REKLAMA

Twój zeszłoroczny telewizor Samsunga jak nowy. Rusza aktualizacja do One UI

Oficjalnie mówiono o początku przyszłego roku, ale wygląda na to, że Samsung przyspieszył swoje plany. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów posiadacze smart TV tego producenta mogą przejść na całkiem nowy system, z nową estetyką interfejsu.

Loewe Stellar Tizen
REKLAMA

Samsung jako producent telewizorów znany jest z wielu bardzo dobrych rzeczy, ale jeśli chodzi o podejście do systemów smart TV, to producent ten do tej pory stosował raczej archaiczne podejście. Dany model telewizora sprzedawany był z daną wersją systemu operacyjnego Tizen, z takimi a takimi funkcjonalnościami. Jeżeli ktoś miałby ochotę skorzystać z udogodnień nowszej wersji tego systemu, musiałby wówczas kupić nowszy telewizor. Jedyne aktualizacje to usuwanie usterek czy luk bezpieczeństwa.

REKLAMA

Firma niedawno jednak zmieniła podejście, co zresztą oficjalnie i dumnie ogłosiła. Zapewniła, że telewizory będą aktualizowane przez aż siedem lat od momentu wprowadzenia ich do sprzedaży. Oczywiście to niezupełnie oznacza siedmiu lat nowych wersji systemu, a jedynie obsługi technicznej - wspomniane ewentualne bugfixy - tym niemniej również i przez pewien czas mają być dostarczane aktualizacje funkcyjne. Dystrybucja pierwszej właśnie się rozpoczęła.

To też jest ciekawe:

Telewizory Samsunga z 2023 r. z Tizenem 8.0. Interfejs w stylu One UI, nowy Pasek gry i nowe menu główne

 class="wp-image-4954748"
Zdjęcie ekranu telewizora Samsunga z 2023 r. z aktualizacją do Tizen 8.0 z One UI (źródło: SamMobile)

Aktualizacja trafia już na telewizory pierwszych użytkowników. Niestety nie możemy tego potwierdzić, gdyż na dziś nie dysponujemy odbiornikiem z akurat tego rocznika - dostępność aktualizacji potwierdzają jednak chociażby czytelnicy SamMobile. Według ich relacji i opublikowanego changelogu, jest to pełnoprawna aktualizacja do najnowszego Tizena w wersji 8.0. Co oznacza kilka niespodzianek dla użytkowników.

 class="wp-image-4913948"
Widok Daily+ w Tizen 8.0 (na przykładzie telewizora QN92D)

Zmienia się przede wszystkim estetyka systemu. Może nie w jakiś wywrotowy sposób, ale wszelkie elementy interfejsu mają teraz kształty i animacje spójne z wzornictwem One UI, które Samsung stosuje też w swoich telefonach, tabletach, zegarkach czy zamierza też stosować w sprzęcie AGD. Na szczęście na samej estetyce się nie kończy.

 class="wp-image-4778264"
Nowy widok ekranu domowego z podziałem na dwie karty w Tizen 8.0 (na przykładzie telewizora Q60D)

Tizen 8.0 to również sprawniejszy silnik webowy, co oznacza nie tylko szybszą pracę wbudowanej przeglądarki, ale też i samych aplikacji VOD (te na Tizena są pisane w technologiach webowych). Zmieni się też nieco wygląd ekranu domowego, wprowadzając do niego karty. Ta główna to ulubione aplikacje użytkownika i związane z nimi rekomendacje treści, zaś w dodatkowej umieszczane są pozostałe aplikacje - zarówno na telewizorze, jak i możliwe do instalacji.

REKLAMA
 class="wp-image-4778327"
Odświeżona estetyka podręcznych menu, ikon i interfejsu w Tizen 8.0 (na przykładzie telewizora Q60D)

Nowy system to również ekran Daily+, który mniej lub bardziej umiejętnie integruje treści telewizyjne i te związane ze sterowaniem inteligentnym domem. Tizen 8.0 to również obsługa Multi Control - czyli możliwość sterowania telewizorem i innymi urządzeniami Samsunga za pomocą pojedynczego zestawu akcesoriów (np. myszki i klawiatury). Nowa wersja wprowadza też nowy Game Bar (pasek ustawień dla graczy) z kilkoma nowościami) a także możliwość wykorzystania głośników bezprzewodowych Samsunga w ramach zestawu Q Symphony. Należy mieć na uwadze, że aktualizacja rozprowadzana jest falami - i nie trafi od razu do wszystkich użytkowników, to może zająć nawet kilka tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA