REKLAMA

Wynaleźli nową fotowoltaikę. Działa niczym magia

Naukowcy z Uniwersytetu Lehigh opracowali materiał, który może w drastyczny sposób zwiększyć wydajności paneli słonecznych. Naukowcy są podekscytowani i mówią, że odkrycie przenosi na nowy poziom dziedzinę materiałów kwantowych stosowanych do fotowoltaiki.

15.04.2024 04.11
Fotowoltaika opłacalna jak nigdy. Brzmi jak czary, ale naukowcy twierdzą, że to działa
REKLAMA

Prototyp wykorzystujący nowy materiał jako warstwę aktywną w ogniwie słonecznym charakteryzuje się średnią absorpcją fotowoltaiczną na poziomie 80 proc. i zewnętrzną wydajnością kwantową (EQE) sięgającą niespotykanych dotąd 190 proc. Znacznie przekracza to teoretyczną granicę wydajności Shockleya-Queissera (określającej wydajność konwersji energii przez ogniwa) dla materiałów na bazie krzemu.

REKLAMA

Więcej o energii ze Słońca przeczytasz na Spider`s Web:

Kwantowa magia

W tradycyjnych ogniwach słonecznych maksymalne EQE wynosi 100 proc., co odpowiada wygenerowaniu i zebraniu jednego elektronu na każdy foton, jaki pada na panel fotowoltaiczny. Jednak niektóre zaawansowane materiały i ich konfiguracje opracowane w ciągu ostatnich kilku lat wykazały zdolność do generowania i zbierania więcej niż jednego elektronu z fotonów o wysokiej energii, co stanowi EQE przekraczające 100 proc.

Chociaż takie materiały (generujące wiele ekscytonów MEG) nie zostały jeszcze skomercjalizowane, mogą znacznie zwiększyć wydajności systemów fotowoltaicznych. W nowym materiale opracowanym przez Uniwersytet Lehigh możliwe jest wychwytywanie energii fotonów traconej przez tradycyjne ogniwa słoneczne, w tym w wyniku odbicia i wytwarzania ciepła. Badanie na ten temat opublikowano w Science Advances.

Obiecujący kandydat

Naukowcy opracowali nowatorski materiał, wykorzystując małe przerwy (szerokości atomu) pomiędzy warstwowymi materiałami dwuwymiarowymi. Takim materiałem jest np. grafen. Aby opracować swój nowatorski materiał, badacze z Lehigh umieścili atomy zerowartościowej miedzi pomiędzy warstwami dwuwymiarowego materiału składającego się z selenku germanu (GeSe) i siarczku cyny (SnS).

Prototyp powstał po pracach teoretycznych i szeroko zakrojonym modelowaniu komputerowym.

To obiecujący kandydat do opracowania wysokowydajnych ogniw słonecznych nowej generacji, które odegrają kluczową rolę w zaspokajaniu globalnych potrzeb energetycznych

- powiedział Chinedu Ekuma, profesor fizyki, autor badania.

Zaawansowana technologia

Skok wydajności materiału można w dużej mierze przypisać jego specyficznym poziomom energii, które są rozmieszczone w strukturze materiału w sposób, który czyni je idealnymi do konwersji energii słonecznej.

REKLAMA

Stany te charakteryzują się poziomami energii w optymalnych odstępach międzypasmowych – zakresami energii, w których materiał może skutecznie absorbować światło słoneczne i wytwarzać nośniki ładunku – wynoszącymi około 0,78 i 1,26 elektronowoltów. 

Chociaż zintegrowanie nowo zaprojektowanego materiału z obecnymi systemami energii słonecznej będzie wymagało dalszych badań i rozwoju, Ekuma zwraca uwagę, że technika eksperymentalna zastosowana do stworzenia tych materiałów jest już bardzo zaawansowana.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA