Złamali system płatnego parkowania. Wysyłali Polakom wezwania do zapłaty
Wspólna akcja CBZC i Prokuratury Regionalnej w Szczecinie doprowadziła do rozbicia grupy przestępczej. Grupa nie tylko zhakowała system parkingowy, ale także okradła setki Polaków, podszywając się pod ich znajomych w mediach społecznościowych.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ogłosiło znaczący sukces w walce z cyberprzestępczością, informując o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za szereg nielegalnych działań, w tym za atak na system zarządzania strefą płatnego parkowania.
Operacja, prowadzona we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie, doprowadziła do zatrzymania w sumie sześciu osób i zabezpieczenia majątku na kwotę ponad 362 tysięcy złotych.
CBZC rozbija zorganizowaną grupę przestępczą, która w sześć dni wygenerowała ponad tysiąc fałszywych wezwań do zapłaty za parking
Kluczowym elementem działalności zachodniopomorskiej grupy było włamanie do systemu zarządzania strefą płatnego parkowania, które miało miejsce w kwietniu 2024 roku. W ciągu zaledwie sześciu dni przestępcy wygenerowali 1102 fałszywe zawiadomienia o należnościach za nieopłacony postój pojazdów. Działalność ta objęła dziewięć województw na terenie Polski: zachodniopomorskie, mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz opolskie. W wyniku oszustwa 274 osoby dokonały płatności na podstawione przez cyberprzestępców rachunki bankowe. Dzięki szybkiej interwencji, w przypadku 111 osób środki zostały zablokowane i zwrócone nadawcom.

Poza atakami na system parkowania, grupa zajmowała się również oszustwami za pośrednictwem popularnej platformy społecznościowej. Po przejęciu kont sprawcy wykorzystywali komunikatory do wysyłania wiadomości do znajomych i bliskich osób, prosząc o wsparcie finansowe. Szacuje się, że liczba pokrzywdzonych w tym procederze wynosi co najmniej kilkaset osób.
W ramach trwającego od kilku miesięcy śledztwa, funkcjonariusze Zarządu w Szczecinie Cetralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonali trzeciego zatrzymania w sprawie. Obywatel Polski, zatrzymany w poniedziałek na terenie województwa zachodniopomorskiego, usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz licznych oszustw. Grozi mu za to kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.
Łącznie, w ramach prowadzonego przez kilka miesięcy śledztwa, dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące, a pozostali objęci dozorem Policji połączonym z zakazem opuszczania kraju.
W toku śledztwa ustalono, że jeden z podejrzanych w 2024 roku zrealizował na rachunku bankowym 4120 transakcji na łączną kwotę ponad 393 tysięcy złotych. Środki pochodzące z działalności przestępczej były lokowane na kryptowalutowym kasynie internetowym, przez które przeszło ponad 1,7 miliona dolarów amerykańskich (ok. 6,2 mln zł). Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych policjanci zabezpieczyli również środki zgromadzone w portfelach kryptowalutowych oraz środki odurzające.
CBZC podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza dalszych zatrzymań.
Może zainteresować cię także: