REKLAMA

E-recepta bez podawania PESEL-u. Jak to zrobić?

Nie chcesz podawać swojego PESEL-u w aptece? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość - istnieje sposób na wykupienie e-recepty bez zdradzania swoich danych.

E-recepta bez podawania PESEL-u. Jak to zrobić?
REKLAMA

E-recepta to duże ułatwienie dla pacjentów, zwłaszcza dla tych, którzy mają tendencję do gubienia papierowych recept (czyli dla mnie!). Zamiast martwić się o zgubienie lub zniszczenie fizycznego dokumentu, e-recepta jest zawsze dostępna w systemie.

REKLAMA

To rozwiązanie jest również bardzo wygodne dla osób, które mają recepty wypisane na kilka miesięcy do przodu. Zamiast nosić ze sobą plik recept, wystarczy pamiętać o swoim PESEL-u. Co więcej e-recepta pozwala na częściową realizację, co oznacza, że można wykupić leki w dowolnym momencie i w dowolnej ilości, w ramach okresu ważności recepty.

Problem tylko w tym, że nie każdy lubi GŁOŚNO podawać swój numer identyfikacyjny w aptece, a nuż ktoś podsłucha i wykorzysta w niecnych celach. Ale też po prostu: kto lubi się chwalić swoim PESEL-em?

E-recepta bez podawania PESEL-u. Wystarczy kod QR

Jak podaje rządowa strona, w trosce o twoje dane osobowe i komfort, istnieją sposoby na wykupienie e-recepty bez konieczności podawania numeru PESEL w aptece. Jeśli cenisz sobie prywatność lub po prostu nie chcesz podawać tych danych publicznie, masz do wyboru kilka opcji:

Aplikacja mojeIKP

 class="wp-image-4948961"

Zainstaluj aplikację mojeIKP na swoim smartfonie (dostępna na Android i iOS). Po zalogowaniu się profilem zaufanym lub kontem bankowym, odbierz e-receptę i wygeneruj kod QR. W aptece wystarczy pokazać farmaceucie kod QR na ekranie telefonu – szybko i dyskretnie. Dodatkowo aplikacja mojeIKP umożliwia ci dostęp do historii twojego leczenia, wszystkich e-recept i e-skierowań, nawet offline, pod warunkiem, że wcześniej pobrałeś je na swoje urządzenie.

Aplikacja mObywatel

 class="wp-image-4948973"

Jeśli posiadasz aplikację mObywatel, możesz w niej również zrealizować e-receptę. W zakładce Usługi wybierz Recepty, a następnie wskaż receptę, którą chcesz wykupić. Pojawi się kod QR do zeskanowania w aptece. Pamiętaj, że za pomocą mObywatela możesz wykupić nie tylko swoje recepty, ale także receptę dziecka lub innej osoby, która udzieliła ci pełnomocnictwa.

E-mail

Możesz też otrzymać receptę na skrzynkę pocztową, wystarczy, że podczas logowania na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl uzupełnisz swój adres e-mail w zakładce Moje konto. Od tej pory e-recepty będą wysyłane na twoją skrzynkę mailową, a w wiadomości znajdziesz załącznik PDF z informacją o recepcie i kodem QR.

Tradycyjne rozwiązanie - wydruk informacyjny

Jeśli wolisz tradycyjne metody, poproś lekarza o wydruk informacyjny e-recepty. Ten wydruk zawiera wszystkie niezbędne dane, w tym kod, który możesz okazać w aptece. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nie korzystasz z aplikacji mobilnych lub nie masz dostępu do Internetu.

Przeczytaj więcej o przydatnych rozwiązaniach w mObywatelu:

A co, jeśli masz tylko kod recepty?

REKLAMA

No dobra przyznajmy – czasem zdarzy się, że zostajemy tylko z kodem recepty i niczym więcej. Może telefon padł, a wydruk gdzieś się zapodział. W takiej sytuacji, gdy podanie PESEL-u okazuje się nieuniknione, są apteki, które idą z duchem czasu i oferują cyfrowe rozwiązania rodem z filmów sci-fi.

Mowa o tabletach, na których możemy sami wpisać kod recepty i PESEL. Bez stresu, że ktoś podsłucha, bez krępującej ciszy i czucia na plecach oddechu niecierpliwej kolejki. Ot, wpisujesz cyferki na ekranie i po sprawie. To taki ukłon w stronę prywatności i wygody pacjenta, a przy okazji ukłon w stronę introwertyków, którzy wolą kontakt z technologią niż wymianę uprzejmości z farmaceutą. W dobie cyfryzacji takie rozwiązania to już nie bajer, a standard, który powinien być dostępny w każdej aptece.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA