REKLAMA

Wszystko będzie fotowoltaiką. Twój plecak, smartfon i samochód też

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego właśnie dokonali odkrycia, które może na zawsze zmienić sposób, w jaki pozyskujemy energię ze Słońca. Zapomnijcie o tradycyjnych, krzemowych panelach słonecznych. Brytyjscy badacze opracowali nowatorską technologię, która pozwala pokryć praktycznie każdą powierzchnię specjalnym materiałem, przekształcającym energię słoneczną w elektryczność.

Wszystko będzie fotowoltaiką. Twój plecak, smartfon i samochód też
REKLAMA

Wyobraźcie sobie, że wasz plecak, samochód, a nawet obudowa telefonu komórkowego staje się miniaturową elektrownią. Dzięki nowej technologii, każdy przedmiot, który znajdzie się na słońcu, może produkować energię. To otwiera zupełnie nowe możliwości.

REKLAMA

Same zalety nowego materiału

Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali rewolucyjne podejście, które pozwoli generować coraz większe ilości energii słonecznej bez potrzeby stosowania paneli słonecznych na bazie krzemu. Zamiast tego postanowili oni pokryć powierzchnię przedmiotów codziennego użytku, takich jak plecaki, samochody i telefony komórkowe, nowym materiałem generującym energię.

Cienkowarstwowy perowskit, materiał pochłaniający światło jest po raz pierwszy wystarczająco cienki i elastyczny, aby można go było zastosować na powierzchni niemal każdego budynku lub zwykłego przedmiotu.

To jednak niejedyna zaleta nowego materiału. Wykorzystując pionierską technikę opracowaną w Oksfordzie, która polega na układaniu wielu warstw pochłaniających światło w jedną ogniwo słoneczne, naukowcy wykorzystali szerszy zakres widma światła, co pozwala na generowanie większej mocy z tej samej ilości światła słonecznego.

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:

Więcej energii ze słońca

Nowy, ultracienki materiał, wykorzystujący tak zwane podejście multi-junction, został właśnie certyfikowany przez japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki Przemysłowej i Technologii (AIST). Zgodnie z certyfikatem cienkowarstwowy perowskit ma 27 proc. efektywności energetycznej (co oznacza, że ​​przetwarzają około 27 proc. energii ze światła słonecznego) - więcej niż tradycyjne panele fotowoltaiczne na bazie krzemu.

W ciągu zaledwie pięciu lat eksperymentów zwiększyliśmy wydajność konwersji energii z około 6 proc. do ponad 27 proc. Uważamy, że z czasem osiągnąć możemy znacznie większą wydajność, przekraczającą 45 proc.

- powiedział dr Shuaifeng Hu, pracownik naukowy na wydziale fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Obniżyć ceny energii

Cienkowarstwowy perowskit ma nieco ponad jeden mikron grubości i jest prawie 150 razy cieńszy niż płytka krzemowa. W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych matriał można zastosować na niemal każdej powierzchni.

Dzięki zastosowaniu nowych materiałów, które można stosować jako powłokę, pokazaliśmy, że możemy "przeskoczyć" krzem, a jednocześnie zyskać elastyczność. Jest to ważne, ponieważ obiecuje więcej energii słonecznej bez potrzeby stosowania tak wielu paneli na bazie krzemu lub specjalnie zbudowanych farm słonecznych

- mówi naukowiec.

Naukowcy wierzą, że ich odkrycie pozwoli obniżyć koszty energii słonecznej, a także uczyni ją bardziej dostępną. Od 2010 r. globalny średni koszt energii słonecznej spadł o prawie 90 proc., co czyni ją prawie o jedną trzecią tańszą od energii generowanej z paliw kopalnych.

REKLAMA

Innowacje obiecują dodatkowe oszczędności kosztów, ponieważ nowe materiały, takie jak cienkowarstwowy perowskit, zmniejszają potrzebę stosowania paneli krzemowych i specjalnie budowanych farm słonecznych.

Możemy sobie wyobrazić powłoki perowskitowe stosowane na szerszych typach powierzchni, aby generować tanią energię słoneczną, na przykład na dachach samochodów i budynków, a nawet na tylnych panelach telefonów komórkowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA