REKLAMA

Boxdel zatrzymany. Co właściwie się stało i jak działali oszuści?

W niedzielę wieczorem miało miejsce zawrócenie samolotu z Warszawy do Nowego Jorku po tym jak piloci otrzymali informację o bombie. W sprawie zatrzymano Boxdela, który według innego YouTubera mógł paść ofiarą bardzo przykrego żartu z użyciem spoofingu.

Boxdel zatrzymany. Co właściwie się stało i jak działali oszuści?
REKLAMA

W kwietniu bieżącego roku szerokim echem w mediach obiła się historia Krzysztofa Stanowskiego, który padł ofiarą spoofingu. Cyberprzestępcy podszywając się pod dziennikarza zadzwonili na policję informując jakoby Stanowski miał poćwiartować swoją żonę.

Teraz do mediów trafiła informacja o kolejnym przypadku spoofingu w polskim showbiznesie. Tym razem jednak ofiarami sytuacji są nie tylko celebryci, ale i pasażerowie samolotu, na pokładzie którego miała być rzekomo bomba.

REKLAMA

Boxdel padł ofiarą spoofingu. Cyberprzestępcy z jego numeru telefonu poinformowali o podłożeniu bomby

11 sierpnia piloci samolotu linii lotniczych LOT lecącego z Warszawy do Nowego Jorku otrzymała informację "o potencjalnym zagrożeniu na pokładzie samolotu", wobec czego kapitan podjął decyzję o powrocie na lotnisko w Warszawie.

Jak informowała rzeczniczka Lotniska Chopina w Warszawie Anna Dermont w komunikacie cytowanym przez TVN24, "do służb lotniskowych wpłynęła informacja o możliwym niebezpiecznym ładunku na pokładzie samolotu do Newark" i że "zostały uruchomione odpowiednie w takiej sytuacji procedury".

Komenda Stołeczna Policji jeszcze wczoraj poinformowała o zatrzymanie ośmiu osób podejrzewanych o wywołanie fałszywego alarmu, który spowodował zawrócenie samolotu linii LOT.

Jak poinformował Miejski Reporter, wśród zatrzymanych był Michał "Boxdel" oraz Jacek Murański. Murańskiemu udało się nagrać moment zatrzymania go przez policję. Według przekazu Boxdel, po złożeniu zeznań i oddaniu telefonu do analizy śledczym, opuścił areszt około północy. Jak dowiedział się nieoficjalnie Super Express, influencer w sprawie otrzymał status pokrzywdzonego.

Według Sergiusza "TheNitroZyniaka" Górskiego Boxdel oraz inni zatrzymani mogli paść ofiarą spoofingu, na dowód czego pokazał on zrzut ekranu pokazujące listę ostatnich połączeń od kontaktu "Boxdel".

Najpierw zadzwonił do mnie Boxdel, który oczywiście nie był Boxdelem (zignorowałem ten żart), ale później się dowiedziałem, że więcej tego typu akcji dzisiaj się wydarzyło i o różnych treściach więc ostrzegam

- pisał TheNitroZyniak na X.

Spoofing to technika cyberprzestępcza, w której oszust podszywa się pod inny element systemu teleinformatycznego, np. nadawcę wiadomości email czy numer telefonu, aby wyłudzić dane. W przypadku sytuacji Boxdela (a w kwietniu także Krzysztofa Stanowskiego) mamy do czynienia z wariantem spoofingu zwanym Caller ID Spoofing, który polega na fałszowaniu identyfikatora dzwoniącego, co umożliwia przestępcom podszywanie się pod różne osoby czy instytucje.

REKLAMA

Więcej na temat spoofingu:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA