REKLAMA

300-metrowy wiatrak. Ten kolos zapowiada poważne zmiany w energetyce

W sercu lasów Schipkau w Brandenburgii szykuje się cicha rewolucja. Jeszcze w tym roku ma tam stanąć ponad 300-metrowy wiatrak, co uczyni go najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. To nie tylko imponujący rekord, ale też zwiastun przełomowych zmian w pozyskiwaniu energii odnawialnej.

19.05.2024 17.00
turbina wiatrowa
REKLAMA

Największa turbina wiatrowa na świecie powstanie w środku lasu Schipkau (Oberspreewald-Lausitz) w Niemczech, 50 km od Polski. Będzie mieć 300 m wysokości do środka wirnika (piasty) i 365 m do czubka łopaty wirnika i zostanie oddany do użytku w tym roku.

REKLAMA

Wyżej wieje lepiej

Normalne turbiny wiatrowe mają maszty o wysokości około 140 m. Oznacza to, że nowy wiatrak będzie niemal tak wysoki (zabraknie 3 m) jak słynna wieża telewizyjna w Berlinie - ta z kulą widokową na szczycie.

Więcej o wiatrakach przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Firma zbierała dane o sile wiatru przez około rok, korzystając z masztu do pomiaru wiatru o tej samej wysokości w pobliżu planowanej lokalizacji. Pytanie brzmiało, czy taki system na takiej wysokości miałby sens. Wyniki są obiecujące.

Jeszcze przed rozpoczęciem pomiarów w Schipkau zakładano, że na wysokości 300 m wiatr będzie silniejszy niż niżej. Zebrane dane wykazały, że jest on nie tylko silniejszy, ale wieje bardziej równomiernie.

Wydajny jak na morzu

REKLAMA

W porównaniu do niższych systemów, o tej samej średnicy łopat, nowy wiatrak będzie miał ponad dwukrotnie większą wydajność. Oznacza to, że 300 m turbina wiatrowa o mocy 3,8 MW będzie mogła zasilić w energię elektryczną około 4500 gospodarstw domowych. Przyszłe turbiny mają mieć moc 8 MW. Wydajność mieści się zatem w zakresie systemów morskich.

Wiatrak w Schipkau ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Jego pracę zaplanowano na 20 lat. Operatorem będzie spółka Gicon. Konstrukcja pobije dotychczasowy rekord wysokości należący do wysokiego na 280 m wiatraka pracującego w Osterild w Jutlandii Zachodniej w Danii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA