ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Plastikowy dramat. Te 5 firm zalewa świat sztucznym tworzywem

Plastikowe butelki i opakowania unoszą się na falach oceanów, zaśmiecają plaże, lasy i zatruwają środowisko naturalne. Czy może być jeszcze gorzej? Niestety taka wizja jest coraz bliższa rzeczywistości. Nowe badanie ujawniło szokującą prawdę: zaledwie 5 firm odpowiada za 24 proc. zanieczyszczeń plastikiem.

03.05.2024 05.30
Popularna sieć sklepów skupuje plastikowe opakowania. Płaci lepiej niż konkurencja
REKLAMA

Na czele niechlubnej listy znalazły się giganci branży spożywczej: Coca-Cola i PepsiCo, odpowiedzialne odpowiednio za 11 proc. i 5 proc. zanieczyszczeń plastikiem. Kolejne miejsca zajmują Nestlé, Danone i Altria, producent papierosów. Te 5 firm produkuje miliardy plastikowych opakowań rocznie, a ich produkty trafiają do każdego zakątka globu. Koncerny dosłownie zalewają nas śmieciami i zarabiają na tym fortunę.

REKLAMA

Niechlubna wielka piątka

Nowe badanie wykazało, że spośród wszystkich zanieczyszczeń odpadami z tworzyw sztucznych, które można powiązać z ich producentem, prawie jedną czwartą można przypisać zaledwie pięciu dużym korporacjom.

Więcej o więcej o ekologii i ochronie środowiska przeczytasz na Spider`s Web:

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował około 1,87 mln odpadów z tworzyw sztucznych zarejestrowanych w latach 2018–2022 i stwierdził, że ponad połowy z nich nie można powiązać z konkretną firmą.

Z pozostałych 24 proc. można przypisać pięciu firmom. Producenci napojów bezalkoholowych Coca Cola i PepsiCo odpowiadali za odpowiednio 11 i 5 proc. W ich ślady poszli międzynarodowi giganci branży spożywczej Nestlé i Danone oraz jeden z największych na świecie producentów wyrobów tytoniowych, firma Altria.

Anonimowe opakowania

Naukowcy podkreślają, że zmiana sposobu pakowania produktów przez największych trucicieli znacznie zmniejszyłoby globalne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Ich zdaniem menedżerowie i politycy powinni nadać priorytet rozwiązaniom ograniczającym produkcję tworzyw sztucznych, a rządy nie powinny się użyć do tego celu przymusu przepisów. Wyniki badań zostały opublikowane w Science Advanced.

Ustaliliśmy, że ponad 50 proc. artykułów z tworzyw sztucznych nie było oznakowanych marką, co podkreśla potrzebę większej przejrzystości w zakresie produkcji i etykietowania produktów i opakowań z tworzyw sztucznych, aby zwiększyć identyfikowalność i rozliczalność. Dodatkowo rekomendujemy opracowanie międzynarodowych standardów w zakresie brandingu opakowań, aby ułatwić ich identyfikację

- czytamy we wnioskach z badania.

Ziemia tonie w plastiku

Skąd ta ogromna skala problemu? Głównie z powodu nieodpowiedzialnego gospodarowania plastikiem. Firmy te masowo produkują jednorazowe opakowania, które po zużyciu trafiają do śmietników, a następnie do środowiska naturalnego. Rozpadają się na mikroplastiki, zatruwając glebę, wodę i organizmy żywe.

REKLAMA

Istnieją jednak rozwiązania. Konsumenci mogą naciskać na firmy, aby ograniczyły produkcję plastiku i stosowały bardziej zrównoważone opakowania. Możemy wybierać produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku, rezygnować z plastikowych toreb, a także segregować śmieci i dbać o recykling.

Technologie również mogą odegrać kluczową rolę w walce z plastikowym zanieczyszczeniem. Nowe metody recyklingu i biodegradowalne materiały dają nadzieję na zmniejszenie ilości plastiku trafiającego do środowiska.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA