REKLAMA

Butelki to dopiero początek. W tych opakowaniach nakrętek też nie oderwiesz

Wierzę, że w ten sposób zminimalizujemy straty surowców – mówią przedstawiciele branży, przypominając, dlaczego nowe przepisy są potrzebne.

18.06.2024 07.38
Butelki to dopiero początek. W tych opakowaniach nakrętek też nie oderwiesz
REKLAMA

Nieodrywalne nakrętki wciąż wywołują mnóstwo emocji. I to oznacza, że Unia Europejska miała rację decydując się na takie przepisy. Plastik musi być niewygodny, bo trzeba z niego zrezygnować. Skoro niektórzy zaczęli kwestionować sens picia napojów i wody z takich opakowań to był to krok w dobrą stronę. Jasne, najgłośniej jest o bojownikach, którzy walczą z mechanizmem, ale pewnie znajdzie się też spora grupa, która po prostu poszuka innego sposobu. I wybierze wielorazowe butelki albo przestawi się na gazowane płyny przygotowywane samodzielnie w domu.

REKLAMA

Nakrętki przytwierdzone zostaną również do kartonów

Kartonowa branża przypomina, że i ona objęta jest nowymi przepisami dotyczącymi nakrętek. To oznacza, że obowiązkowo od 1 lipca znajdziemy je w kartonach do płynnej żywności. I według przedstawicieli to dobre rozwiązanie.

- Jako branża kartonów do płynnej żywności wspieramy rozwiązania, które umożliwią jeszcze bardziej wydajny recykling – podkreśla Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Wprowadzenie przytwierdzonych zakrętek to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzę, że w ten sposób zminimalizujemy straty surowców i zwiększymy efektywność przetwarzania kartonów po mleku i sokach w Polsce. Dotychczas wyrzucone oddzielnie zakrętki często trafiały do frakcji podsitowej, co uniemożliwiało ich przekazanie z sortowni do recyklera. Dzięki zmianie przepisów ten problem powinien się zmniejszyć, co powinno przełożyć się na jeszcze wyższe poziomy recyklingu

– podsumowuje Sosnowski.
fot. Fundacja ProKarton

Eksperci od śmieci już wcześniej tłumaczyli, że im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować

A właśnie tak było z małymi nakrętkami, których nie dało się odzyskać, albo co gorsza lądowały gdzieś w lesie, parku czy na plaży. Według Unii Europejskiej wykonane z tworzyw sztucznych zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje należą do artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach w krajach wspólnoty. Problem nie jest więc tak banalny i nieistotny, jak zdają się to niektórzy w sieci przedstawić.

REKLAMA

Więcej o problemach z plastikiem przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA