REKLAMA

Niemcy stawiają na to samo co Polacy. Niedaleko Lipska powstało prawdziwe monstrum

Energetyczna rewolucja na naszym kontynencie nabiera tempa. W niemieckim Witznitz niedaleko Lipska uroczyście otwarto największą elektrownię słoneczną w Europie. Ta imponująca instalacja zbudowana na terenach po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego staje się symbolem transformacji energetycznej i zielonej przyszłości.

Niemcy stawiają na to samo co Polacy. Niedaleko Lipska powstało prawdziwe monstrum
REKLAMA

Największa w Europie farma fotowoltaiczna - Energiepark Witznitz o mocy 605 MW - została oficjalnie otwarta i rozpoczęła już pełną działalność. Projekt zapewni tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do zasilenia około 200 000 gospodarstw domowych. Dzięki temu unikniemy emisji około 250 000 t metrycznych CO2 rocznie.

REKLAMA

Microsoft chce być zielony

Energia elektryczna z tej fotowoltaiki nie trafi jednak do domów. Większość produkowanej przez nią zielonej energii trafi do firmy Shell, która następnie odsprzeda ją firmie Microsoft.

Microsoft podpisał umowę na dostarczanie 323 MW energii elektrycznej, co pomoże internetowemu gigantowi wywiązać się ze zobowiązania, że ​​do 2025 r. 100 proc. energii zasilającej centra danych koncernu będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:

Fotowoltaika zamiast kopalni

Nowy park fotowoltaiczny położony jest na południe od Lipska na wschodzie Niemiec nad jeziorem Hainer. Obiekt składa się z dziesięciu sekcji i 1,1 mln modułów fotowoltaicznych. Teren obejmuje ponad 500 ha w byłej kopalni odkrywkowej Witznitz 2 i 150 ha sąsiednich terenów. Operatorem jest Move On Energy.

Mając na celu ograniczenie wpływu na środowisko i społeczeństwo inwestor wybudował 13 km dróg rowerowych i spacerowych, z żywopłotami wzdłuż ogrodzeń i obszarami leśnymi na powierzchni 13 ha.

Shell Energy Europe podpisało we wrześniu 15-letnią umowę zakupu 600 MW energii (PPA) w Witznitz. Oddzielnie zawarło umowę z Microsoftem na dostarczanie jej mocy wyjściowej z 323 MW.

REKLAMA

Według szacunków S&P Global Commodity Insights, średnie ceny energii ze słońca w Niemczech w marcu wyniosły nieco ponad 52 euro/MWh, co jest najniższą ceną od prawie trzech lat i stanowi około 81 proc. średniej ceny hurtowej w tym kraju.

Sukces elektrowni słonecznej Witznitz to dowód na to, że energia odnawialna staje się coraz bardziej wydajna i dostępna. Otwarcie tej imponującej instalacji to ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości i walki z kryzysem klimatycznym. Możemy być pewni, że w ślad Witznitz pójdą kolejne tego typu projekty, rozświetlając Europę czystą energią słoneczną.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA