REKLAMA

Sprawdzili, jak brudne są automaty paczkowe. Odpowiedź może zaskakiwać

Do tej pory nikt w Polsce nie podjął się próby przebadania tych urządzeń pod kątem drobnoustrojów – mówią naukowcy. Jest się czego bać?

13.07.2024 05.40
automaty paczkowe
REKLAMA

Automatów paczkowych w Polsce już jest mnóstwo, a liczba będzie tylko rosnąć. Według szacunków do końca roku liczba maszyn wyniesie 45 tys. Dla porównania pod koniec 2023 r. było ich ok. 38 tys.

Urządzeń przybywa, bo Polacy chcą z nich korzystać. Każdego dnia pojedynczy automat dotyka bardzo wielu użytkowników. Co z jego czystością? Właśnie to postanowili sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

REKLAMA

Badacze sprawdzili 64 urządzenia z 16 dzielnic, w których zameldowanych jest ponad 10 tys. mieszkańców. Z każdego pobrali próbki wymazów i odcisków z ekranów oraz przycisków. Zebrany materiał trafił do laboratorium.

- Nasza analiza wykazała korelację między poziomem zanieczyszczenia a liczbą zameldowanych mieszkańców – wyjaśniła PAP dr Martyna Kasela.

Logiczne: im więcej użytkowników, tym więcej „brudów”. Ale jakich? I tu naukowcy mają dobrą wiadomość – w większości są to niegroźne bakterie i grzyby pochodzące z „naturalnego środowiska miejskiego, które osiadają na urządzeniach wraz z kurzem i pyłkami roślin”.

Wykryto również obecność gronkowców, a więc bakterii pochodzących ze skóry człowieka

Odnotowano też tzw. bakterie oportunistyczne. Mogą wywołać zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Były to bakterie: Escherichia coli - pałeczka okrężnicy oraz Bacillus cereus, mogące wywołać zatrucia pokarmowe – precyzuje badaczka.

Jeżeli więc obawialiście się automatów paczkowych pod względem ewentualnych bakteryjnych zagrożeń, to raczej możecie czuć się uspokojeni. No, chyba że mieszkańcy Lublina są wyjątkowo „czyści” na tle innych – ale na takie badania z reszty kraju musimy jeszcze poczekać. Automaty nie będą szkodliwe pod warunkiem, że pamiętać będziemy o podstawowych zasadach higieny i właściwym myciu rąk.

- Kluczowy jest czas – ok. 30 sekund oraz mycie przestrzeni często pomijanych, tj. między palcami i pod paznokciami. Ważne też, aby nie dotykać ust i oczu brudnymi dłońmi – przypomina naukowczyni.

Był czas, kiedy Polacy szczególnie o to dbali i udało się osiągnąć znaczącą poprawę. Niestety dziś na próżno szukać antybakteryjnych żeli przed wejściem do sklepów czy miejsc, więc trzeba chronić się na własną rękę.  

REKLAMA

W tematyce automatów paczkowych piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA