Gigantyczna farma fotowoltaiczna zasila fabrykę samochodów. To już się dzieje w Polsce
Energia słoneczna staje się coraz ważniejszym graczem na globalnej scenie energetycznej, a biznes doskonale to rozumie. Właśnie dlatego na terenie fabryki Volkswagen Poznań we Wrześni uruchomiono imponującą farmę fotowoltaiczną, która z pełną mocą zasila produkcję samochodów.
UWAGA! Rozdajemy nowe sprzęty Samsunga! Weź od nas składane smartfony, zegarki i słuchawki
Wszystkie fabryki Volkswagen Poznań zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, dostarczaną do tej pory przez zewnętrznych dostawców. Jednak jeszcze w 2022 r. firma zaczęła szykować się do samodzielnego wytwarzania zielonej energii elektrycznej i rozpoczęto na terenie zakładu we Wrześni budowę farmy fotowoltaicznej.
Fotowoltaika w każdym wolnym miejscu
Teraz, po zakończeniu ostatniego etapu budowy, nastąpiło uruchomienie nowej farmy fotowoltaicznej Volkswagena. Na terenach należących do wrzesińskiej fabryki Volkswagen Poznań, na całkowitym obszarze 22 ha, z pełną mocą pracuje teraz blisko 25 000 paneli fotowoltaicznych PV o mocy 590W.
W inwestycji zastosowane zostały moduły bazujące na ogniwach typu N, które mają gwarantować niższy spadek wydajności modułów i wyższą sprawność. W sumie dostarczają energię elektryczną o mocy 15,2 MW.
Oznacza to, że w optymalnych warunkach pogodowych, przy pełnym nasłonecznieniu, fabryka we Wrześni będzie w pełni samowystarczalna pod względem energii elektrycznej.
Farma fotowoltaiczna we Wrześni jest jedną z największych instalacji przyzakładowych w Europie. Inwestorem i głównym wykonawcą instalacji jest polska firma Quanta Energy S.A. Prace budowlane na terenie zakładu Volkswagen we Wrześni trwały zaledwie pół roku i obejmowały między innymi budowę ważącej 310 t konstrukcji oraz połączeniu 102 km przewodów.
Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:
Dążymy do tego, by spółka Volkswagen Poznań stała się w pełni neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Farma fotowoltaiczna, którą oddajemy dzisiaj do użytku to tylko jeden z elementów tego procesu. Na tym jednak nie poprzestajemy. Kolejnym etapem będzie budowa dalszych 3MW instalacji na ziemi oraz 6,5 MW instalacji dachowej
- podkreśla dr Thomas Kreuzinger – Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni.
Wiatraki i pszczoły
Na fotowoltaice jednak się nie skończy. Fabryka we Wrześni szykuje się do postawienia własnych wiatraków. To jednak nie wszystko. Tereny zielone zakładu we Wrześni pozwoliły nie tylko na budowę farmy fotowoltaicznej, ale są również bezpiecznym schronieniem i domem dla wielu pokoleń pszczelich rodzin z pasieki ustawionej na przylegających do fabryki łąkach.
W zeszłym roku załoga fabryki we Wrześni wyprodukowała ponad 97 tys. samochodów, z których większość stanowiły dostawcze Volkswagen Crafter.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to nie tylko korzyść dla środowiska. Oznacza ona również mniejsze koszty dla firmy i większą niezależność energetyczną. W dobie rosnących cen energii elektrycznej, własne źródło zasilania staje się coraz cenniejsze.
Farma fotowoltaiczna we Wrześni to imponujący przykład tego, jak nowoczesna technologia może służyć zarówno biznesowi, jak i środowisku. To również zapowiedź nadchodzących zmian. Słońce staje się coraz ważniejszym źródłem energii, a firmy, które już teraz inwestują w odnawialne źródła zasilania, budują sobie solidną pozycję na przyszłość.