REKLAMA

Laptop dla ucznia podstawówki i liceum. Jaki wybrać? Ranking 2024

Zakup laptopa dla ucznia szkoły podstawowej lub laptopa dla ucznia liceum, to nie byle jakie wyzwanie. Ma to być komputer, które będzie mógł służyć przez lata, a praca na nim powinna być komfortowa. Czy da się to połączyć z atrakcyjną ceną?

06.05.2024 18.03
Laptop dla ucznia podstawówki i liceum. Jaki wybrać? Ranking 2023
REKLAMA

Laptop dla ucznia - jaki wybrać? Tanie laptopy dla ucznia zwykle cieszą się największym zainteresowaniem, ale często nie spełniają one minimalnych wymagań dla takiego sprzętu. Nie chodzi nam przecież o to, by kupić przestarzały komputer, tylko dlatego, że jego cena jest interesująca. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, co w przyszłości pozwoli uniknąć frustracji nie tylko użytkującym je dzieciom, ale również i nam.

REKLAMA

Wybrane przez nas modele pozwolą zwrócić wam uwagę na kluczowe cechy przy wyborze laptopa dla ucznia podstawówki i liceum. Są to równocześnie modele przyzwoicie wycenione, a więc nie nadszarpną mocno domowego budżetu.

Darmowy laptop dla ucznia

W ubiegłym roku uczniowie mogli skorzystać z programu "Laptop dla ucznia" i otrzymać komputer do nauki za darmo. Niestety program w tym roku nie będzie kontynuowany, a więc rodzice będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

Laptop dla ucznia, a laptop dla studenta

Laptop dla ucznia z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie użytkowany głównie w domu, więc nie musimy tu kłaść aż tak dużego nacisku na kwestię mobilności, czy czasu pracy na baterii. O ile student prawdopodobnie będzie chciał często zabierać laptop ze sobą, to w przypadku ucznia szkoły mamy do czynienia z innymi potrzebami - w takim przypadku lepiej postawić na bardziej wydajne podzespoły, które pozwolą sprawniej realizować potrzeby związane z nauką.

Często kupujemy dla ucznia tylko jeden nowy laptop, który ma służyć nie tylko do nauki, ale i zabawy po godzinach - tu warto postawić na modele z dedykowaną kartą graficzną.

Dlaczego laptop dla ucznia, a nie komputer stacjonarny?

Jeśli zależy nam na tym, by uczeń miał stałe miejsce do pracy, to faktycznie wybór komputera stacjonarnego może wydawać się lepszym wyjściem. Wybór laptopa dla ucznia ma jednak wiele zalet - przede wszystkim kupujemy gotową jednostkę do pracy - nie musimy się zastanawiać nad wyborem monitora, myszki, klawiatury czy też kamerki internetowej. Stacjonarny zestaw komputerowy dla ucznia może w efekcie być droższy.

Z drugiej strony komputer stacjonarny z dużą, wygodną klawiaturą oraz znacznie większym monitorem, może oferować znacznie wyższy komfort pracy. Komputer stacjonarny również łatwo rozbudować w przyszłości, podczas gdy możliwości rozbudowy laptopa są ograniczone. Jeśli jednak zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnej cenie, a ograniczone miejsce w domu może wymuszać zajmowanie przez ucznia różnych miejsc - wtedy laptop będzie bezkonkurencyjny.

Tanie laptopy dla uczniów - na co zwrócić uwagę?

Nie trzeba być ekspertem od komputerów, by wybrać dobry laptop dla każdego ucznia. Po prostu trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Większość laptopów ze średniego segmentu spełni nasze oczekiwania, ale w przypadku promocyjnych okazji i tańszych konstrukcji warto jednak przed kupnem przejrzeć specyfikację.

Laptop dla ucznia powinien oferować odpowiednią ilość pamięci RAM - 8 GB to minimum, ale przyszłościowo lepiej wybrać model z 16 GB pamięci RAM. Praktycznie każdy nowy laptop będzie oferowany z dyskiem SSD, który zapewnia szybkie uruchamianie systemu i programów, ale jeśli decydujesz się na używanego laptopa poleasingowego, lepiej sprawdź, czy nie ma on HDD (klasyczny dysk talerzowy), który znacznie obniża komfort nauki i pracy. Istotna jest również pojemność SSD - 128 GB to zdecydowanie za mało, a 256 GB również może szybko przestać wystarczać - wybieramy więc modele z SSD o pojemności co najmniej 480-512 GB.

Ekran laptopa dla ucznia oprócz wielkości powinien również oferować odpowiednią rozdzielczość, przynajmniej Full HD (1920 x 1080). Istotne jest, aby był to również ekran matowy, który zdecydowanie bardziej nadaje się do wielogodzinnych sesji od ekranów błyszczących. Większe modele laptopów oprócz bardziej pokaźnego ekranu mogą oferować choćby wydzielony blok numeryczny na klawiaturze.

Jeśli dysponujesz systemem, który możesz zainstalować na nowym laptopie, wybierz model w opcji bez systemu operacyjnego - dzięki temu oszczędzisz parę złotych. Niektóre laptopy mogą również oferować promocyjny dostęp do pakietu Microsoft Office.

Laptop dla ucznia - ranking 2024

Jaki laptop wybrać dla ucznia? W naszym rankingu prezentujemy ciekawe i rozsądnie wycenione modele. Wszystkie zaprezentowane tu modele sprzedawane są w zestawie z systemem Windows 11, a więc praktycznie rzecz biorąc, są gotowe do pracy tuż po wyjęciu z pudełka.

Optymalny laptop dla ucznia

Lenovo V15 z procesorem Core 13-tej generacji

Lenovo V15 w tej wersji wyposażony jest w procesor Intel Core i5-1335U z zintegrowaną grafiką Intel Iris Xe. Doskonale sprawdzi się on do nauki i wszystkich podstawowych zadań. Dzięki 16 GB pamięci RAM i dyskowi SSD o pojemności 512 GB nie musimy się martwić o jego rozbudowę. Ekran Full HD o przekątnej 15,6 cala sprawia, że na laptopie zarówno dobrze się pracuje, jak i jest on łatwy do przenoszenia. Pomimo średnich rozmiarów, producentowi udało się zmieścić na klawiaturze blok numeryczny. Cena tego modelu wynosi około 3000 zł.

IDŹ DO SKLEPU
x-kom
Lenovo V15 i5-1335U
x-kom

Laptop dla ucznia z dużym ekranem

ASUS Vivobook 17X z procesorem Ryzen 7000 i ekranem o przekątnej 17 cali

Imperatywem ma być wygodna praca, a nie łatwe przenoszenie laptopa z miejsca na miejsce? W takim wypadku warto zainteresować się modelami z ekranem o przekątnej około 17 cali. ASUS Vivobook 17X w tej wersji wyposażony jest w procesor AMD Ryzen 5 7530U z zintegrowaną grafiką Radeon, a więc również sprawdzi się do podstawowych zadań i nauki. Tu również znajdziemy 16 GB pamięci RAM oraz SSD o pojemności 512 GB. Cena tego modelu wynosi około 3600 zł.

IDŹ DO SKLEPU
x-kom
ASUS Vivobook 17X R5-7530U
x-kom

Laptop dla ucznia z dedykowaną kartą graficzną

MSI Cyborg 15 z dedykowaną kartą graficzną GeForce RTX 4050

Wychodzisz z założenia, że laptop dla ucznia powinien służyć nie tylko do pracy, ale i okazjonalnej rozrywki? W takim wypadku warto zainwestować w model z dedykowanym układem graficznym, a najtańszym godnym polecenia jest GeForce RTX 4050, na którym w razie potrzeby można sobie również pograć. MSI Cyborg 15 w tej wersji - oprócz wspomnianej karty graficznej - wyposażony jest również w procesor Intel Core i5 12-tej generacji, 16 GB RAM i SSD 512 GB. Dodatkowo odświeżanie ekranu FHD wynosi aż 144 Hz. Cena tego modelu wynosi około 4200 zł, ale ze względu na obecność dedykowanego układu graficznego, jego możliwości są zdecydowanie większe od poprzedników.

IDŹ DO SKLEPU
x-kom
MSI Cyborg 15 i5-12450H
x-kom

Dofinansowanie do laptopa dla uczniów

Przypominamy, że MEN ogłosił, że program "Laptop dla ucznia" nie będzie już kontynuowany. Jeśli znajdujesz się w ciężkiej sytuacji finansowej możesz jednak liczyć na dofinansowanie do laptopa dla ucznia, albo wręcz darmowy laptop dla ucznia. Aby zorientować się w aktualnych programach pomocy, najlepiej zwrócić się do placówki edukacyjnej, do której będzie uczęszczał uczeń. Można również sprawdzić oferty urzędów gmin, czy też ośrodków pomocy społecznej. Wiele sklepów oferuje również promocje na laptopy dla uczniów, zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego.

Czytaj też:

REKLAMA
IDŹ DO SKLEPU
x-kom
Lenovo V15 i5-1335U/16GB/512
x-kom
x-kom
ASUS Vivobook 17X R5-7530U
x-kom
x-kom
MSI Cyborg 15 i5-12450H
x-kom
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA