Play startuje z ulepszeniem sieci 5G. Poprawi zasięg w całym kraju
Play wystartował z kolejnym znaczącym ulepszeniem sieci 5G. Dzięki temu poprawi się zasięg najnowszej technologii łączności komórkowej. Zauważymy to zarówno w miastach, jak i na wsiach.

Już w ubiegłym tygodniu T-Mobile jako pierwszy operator w Polsce uruchomił pierwsze nadajniki 5G w paśmie 700 MHz. Play na początku stawia nie tylko na mniejsze miejscowości, ale też miasta. Pierwsza stacja w tej technologii już działa.
Play ulepsza sieć 5G. Poprawi zasięg szybkiego internetu w budynkach i na wsiach
Play uruchomił nową technologię 11 lipca. Pierwsza stacja bazowa wykorzystująca częstotliwość 700 MHz rozpoczęła działanie w centrum Poznania.
Operator poinformował, że nowe pasmo zostanie wkrótce wykorzystane także w stacjach bazowych w innych dużych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. W dalszej kolejności zasięgiem zostaną objęte także inne miasta i mniejsze miejscowości. Wcześniej operator (jak i inni operatorzy w Polsce) korzystał wyłącznie z częstotliwości 3600 MHz, która umożliwiała łączenie się z internetem o prędkości pobierania do 1 Gb/s.
T-Mobile podszedł do wdrażania pasma 700 MHz trochę inaczej. Firma uruchomiła technologię nieco wcześniej, o czym poinformowała w piątek. Największa różnica polega na tym, że T-Mobile na początku stawia głównie na wsie i mniejsze miejscowości. Zastosowanie technologii zarówno w miastach, jak i na obszarach słabiej zurbanizowanych ma ogromne znaczenie. Dlaczego?
Mocniejsza i szybsza jakość połączenia w budynkach i na wsiach
Dotychczas w Polsce operatorzy korzystali z jednej częstotliwości 5G 3600 MHz. To tzw. pasmo średnie, które znacząco poprawiło ogólną jakość internetu mobilnego w całym kraju. Użytkownicy wszystkich większych sieci zyskali dostęp do internetu o prędkości pobierania do 1 Gb/s. Poza ulepszeniem szybkości transferów technologia zwiększyła też pojemność sieci, umożliwiając korzystanie z szybkiego i stabilnego internetu przez dużą liczbę użytkowników. Technologia nie radzi sobie jednak najlepiej w budynkach oraz na dużych, słabiej zurbanizowanych obszarach.
Z kolei pasmo 700 MHz to tzw. pasmo niskie, które będzie wykorzystywane jako dopełnienie wcześniej stosowanej technologii. Rozwiązanie dobrze sprawdza się tam, gdzie sygnał musi przechodzić przez ściany, stalowe konstrukcje i grube mury. Technologia powinna znacząco ulepszyć jakość 5G w domach, mieszkaniach, biurach, hotelach i innych budynkach - także w centrach miast. Fale 700 MHz charakteryzują się też dużym zasięgiem, a więc zastosowanie nowej częstotliwości poprawi zasięg oraz pojemność na obszarach wiejskich i górskich.
Play zamierza wykorzystywać pasmo 700 MHz nie tylko dla sieci 5G, ale także dla 4G LTE. Operator wprowadził technologię dynamicznego współdzielenia pasma (DSS), która w latach 2020–2024 pozwalała oferować 5G mimo braku dedykowanych częstotliwości. Dzięki temu zarówno klienci Play, jak i użytkownicy korzystający z jego infrastruktury (np. Mobile Vikings), powinni zauważyć poprawę w działaniu obu technologii.
Play przygotował kilkaset stacji do działania nowej częstotliwości. Obecnie czeka jednak na uzyskanie odpowiednich pozwoleń wydawanych przez rząd.
Więcej o operatorach komórkowych przeczytasz na Spider's Web: