REKLAMA

Z komórkami ruszają na podbój kosmosu. Teraz zasięg złapiesz nawet na Księżycu

Ten wynalazek nie kojarzy się raczej z kosmosem, a jednak będzie stanowił podstawę komunikacji na Księżycu. Przyszli astronauci już szykują się na wideokonferencje z powierzchni Srebrnego Globu, a Nokia powraca niespodziewanie w wielkim stylu.

Z komórkami ruszają na podbój kosmosu. Teraz zasięg złapiesz nawet na Księżycu
REKLAMA

Astronauci NASA będą na Księżycu rozmawiać ze sobą poprzez systemy komunikacji stworzone przez Nokię. Firma zbuduje też sieć komórkową na powierzchni Srebrnego Globu. Nokia, znana z produkcji wysokiej jakości urządzeń sieciowych, opracuje specjalne moduły komunikacyjne, które będą zintegrowane z kosmicznymi skafandrami. Te moduły umożliwią bezprzewodowy przesył danych na duże odległości, nawet w ekstremalnych warunkach panujących w przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

Dzięki nim astronauci będą mogli łączyć się z siecią satelitarną i korzystać z internetu o bardzo dużych prędkościach. To prawdziwa rewolucja w kosmicznej komunikacji.

Nokia i Axiom Space ogłosiły, że wspólnie pracują nad łącznością obsługującą wideo w jakości HD, dane telemetryczne i transmisję głosu na odległość wielu kilometrów na Księżycu. Te dwie firmy połączyły siły, by stworzyć rewolucyjne rozwiązanie: wysokowydajny system komunikacji bezprzewodowej, który będzie zintegrowany z kosmicznymi skafandrami. Dzięki temu astronauci będą mogli swobodnie komunikować się ze sobą i z Ziemią, niezależnie od tego, gdzie na powierzchni Księżyca się znajdą.

Więcej o podboju Księżyca przeczytasz na Spider's Web:

Komórki na Księżycu

Nokia planuje uruchomić pierwszą sieć komórkową na Księżycu jako część misji IM-2 firmy Intuitive Machines, która ma rozpocząć się jeszcze w 2024 r. Podczas tej misji Nokia zamierza wykazać, że dobrze znana nam z Ziemi łączność komórkowa może również ułatwić komunikację podczas przyszłych misji na Księżycu lub Marsie.

System firmy Nokia zwany Lunar Surface Communications System (LSCS) będzie też współpracować z nowymi skafandrami kosmicznymi AxEMU firmy Axiom Space.

Całkowicie autonomiczny LSCS składa się z dwóch komponentów. Pierwszy z nich to rodzaj stacji, która wygląda jak pudełko umieszczone na maszcie. Łączy elementy radia, stacji bazowej i rdzenia sieci naziemnej sieci komórkowej w jedną jednostkę. Sieć działać będzie w standardzie 4G/LTE. Druga część systemu to moduły łączności, które zostaną zintegrowane ze skafandrami kosmicznymi AxEMU.

Kluczowe połączenie

Urządzenia zostały starannie zaprojektowane, aby wytrzymać ekstremalne warunki środowiskowe na powierzchni Księżyca i dynamiczne przeciążenia lotów kosmicznych, a także zostały zoptymalizowane pod kątem rozmiaru, wagi i zużycia energii.

REKLAMA

Dodanie możliwości skorzystania z szybkiej sieci 4G/LTE na Księżycu będzie stanowić kluczowy pomost łączący astronautów z Ziemią, ułatwiając kluczową wymianę danych i umożliwiając komunikację wideo wysokiej rozdzielczości na duże odległości

- powiedział Russell Ralston, z Axiom Space.

Partnerstwo Axiom Space i Nokii to kolejny krok w kierunku komercjalizacji kosmosu. Dzięki takim inicjatywom eksploracja kosmiczna staje się coraz bardziej dostępna i opłacalna. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych technologii, które umożliwią nam jeszcze głębsze poznanie naszego kosmicznego otoczenia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA