Jest jesienny rozkład PKP Intercity. Będą nowe połączenia i rekordowo szybkie przejazdy
Zbliżająca się jesień i początek nowego roku szkolnego oznacza dla pasażerów PKP Intercity jedno - zmianę rozkładu. Przewoźnik zapewnił nie tylko garść nowych połączeń, ale także (pozytywnie) rekordowe czasy przejazdu pomiędzy największymi polskimi miastami.
Nowe połączenia PKP Intercity będą łączyć duże polskie miasta i ucieszą przede wszystkim mieszkańców zachodniej Polski. Jak poinformował przewoźnik Od września, w rozkładzie jazdy znajdzie się nowe połączenie Warszawa - Szczecin - Warszawa przez Poznań. Według PKP IC EIC 1804/8105 Sedina pokona trasę z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie 4 godzin 32 minut - o około pół godziny szybciej niż dotychczas najszybszy skład. Co więcej, nowe połączenie skróci również czas podróży z Poznania do Warszawy do 2 godzin 18 minut.
PKP Intercity na jesień. Będzie szybciej - rekordowo szybciej
Osoby podróżujące na trasie Warszawa - Poznań oraz Wrocław - Poznań ucieszy nowe połączenie EIC 1604/6105 Lech Warszawa - Wrocław przez Poznań. W EIC 1604/6105 Lech czas podróży z Wrocławia do i z Poznania będzie zajmował jedynie 1 godz. 18 min., a z Warszawy do i z Poznania jedynie 2 godz. 18 min.
Podobny czas przejazdu na trasie Warszawa - Poznań - Szczecin oferować będzie również pociąg EIC 1800/8101 Chrobry.
Z kolei osoby podróżujące na trasie Łódź - Warszawa - Białystok będą mogły skorzystać z bezpośredniego, szybkiego pociągu IC 1106/1007 Esperanto relacji Łódź - Białystok - Łódź, który na trasie zatrzymuje się jedynie w Warszawie. Według PKP Intercity połączenie to jest o pół godziny szybsze niż pokonanie tej samej trasy samochodem osobowym.
Podróż ze stacji Łódź Widzew do Warszawy Zachodniej wyniesie 58 min, a z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej – 1 godz. 12 min. Rekordowy czas przejazdu zostanie osiągnięty na odcinku Warszawa – Białystok – 1 godz. 38 min.
Informuje PKP Intercity
PKP Intercity podjęło także o wydłużeniu trasy codziennego pociągu TLK 35102/53102 Lubomirski relacji Gdynia - Zakopane - Gdynia. W poprzednich latach połączenie to realizowane było pomiędzy Krakowem a Gdynią i jego trasa była wydłużana do Zakopanego jedynie na czas wakacji. Począwszy od tegorocznej jesieni, TLK 35102/53102 Lubomirski będzie kursować od Bałtyku do Tatr przez cały rok.
Gdzie będą utrudnienia? PKP Intercity zapowiada prace modernizacyjne
Jesień to także intensywny czas prac modernizacyjnych. Te w dużej mierze zakończono w Warszawie, gdzie przywrócono przepustowość stacji Warszawa Centralna oraz linii średnicowej w aglomeracji warszawskiej (Warszawa Centralna - Warszawa Zachodnia), tak więc pasażerowie pociągów dalekobieżnych nie będą musieli się martwić opóźnieniami, z wyjątkiem pociągu IC 3128 Łokietek. Pasażerowie tego pociągu w okresie 21 października - 8 listopada będzie kursował przez stację Warszawa Gdańska.
W związku z pracami na Centralnej Magistrali Kolejowej, maksymalna prędkość pociągów będzie ograniczona z 200 km/h do 160km/h, wobec czego podróżujący na trasach Warszawa - Kraków - Warszawa oraz Warszawa - Katowice - Warszawa powinni oczekiwać podróży dłużej o ok. 11-23 minuty.
Komunikacji zastępczej powinni spodziewać się podróżujący na odcinkach Ostrowiec Świętokrzyski - Sandomierz oraz Olsztyn Główny - Kętrzyn - Giżycko. Ponadto utrzymana zostanie jazda trasą okrężną przez Szczytno oraz Pisz pociągów IC 18104/81104 Rybak i TLK 15102/51102 Biebrza. Z kolei trwająca modernizacja linii kolejowej 38 na odcinku Ełk - Korsze nadal utrzyma przerwę w ruchu.
Przerwy w ruchu powinni spodziewać się także pasażerowie pociągów na odcinku Lębork - Słupsk. Tu PKP Intercity zapowiada zarówno skrócenie trasy (w przypadku EIP 3800/8300 relacji Kraków - Kołobrzeg oraz TLK 38152/ 83152 Lubomirski), a w pozostąłych przypadkach zostanie zapewniona zastępcza komunikacja autobusowa.
Więcej na temat pociągów:
Zdjęcie główne: ulafek76 / Shutterstock