REKLAMA

Energia z wiatru będzie opłacalna jak nigdy. Wpadli na genialny pomysł

Wyobraź sobie świat, w którym wiatraki nie tylko produkują czystą energię elektryczną, ale również magazynują ją na masową skalę. Taka technologia już istnieje i może wkrótce zrewolucjonizować sposób, w jaki pozyskujemy i wykorzystujemy energię.

21.06.2024 10.46
Energia z wiatru będzie opłacalna jak nigdy. Wpadli na genialny pomysł
REKLAMA

Wiele słyszymy o innowacyjnych rozwiązaniach, które mają pomóc w przejściu ludzkości na zieloną energię, ale ten pomysł wyróżnia się prostotą i elegancją. Szwedzka firma Sinonus opracowała technologię, która może przekształcać łopaty turbin wiatrowych w gigantyczne akumulatory.

REKLAMA

Oznacza to, że farmy wiatrowe przyszłości mogą być w stanie magazynować nadwyżkę generowanej zielonej energii we własnych wiatrakach. To rozwiązywałoby jeden z największych problemów, z którym borykamy się także w Polsce.

Zdarza się bowiem tak, że najwięcej energii z wiatru mamy w dni, kiedy potrzebujemy jej najmniej np. w święta czy weekendy. Możliwość magazynowania jej na później byłoby więc dużym ułatwieniem. Szwedzka firma twierdzi, że nie trzeba do tego specjalnej infrastruktury.

Więcej o energii z wiatru przeczytasz na Spider`s Web:

Szwedzi ładują łopaty

Łopaty turbin wiatrowych są zazwyczaj wykonane z włókna węglowego, materiału o doskonałych właściwościach wytrzymałościowych i przewodności elektrycznej. Sinonus opracował metodę ładowania tego włókna energią elektryczną, niczym akumulatory. Dzięki temu energia wiatru może być magazynowana bezpośrednio w łopatach turbiny, a następnie wykorzystywana w razie potrzeby.

Sinonus opracował też kompozyt na bazie włókna węglowego, który może zapewnić wytrzymałość strukturalną potrzebną łopatom wiatraków i magazynować energię w jednym. 

Osiągamy to poprzez wykorzystanie specjalnych włókien węglowych, jednocześnie pozwalając im służyć jako elektrody w ogniwie akumulatora. To w połączeniu ze specjalnie opracowanym elektrolitem umożliwia budowanie lekkich i wytrzymałych konstrukcyjnie konstrukcji ze zintegrowaną pojemnością magazynowania energii elektrycznej

- informuje firma Sinonus.
Materiał opracowany przez firmę Sinonus.

Magazynowanie energii elektrycznej we włóknie węglowym może nie być tak wydajne jak w przypadku tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych, ale ponieważ materiał ten wykorzystuje na farmach wiatrowych się w potężnych ilościach ma być to opłacalne.

Świetlana przyszłość wiatraków

Technologia ta niesie ze sobą ogromny potencjał. Pozwala na magazynowanie dużych ilości energii elektrycznej bez potrzeby budowy dodatkowych infrastruktury, takich jak magazyny akumulatorowe. To ogromna oszczędność czasu, pieniędzy i miejsca.

REKLAMA

Co więcej, magazynowanie energii w łopatach turbin wiatrowych jest niezwykle wydajne. Straty energii są minimalne, a sama technologia jest skalowalna i może być stosowana w turbinach wiatrowych o dowolnej wielkości.

Oczywiście, technologia Sinonus wciąż znajduje się na etapie rozwoju i wymaga dalszych testów. Jednak jej potencjał jest ogromny i może zrewolucjonizować sposób, w jaki pozyskujemy i wykorzystujemy energię z wiatru.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA