1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Ten projektor zmienia zasady gry. Standard Ultra HD w świetnej jakości i rozsądnych pieniądzach. To Sony VPL-XW5000ES

Lokowanie produktu: Sony

Ten projektor ma szansę przejść do historii. Do tej pory laserowe projektory oferujące prawdziwie natywną rozdzielczość 4K sprzedawane były w cenach iście zaporowych. Tymczasem VPL-XW5000ES jest nie tylko relatywnie niedrogi, to na dodatek nie widać w nim śladu po kompromisach.

26.09.2022
9:00
Sony VPL-XW5000ES opinie

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale spora część laserowych projektorów sprzedawanych jako zgodne z rozdzielczością 4K nieco oszukuje. W rzeczywistości emitują klatki o niższej rozdzielczości stosując technikę interpolacji. Ich cyfrowe zwierciadła w żadnym razie nie pracują w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Dzięki temu mogą być sprzedawane w cenach relatywnie rozsądnych, ale też w efekcie ich zgodność z formatem Ultra HD jest dość umowna.

Tymczasem Sony VPL-XW5000ES to laserowy projektor, którego 0,61-calowe panele SXRD w istocie zapewniają obraz o precyzji 4K, co do piksela. Nie on jako pierwszy, w żadnym razie. Tyle że nowość od Sony jest do kupienia już od 27,7 tys. zł. W porównaniu do konkurencji oferującej podobne parametry w podobnej technologii, to wręcz podejrzanie dobra okazja. Na czym Sony zdecydowało się zaoszczędzić? Wygląda na to, że... na niczym. To pierwszy nielampowy projektor 4K, który można polecić. Zwłaszcza że jego atuty nie kończą się na wykorzystaniu lasera, co już na dzień dobry stanowi obietnicę znikomych kosztów eksploatacji, co wynika z braku konieczności regularnego wymieniania lamp.

Laserowa precyzja Sony VPL-XW5000ES.

 class="wp-image-2434395"
Sony VPL-XW5000ES

Już po wyjęciu z pudełka projektor robi wrażenie, choć w dość nietypowy sposób. Spodziewałem się ogromnego i ciężkiego urządzenia, tymczasem VPL-XW5000ES jest relatywnie lekki i kompaktowy, co ułatwia instalację. Wzornictwo? Kwestia gustu, ale mi od zawsze przemawiał do gustu pragmatyzm w wykonaniu Sony. Projektor jest elegancki, ale też każdy kształt ma swoją funkcję i przeznaczenie. Głównie związane z chłodzeniem i skutecznym odprowadzaniem ciepła - dzięki czemu projektor podczas pracy jest bardzo cichy, nawet jeżeli aktualnie wyświetla obraz w HDR.

Możliwości sprzętowe doskonale uzupełnia kolejna niespodzianka. Jest nią procesor obrazu Sony X1 Ultimate, dostępny do tej pory wyłącznie w najdroższych telewizorach i projektorach. To jeden z wiodących chipsetów w tej kategorii, rewelacyjnie radzący sobie z kontrastem, doborem barw i luminancji do trybu HDR. Przede wszystkim jednak X1 Ultimate świetnie sobie radzi z rekonstrukcją obrazu z źródeł o niższej jakości (rozdzielczość HD, kompresja sygnału) do niemal natywnego 4K. Za jego sprawą obraz jest bardzo klarowny i ostry - ale to nie koniec.

 class="wp-image-2434398"
Sony VPL-XW5000ES

Sony VPL-XW5000ES według Sony i własnoręcznych pomiarów zapewnia pokrycie przestrzeni barwnej DCI-P3 w 95 proc. oraz szczytową jasność na poziomie ponad 6800 lumenów. W praktyce oznacza to, że użytkownik może liczyć nie tylko na klarowność prawdziwego 4K, ostrość zapewnianą przez świetne układy optyczne i elektronikę - ale też na wierne i żywe kolory i bardzo przekonujący efket HDR.

Wyposażenie jest ważne. Co oferuje Sony VPL-XW5000ES?

 class="wp-image-2434407"
Sony VPL-XW5000ES

W urządzeniu znajdziemy dwa złącza HDMI 2.0 i właściwie to byłby mój największy zarzut względem tego urządzenia. Znaczy się, to nie powinno nikogo obchodzić poza graczami, i to raczej tymi z gatunku pasjonatów. Najnowsze konsole do gier potrafią wykorzystać złącze HDMI 2.1, by zapewnić rozrywkę w rozdzielczości Ultra HD z płynnością 120 Hz. Sony VPL-XW5000ES zapewni tylko 2K przy 120 Hz lub 4K przy 60 Hz. Osoby niezainteresowane grami wideo w ogóle tym niedostatkiem nie muszą się przejmować. Co więcej, opóźnienia sterowania (input lag) są tu na pomijalnym poziomie, więc i tak ów projektor zapewni graczom mnóstwo dobrej zabawy.

 class="wp-image-2434410"
Sony VPL-XW5000ES

Dodatkowo, projektor jest bardzo łatwy w konfiguracji za sprawą pomocnej automatyki. Do urządzenia dołączony jest wygodny pilot, który dobrze leży w dłoni. Chciałbym znaleźć jakieś wady tego projektora, ale prawdę powiedziawszy nic mi nie przychodzi do głowy. Poza brakiem obsługi trybu 4K @ 120 Hz dla PlayStation 5.

Sony wygrało. Model VPL-XW5000ES nie ma realnej konkurencji.

To laserowy projektor, a więc jest łatwy w użytkowaniu, a przede wszystkim z uwagi na brak problemu zużywających się lamp jest niemal całkowicie bezobsługowy. Oferuje pełną natywną rozdzielczość 4K, bez żadnych sztuczek i obsługuje standard HDR10. Działa na chipsecie X1 Ultimate, czyli tym najbardziej zaawansowanym w historii Sony i obiektywnie jednym z najlepszych na rynku. Do tego ma obiektyw ACF o świetnych parametrach.

W efekcie projektor wyświetla ostry, klarowny, nasycony kolorami i jasny obraz, również w formatach stosowanych przez nowoczesne usługi VOD czy urządzenia dla graczy. Jest jak na tego rodzaju urządzenie dość mały. Jest bardzo cichy. Jest też szybki, co ma znaczenie dla graczy w kontekście input laga. Jego cena to 27,7 tys. zł. To nie tak, że jest nieco lepszy od konkurencji. Po uwzględnieniu ceny owej konkurencji, tak po prostu, nie ma.

Lokowanie produktu: Sony
Najnowsze