REKLAMA

Fotowoltaika w Polsce bije rekordy. W tych województwach pracuje najwięcej paneli

Polska staje się fotowoltaicznym gigantem. W 2024 r. moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wzrosła o imponujące 40 proc. To prawdziwy boom na energię słoneczną, który odmienia polski krajobraz i sposób, w jaki produkujemy prąd.

08.04.2024 10.56
Panele fotowoltaiczne
REKLAMA

Co stoi za tym fenomenem? Głównym czynnikiem napędzającym wzrost popularności fotowoltaiki są rosnące ceny prądu. Polacy szukają sposobów na obniżenie rachunków za energię, a panele słoneczne dają im realną niezależność od monopolistów. Dodatkowo rządowe programy dofinansowania, takie jak "Mój Prąd", ułatwiają montaż instalacji fotowoltaicznych i sprawiają, że są one dostępne dla coraz większej liczby osób.

REKLAMA

Statystyki mówią o fotowoltaicznym szaleństwie

Ubiegły rok był rekordowy w polskiej fotowoltaice zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy urządzeń. Według najnowszej bazy danych „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024”, przygotowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej, w naszym kraju funkcjonowało 4870 instalacji PV powyżej 50 kW, z czego 262 stanowiły farmy powyżej 0,5 MW.

Przyłączono 80 farm o łącznej mocy 0,77 GW oraz 1417 małych instalacji (od 50 kW do 1 MW) o łącznej mocy 1,1 GW. Zdecydowana większość mocy zainstalowanej w 2023 r. to farmy fotowoltaiczne powyżej 30 MW (873 MW).

W 2023 r. większość nowych mocy powstała w farmach fotowoltaicznych powyżej 30 MW (873 MW). Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród odnawialnych źródeł energii (OZE) w naszym kraju.

Więcej o fotowoltaice w Polsce przeczytasz na Spider`s Web:

Gdzie kochamy fotowoltaikę najbardziej?

Najwięcej farm pracuje w województwach: warmińsko-mazurskim (48, o mocy 233,57 MW), wielkopolskim (34, o mocy 307,49 MW) oraz lubelskim (21, o mocy 121,11 MW). Pozostałe województwa z funkcjonującymi farmami o łącznej wysokiej mocy to: pomorskie (17, moc 298,96 MW), zachodniopomorskie (15, moc 146,63 MW) oraz lubuskie (15, moc 153,96).

Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE w naszym kraju. Moc skumulowana urządzeń PV wynosiła na koniec 2023 roku ponad 17 GW. Łączna moc instalacji wiatrowych sięgnęła 9,4 GW, a urządzeń na biomasę 0,98 GW.

Technologia w służbie słońca

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej wydajne urządzenia. Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję prądu nawet w pochmurne dni. Do tego dochodzą innowacje, takie jak panele dwustronne, które generują energię z obu stron, czy ogniwa perowskitowe, które mogą zrewolucjonizować cały rynek.

Inwestowanie w fotowoltaikę to nie tylko oszczędności na rachunkach za prąd, ale także korzyści dla środowiska. Panele słoneczne nie produkują szkodliwych emisji, co czyni je idealnym rozwiązaniem w walce z zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatu.

Polska na słonecznej fali

REKLAMA

Polska ma ogromny potencjał do rozwoju fotowoltaiki. Duża ilość słonecznych dni w roku i rosnąca świadomość ekologiczna Polaków sprawiają, że nasz kraj może stać się liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Czy fotowoltaika to przyszłość? Wszystko na to wskazuje! Szybki rozwój technologii, rosnąca popularność i korzyści dla środowiska sprawiają, że fotowoltaika staje się coraz bardziej atrakcyjnym sposobem na produkcję prądu. Być może już niedługo słońce stanie się głównym źródłem energii dla naszych domów i firm.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA