REKLAMA

Prosty trik zwiększa wydajność fotowoltaiki. Naukowcy właśnie pochwalili się odkryciem

Zmiany klimatu stają się coraz bardziej palącym problemem, a my szukamy desperacko rozwiązań. Energia słoneczna może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce o lepsze jutro, a naukowcy z Uniwersytetu w Ottawie opracowali właśnie sposób na optymalizację jej wykorzystania. Ich metoda jest prosta, ale zaskakująco skuteczna.

10.05.2024 13.29
Ten prosty trik zwiększa wydajność fotowoltaiki. Naukowcy właśnie pochwalili się odkryciem
REKLAMA

Sekret tkwi w materiale odblaskowym położonym pod panelami. Te niepozorne elementy, niczym małe słoneczne lustra, odbijają promienie słoneczne na panele fotowoltaiczne, zwiększając ich wydajność.

REKLAMA

Naukowcy odkryli, że integrując odblaski z instalacjami fotowoltaicznymi, mogliby poprawić produkcję energii i wydajność systemu, czyniąc fotowoltaikę bardziej opłacalną. Umieszczenie odblaskowych powierzchni pod panelami słonecznymi może zwiększyć ich produkcję energii nawet o 6,2 proc. Wyniki badań opublikowano w magazynie Progress in Photovoltaics.

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:

Odkryliśmy, że wysoce odblaskowe białe powierzchnie mogą zwiększyć moc wyjściową energii słonecznej. Aby zmaksymalizować korzyści, odblaski należy umieścić bezpośrednio pod panelami fotowoltaicznymi, a nie między rzędami

- wyjaśnia Mandy Lewis, główna autorka artykułu.

Dodaje ona, że badania te mają kluczowe znaczenie dla maksymalizacji produkcji energii słonecznej w zróżnicowanych geograficznie lokalizacjach. Co więcej, generując więcej energii na jednostkę powierzchni, odblaski idealnie nadają się do obszarów gęsto zaludnionych, takich jak centra miast, gdzie istnieją ograniczenia przestrzenne dla instalacji fotowoltaicznych.

Odkrycie ma szczególną wartość w przypadku regionów, w których panuje zazwyczaj zachmurzenie. Jak wykazały testy prowadzone w USA, w pochmurnym Seattle dzięki odblaskom zaobserwowano wzrost mocy o 6,2 proc., w porównaniu z 2,6 proc. w słonecznym Tucson.

REKLAMA

Technologia opracowana przez kanadyjskich naukowców jest nie tylko wydajna, ale też łatwa i tania w zastosowaniu. Sztuczne odblaski gruntowe można wykonać z niedrogich materiałów, a ich montaż nie wymaga skomplikowanych prac. To czyni tę metodę dostępną dla szerokiego grona odbiorców - od właścicieli domów jednorodzinnych po duże elektrownie słoneczne.

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Ottawie otwiera nowe możliwości w walce ze zmianami klimatu. Energia słoneczna, wzbogacona o innowacyjne rozwiązania, staje się coraz bardziej realną alternatywą dla paliw kopalnych. To nie tylko nadzieja na czystsze środowisko, ale też szansa na niezależność energetyczną i zrównoważony rozwój.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA