REKLAMA

Najważniejsze funkcje nowych Samsungów. Co nowego potrafi Galaxy AI w Galaxy Z Fold 6 i Flip 6

Nowości w Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 to nie tylko usprawniona specyfikacja. Jakich sprytnych sztuczek nauczyło się Galaxy AI oraz czy, a jeśli tak to kiedy i na które smartfony obecne już w sprzedaży trafią te funkcje?

10.07.2024 13.00
Najważniejsze funkcje nowych Samsungów. Co nowego potrafi Galaxy AI w Galaxy Z Fold 6 i Flip 6
REKLAMA

UWAGA! Rozdajemy nowe sprzęty Samsunga! Weź od nas składane smartfony, zegarki i słuchawki

REKLAMA

Podczas letniej edycji konferencji Galaxy Unpacked koreański Samsung zaprezentował szereg nowych sprzętów. Oprócz pierścienia Galaxy Ring, słuchawek Galaxy Buds3 Pro i Buds3 oraz smartwatchy Galaxy Watch Ultra i Galaxy Watch7 pojawiły się dwa nowe składane smartfony. Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 zostały usprawnione względem swoich poprzedników pod wieloma względami.

Usprawniona specyfikacja w postaci szybszych procesorów, aparatów robiących lepsze zdjęcia i dłuższego czasu pracy na jednym ładowaniu to przy tym nie koniec nowości. Samsung stawia na Galaxy AI, czyli swoje algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystujące NPU w chipach Qualcomma do realizowania wielu ciekawych funkcji. A co nowego potrafią Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6?

Czytaj inne nasze teksty związane z nowościami Samsunga:

Galaxy AI w Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 - usprawnione i zupełnie nowe funkcje.

Aplikacja do sporządzania notatek w ramach nakładki One UI 6.1 na nowych smartfonach Samsunga ma teraz znacznie większe możliwości. Galaxy AI mógł już wcześniej pisemną treść nie tylko automatycznie tłumaczyć i podsumowywać, ale również formatować, a teraz doszła do tego nowość w postaci transkrypcji, tłumaczenia i podsumowywania nagrań głosowych bezpośrednio w tej apce. Nie zabrakło też automatycznego tłumaczenia dokumentów PDF.

Klawiatura Samsung niezależnie od tego, z jakiej apki korzystamy, potrafi teraz generować z użyciem sztucznej inteligencji sugerowany tekst. W przypadku Galaxy Z Fold6 można wykorzystać również opcjonalny rysik S Pen do wywoływania różnych funkcji, wśród których pojawiła się nowa: przekształcanie odręcznego szkicu lub rysunku w bardziej złożony obraz wygenerowany przez SI.

Smartfony z linii Galaxy Z są przy tym zintegrowane z Google Gemini, czyli SI od Google’a i pozwalają używać znanej już z innych smartfonów Samsunga funkcji Circle to Search. Na tym jednak nie koniec, a producent z Korei zadbał o to, by wybrane apki używające sztucznej inteligencji wykorzystały potencjał drzemiący w dwóch ekranach umieszczonych w jednym telefonie.

galaxy fold6 specyfikacja

Unikalne funkcje Galaxy AI w Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6

Najbardziej przypadła mi do gustu funkcja Interpreter, czyli tłumacz. Wykorzystuje ona oba ekrany - wewnętrzny i zewnętrzny. Można smartfon złożyć na pół i położyć na stole między dwoma osobami rozmawiającymi w różnych językach, a wtedy obie będą mogły widzieć transkrypcję oraz tłumaczenie wypowiedzi obu stron - jedna na złożonym w połowie ekranie wewnętrznym, druga na zewnętrznym.

Oprócz tego ta funkcja może działać jednostronnie i na bieżąco sporządzać transkrypcję oraz generować tłumaczenie wykładu albo prezentacji. Rozszerzono też dostępność funkcji Live Translate, czyli tłumaczenia na żywo rozmów telefonicznych na dodatkowe aplikacje innych firm. 

Samsung chwali się przy tym, że usprawnił również algorytmy przetwarzania obrazu działające zarówno podczas wykonywania fotografii (Asystent Foto, Studio Portretu), jak i podczas ich późniejszej obróbki (dodawanie klatek pośrednich w celu uzyskania efektu slo-mo w filmie). Nie mogę się doczekać, aż będziemy mogli je sprawdzić w praktyce i zobaczyć, czy faktycznie firmie udało się wejść tutaj na jeszcze wyższy poziom.

A co z nowymi funkcjami Galaxy AI na starszych urządzeniach? Powinny one trafić na smartfony Galaxy Z Fold5 i Galaxy Z Flip5, a te, które nie wymagają do działania dwóch ekranów (lub jednego elastycznego) pojawią się w telefonach z serii Galaxy S24. Możemy spodziewać się ich wraz z premierą kolejnej „dużej” wersji nakładki na Androida, czyli OneUI 7.0. A co z pozostałymi telefonami w tym np. z linii Galaxy S23? Niewykluczone, że nie zostaną pominięte, a jak tylko dowiemy się czegoś konkretnego - będziemy informować.

Galaxy AI działa również po podłączeniu do Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 słuchawek z serii Galaxy Buds3.

Na uwagę zasługuje również wykorzystanie sztucznej inteligencji w słuchawkach z serii Galaxy Buds3. Po podłączeniu ich do Galaxy Z Fold6 i Galaxy Z Flip6 można odpalić na nich funkcję Interpreter, czyli tłumacza, działające w czasie rzeczywistym, co może pomóc podczas prezentacji i wykładów prowadzonych w obcym dla nas języku.

Galaxy Buds3 dzięki modelowi wytrenowanemu na uczeniu maszynowym potrafią przywrócić oryginalny głos mówiącej osoby niezależnie od warunków akustycznych w otoczeniu. Do tego dochodzi optymalizowanie dźwięku względem środowiska, w jakim się znajdujemy, aby poprawić działanie funkcji ANC (aktywna redukcja szumu), AANC (adaptacyjna aktywna korekcja szumu) i EQ (inteligentna korekcja dźwięków).

REKLAMA

Analizie poddawane są rodzaje i natężenia różnych dźwięków w otoczeniu i na tej podstawie automat dostosowuje głośność dzięki adaptacyjnej eliminacji zakłóceń. Jeśli jednak Galaxy AI wykryje sygnał alarmowy, czyli np. syrenę lub głos, gdy ktoś zwraca się do noszącego słuchawki użytkownika, wtedy tego typu dźwięki nie będą wyciszane.

W przypadku Galaxy Buds3 Pro umieszczono dodatkowe podzespoły, w tym głośniczki dwudrożne z planarnym głośnikiem wysokotonowym i podwójne wzmacniacze, a dzięki obsłudze kodeka SSC i technologii Ultra High Quality Audio obsługującej podwójną częstotliwość próbkowania można słuchać audio o wysokiej rozdzielczości z dowolnego źródła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA