REKLAMA

NASA będzie przesyłać z Księżyca wideo w 4K. Użyje do tego laserów

W listopadzie 2024 roku NASA planuje wysłać pierwszą załogową misję wokół Księżyca od czasu programu Apollo. Misja Artemis 2 będzie nie tylko historycznym krokiem w eksploracji kosmosu, ale także okazją do zaprezentowania nowej technologii komunikacji laserowej, która pozwoli na przesyłanie obrazów i wideo z Księżyca w rozdzielczości 4K.

09.05.2023 04.33
NASA będzie przesyłać z Księżyca wideo w 4K. Użyje do tego laserów
REKLAMA

Co to jest komunikacja laserowa?

REKLAMA

Komunikacja laserowa, zwana także optyczną, polega na wykorzystaniu wiązki światła do przekazywania danych pomiędzy statkiem kosmicznym a Ziemią. W przeciwieństwie do tradycyjnej komunikacji radiowej, która używa fal elektromagnetycznych o dużej długości i niskiej częstotliwości, komunikacja laserowa używa fal o krótkiej długości i wysokiej częstotliwości, co oznacza, że mogą one przenosić więcej informacji na raz.

Komunikacja laserowa ma wiele zalet w porównaniu z radiową. Po pierwsze, pozwala na znacznie wyższe prędkości transmisji danych, nawet do 200 gigabitów na sekundę. Po drugie, wymaga mniejszych i lżejszych urządzeń nadawczo-odbiorczych, co oszczędza miejsce i energię na pokładzie statku kosmicznego. Po trzecie, jest bardziej odporna na zakłócenia i podsłuchiwanie, ponieważ wiązka światła jest skierowana dokładnie na cel i trudniej ją przechwycić.

Jak działa system O2O na pokładzie Orion?

Orion jest kapsułą kosmiczną zaprojektowaną przez NASA do załogowych misji w głębokim kosmosie. Na pokładzie Orion znajduje się system O2O (Orion Artemis II Optical Communications System), który jest odpowiedzialny za komunikację laserową z Ziemią. System O2O składa się z modułu optycznego, który emituje i odbiera wiązkę światła, oraz modemu i wzmacniacza, które konwertują sygnał świetlny na elektryczny i odwrotnie.

Jedyne zdjęcie systemu O2O (Orion Artemis II Optical Communications System)

Podczas misji Artemis 2 kapsuła Orion będzie okrążać Księżyc przez około 10 dni. W tym czasie system O2O będzie przesyłać dane naukowe, obrazy, wideo, procedury, plany lotu i komunikaty głosowe pomiędzy Orionem a Ziemią. System O2O będzie także umożliwiał transmisję na żywo wideo z Księżyca w rozdzielczości 4K, co pozwoli widzom na Ziemi zobaczyć nasz naturalny satelitę jak nigdy dotąd.

Jak działa system naziemny do odbioru sygnału laserowego?

Aby odebrać sygnał laserowy z Oriona, NASA wykorzystuje dwa naziemne terminale optyczne: jeden znajduje się w Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) w Kalifornii, a drugi w kompleksie White Sands w Nowym Meksyku. Oba terminale są wyposażone w teleskopy i czujniki zdolne do wykrywania i przetwarzania sygnału świetlnego. Kiedy terminal odbierze wiązkę światła z Oriona, przekształci ją z powrotem na dane elektryczne i przekaże je do centrum operacji misji, a także do naukowców i badaczy.

Aby zapewnić niezawodną komunikację laserową, NASA musi pokonać kilka wyzwań technicznych i środowiskowych. Po pierwsze, wiązka światła musi być bardzo precyzyjnie skierowana na terminal naziemny, co wymaga dokładnego śledzenia i kontroli położenia statku kosmicznego i teleskopu. Po drugie, wiązka światła musi pokonać duże odległości w kosmosie i atmosferze ziemskiej, co może wpływać na jej jakość i stabilność. Po trzecie, wiązka światła musi być odporna na zakłócenia od innych źródeł światła, takich jak Słońce czy gwiazdy.

Dlaczego komunikacja laserowa jest ważna dla przyszłych misji kosmicznych?

Komunikacja laserowa jest kluczowym elementem strategii NASA dla przyszłych misji załogowych i bezzałogowych w głębokim kosmosie. Dzięki komunikacji laserowej NASA będzie mogła przesyłać więcej danych naukowych i obrazów z Księżyca czy Marsa. Komunikacja laserowa będzie także ułatwiała komunikację z astronautami i zapewniała im wsparcie psychologiczne i emocjonalne podczas długotrwałych misji.

REKLAMA

Komunikacja laserowa jest także ważna dla rozwoju komercyjnego sektora kosmicznego. NASA współpracuje z prywatnymi firmami, takimi jak SpaceX czy Blue Origin, aby rozwijać technologię komunikacji laserowej i udostępniać ją innym użytkownikom. Komunikacja laserowa może mieć zastosowanie nie tylko w misjach kosmicznych, ale także w telekomunikacji, bezpieczeństwie narodowym czy edukacji.

Komunikacja laserowa jest więc obiecującą technologią, która może zmienić sposób, w jaki widzimy i poznajemy kosmos. Misja Artemis 2 będzie pierwszym krokiem w kierunku stworzenia trwałej obecności ludzkiej na Księżycu i przygotowania do lotu na Marsa. A dzięki komunikacji laserowej będziemy mogli śledzić te niesamowite przygody na żywo i w wysokiej jakości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA