Fotowoltaika nie będzie już wkurzać sąsiada. Znaleźli prosty sposób
Czy zdarzyło ci się kiedyś spojrzeć na panel fotowoltaiczny w pełnym słońcu i zostać oślepionym odbijającym się światłem? Ten problem może wkrótce odejść do przeszłości dzięki innowacyjnej folii antyodblaskowej opracowanej przez niemiecki startup.
Rosnące rozpowszechnienie systemów fotowoltaicznych w budynkach prywatnych i komercyjnych jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonych dostaw energii. Chociaż zalety systemów fotowoltaicznych pod względem ochrony środowiska i oszczędności kosztów energii są niekwestionowane, istnieją również wyzwania, którym należy stawić czoła.
Jednym z tych problemów jest odblask powodowany przez odbijające światło powierzchnie modułów fotowoltaicznych. Efekt odbijania światła słońca przez panele fotowoltaiczne często powoduje spory między sąsiadami. Na lotniskach moduły fotowoltaiczne muszą spełniać określone wymagania, zwykle osiągane dzięki specjalnej powłoce antyrefleksyjnej, tak aby nie oślepiały pilotów samolotów.
Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:
- Darmowe ładowanie elektryka. Carporty i wiaty fotowoltaiczne będą nowym hitem
- Czyszczenie fotowoltaiki bezdotykowo i bez wody. Ten wynalazek ma być standardem
- Fotowoltaiką zagrodzili wejście do parku. Miasto rozkłada ręce
- Gigantyczna farma fotowoltaiczna zasila fabrykę samochodów. To już się dzieje w Polsce
Antyrefleksyjna fotowoltaika
Niemiecki startup Phytonics twierdzi teraz, że opracował specjalną folię nalepianą na moduły fotowoltaiczne, która sprawia, że panele nie odbijają oślepiającego światła. Phytonics twierdzi, że samoprzylepna folia może być stosowana zarówno w nowych, jak i istniejących systemach PV.
Po naklejeniu folii nie trzeba zmieniać orientacji fotowoltaiki. Powłoka nie tylko sprawia, że moduły solarne są matowe, ale także zwiększa ich wydajność.
Nasza folia przeciwodblaskowa jest wynikiem ponad siedmiu lat badań i rozwoju. Dzięki połączeniu mikro- i nanostruktury odwzorowuje naskórek płatków róż tłumi prawie wszystkie odbicia padającego światła słonecznego - dla wszystkich długości fal i kątów padania. Dzięki temu są one znacznie lepsze od tradycyjnych powłok przeciwodblaskowych i powodują roczny wzrost wytwarzania energii w przypadku paneli słonecznych nawet o 10 proc.
- podaje firma Phytonics w komunikacie.
To już działa
Podczas testów w Szwajcarii folię naklejono na modułach w domu, w którym system fotowoltaiczny oślepiał sąsiada. Efekt możecie zobaczyć na zdjęciach niżej. Wkrótce folia zostanie również wykorzystana w systemie dachowym w supermarkecie w Niemczech, gdzie pozwolenie na budowę wymagało modułów słonecznych, które nie powodują oślepienia.
Przeciwodblaskowe moduły fotowoltaiczne stanowią zaawansowane rozwiązanie mające na celu dalsze promowanie i rozpowszechniania systemów fotowoltaicznych.
Dzięki swojej innowacyjnej technologii oferują skuteczny sposób na uniknięcie konfliktów z sąsiadami, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska. Przyszłość rysuje się w jasnych barwach dzięki technologii umożliwiających harmonijne współistnienie odnawialnych źródeł energii i życia miejskiego.