REKLAMA

Czy fotowoltaika może zasilać klimatyzację? Chłodzenie prosto ze słońca

W upalne dni marzymy o chłodnej oazie w zaciszu własnego domu. Klimatyzator staje się wtedy naszym najlepszym przyjacielem, ale co się dzieje, gdy rachunki za prąd zaczynają przypominać horror? Czy istnieje ekologiczna i ekonomiczna alternatywa? Tak, i jest to fotowoltaika. Panele słoneczne mogą stać się nie tylko źródłem czystej energii dla całego domu, ale również zasilić twój klimatyzator, przynosząc ci oszczędności.

22.06.2024 05.50
energia
REKLAMA

Nawet 100 proc. energii do zasilania klimatyzacji  może pochodzić latem bezpośrednio ze słońca. Sekret tkwi w prostym połączeniu technologii. Czy to się opłaca? Tak, bowiem wyższe zużycie energii sprawia, że jest ona tańsza. Klimatyzacja nie tylko zwiększa komfort, ale także pobiera sporo energii - więc w połączeniu z fotowoltaiką ma same zalety.

REKLAMA

Większe oszczędności

Jak to działa w praktyce? Właściciele fotowoltaiki, czyli prosumenci, którzy zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej, mogą liczyć na największe oszczędności. Specjaliści podkreślają, że sama klimatyzacja może efektywnie zwiększyć poziom autokonsumpcji nawet o 10 proc. w skali roku.

Korzystanie z klimatyzatorów jest jednym z najefektywniejszych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji. Wykorzystanie przynajmniej 40 proc. energii elektrycznej z domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby to istotna optymalizacja opłacalności instalacji

- podkreśla Rafał Kocoł, ekspert ds. fotowoltaiki w Tauron Sprzedaż.

Klimatyzacja ze słońca

Przykładowo gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy chłodzenia 3,5kW, który jest używany przez cztery godziny dziennie, w okresie trzech upalnych miesięcy, zużyje 300 kWh. Przy założeniu, że produkcja z instalacji fotowoltaicznej (od 8 do 16 paneli fotowoltaicznych) i zużycie energii mieszczą się w granicach 3000 kWh, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji nawet o ok. 10 procent.

Jednocześnie nawet 100 proc. energii potrzebnej do zasilenia urządzenia może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, tak by dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych.

Nie tylko na upały

Efektywność domowej instalacji fotowoltaicznej może uzupełnić magazyn energii, tak aby skorzystać z energii wyprodukowanej przez mikroinstalację do zasilania klimatyzatora w nocy. Taki magazyn pozwoli na dodatkowe zwiększenie poziomu autokonsumpcji.

Energetyczni eksperci podkreślają też, że nowoczesne klimatyzatory to nie tylko technologia przydatna podczas letnich upałów. To również rewersyjne pompy ciepła, a więc umożliwiające także ogrzewanie. Takie urządzenia w okresach przejściowych, takich jak wiosna lub jesień, pozwalają na dogrzewanie pomieszczeń w budynku, co dodatkowo zwiększa komfort termiczny.

Jak wybrać klimatyzator?

Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator do apartamentu, a na co, kupując klimatyzację do domu jednorodzinnego?

Klimatyzator do mieszkania łatwiej wybrać. Do małego apartamentu wystarczy często jeden klimatyzator z mocą pozwalającą na ochłodzenie całej powierzchni. Jeśli zamontujesz klimatyzator w salonie, to w sypialni zyskasz dodatkowy komfort wynikający z braku odgłosów nawiewu. Żeby dobrać klimatyzator o właściwej mocy, koniecznie musisz wiedzieć, jaką powierzchnię ma chłodzić.

Czasami pomieszczenie o dużej powierzchni wymaga osobnej jednostki. Często trzeba rozważyć instalację opartą na urządzeniu multi-split, a w przypadku dużych domów dwie zewnętrzne jednostki multi-split lub więcej.

Komfort w upalne dni

Jeśli szukasz ekologicznego i ekonomicznego sposobu na chłodzenie swojego domu, solarne zasilanie klimatyzatora jest zdecydowanie warte rozważenia. Inwestycja w panele słoneczne to nie tylko oszczędności i korzyść dla środowiska, ale również krok ku bardziej komfortowemu i zrównoważonemu życiu.

Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli słonecznych skonsultuj się z doświadczonym instalatorem, który doradzi ci najlepsze rozwiązanie dla twoich potrzeb.

REKLAMA

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA