REKLAMA

Jedziesz na wakacje i wiesz, czy internet w telefonie będzie śmigał. Sprawdzili to

Sprawdzili jakość połączenia internetu w krajach, do których chętnie Polacy wybierają się na wakacje. Jeśli planujesz wycieczkę do tych miejsc, to poniżej dowiesz się, jakiego dostępu do sieci możesz się spodziewać.

Jedziesz na wakacje i wiesz, czy internet w telefonie będzie śmigał. Sprawdzili to
REKLAMA

Testy zostały przeprowadzone w ośmiu krajach na Bałkanach: Chorwacji, Bułgarii, Czarnogórze, Grecji, Macedonii Północnej, Serbii, Albanii i Turcji. W hotelach najczęściej znajdziemy niezłe WiFi, ale poza tym trzeba bazować na sieci mobilnej. Jak się okazuje, jest ona całkiem niezła w tych popularnych kierunkach.

REKLAMA

Sprawdzili, jaki jest internet mobilny na Bałkanach. Tego możesz oczekiwać na wakacjach

Według testów RFBenchmark średnia prędkość internetu na Bałkanach jest naprawdę niezła. Zacznijmy od Chorwacji, która wg. raportów Ryanair w 2024 wciąż jest jednym z najpopularniejszych celów podróży. Co najciekawsze, kraj ten oferuje najwyższą prędkość pobierania na poziomie 97,5 Mb/s. W przypadku prędkości wysyłania Chorwacja znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 18,3 Mb/s.

W Chorwacji działa trzech głównych operatorów komórkowych i dwie sieci wirtualne, ceny wahają się od 8 do 20 euro/mies. Jeśli mamy w Polsce pakiet z roamingiem UE, to nie musimy wydawać dodatkowych środków na miejscu.

Drugie miejsce na podium w zakresie prędkości pobierania zajmuje Bułgaria z wynikiem 94,29 Mb/s, jednocześnie w tym samym kraju możemy liczyć na prędkość wysyłania 17,1 Mb/s. Najszybszy upload natomiast ma Macedonia Północna – aż 24,1 Mb/s, w której średnia prędkość pobierania wynosi 83,5 Mb/s. No dobra, a co z innymi krajami? Zdecydowanie najwolniejsze połączenie jest w Turcji – pobieranie 40,33 Mb/s, wysyłanie 13,95 Mb/s i w Albanii: 49,75 Mb/s pobieranie i wysyłanie 12,5 Mb/s (co jest najniższą wartością).

(źródło: RFBenchmark)

Warto jednak zaznaczyć, że są to średnie wartości, więc będąc w jednym z tych krajów, możecie spotkać się z wolniejszym lub szybszym połączeniem. Po drodze pojawia się wiele czynników – miejsce, w którym przebywamy (Bałkany to w dużej części górzyste tereny), zagęszczenie ludności, poziom zurbanizowania. W bardziej zurbanizowanych miejscach z jednej strony mamy do dyspozycji dużo więcej stacji bazowych, a z drugiej należy pamiętać, że sieci komórkowe mają pewne pojemności i im więcej osób korzysta, tym połączenie może być wolniejsze.

Inną kwestią pozostaje to, że większość krajów z listy nie należy do UE, więc nie skorzystamy z pakietów roamingu UE. W Chorwacji, Bułgarii i Grecji bez problemu użyjemy polskiej karty SIM, natomiast w pozostałych pięciu krajach wymienionych w rankingu trzeba będzie kupić lokalną kartę, skorzystać z dodatkowych usług naszego polskiego operatora (np. bezpieczny roaming Orange) lub po prostu zakupić eSIM (o ile nasz smartfon obsługuje wirtualne karty).

Sprawdź ofertę kart eSIM
Saily
5% taniej z kodem: spidersweb
Saily
eSIM4Travel
10% taniej z kodem: SUMMER10
eSIM4Travel
easySim.global
eSIM
easySim.global
REKLAMA

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA