawanych przez Sony sprzętach z tej kategorii nie mamy tutaj do czynienia z projektorami lampowymi, tylko laserowymi pozbawionymi rtęci.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA