REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Laptopy poleasingowe. Czy warto kupić używany tani komputer?

Używane laptopy poleasingowe cieszą się ostatnio dużą popularnością. Czy warto kupić taki tani komputer? I co to w ogóle znaczy, że laptop jest poleasingowy?

05.03.2022
9:02
Jaki laptop poleasingowy
REKLAMA

Sprzęt poleasingowy bije w Polsce rekordy popularności. Nic w tym dziwnego, bowiem ceny nowych laptopów są wysokie, a modele poleasingowe często możemy dostać w bardzo atrakcyjnych cenach. To dobra opcja dla każdego, kto nie lubi przepłacać, a nie każdy przecież potrzebuje sprzętu wyposażonego w najnowocześniejsze podzespoły. Jeśli potrzebny jest nam komputer do codziennych zastosowań, to w zupełności może się tu sprawdzić sprzęt kilkuletni, który przecież ma wciąż całkiem dobre możliwości.

REKLAMA

Co to jest laptop poleasingowy?

Laptopy poleasingowe to sprzęt, który był używany (zwykle 2-3 lata) w firmach. Po zakończeniu umowy leasingu (wypożyczenia) komputery te są zwykle odświeżane (sprawdzane oraz czyszczone) i sprzedawane dalej jako używane. Siłą rzeczy będą to więc głównie laptopy z segmentu biznesowego. Takie modele mogą się charakteryzować choćby dodatkami jak miejscem na kartę SIM (modemy LTE), system operacyjny w wersji Pro, czy wytrzymałą obudową. Jednak nie wszystkie laptopy używane w firmach to typowe "biznesówki". Można tu również znaleźć komputery, które służyły do projektowania grafiki 3D, CAD, a nawet obróbki i montażu wideo - wyposażone nawet w profesjonalne układy klasy Quadro. Siłą rzeczy laptopy typowo gamingowe będą w zdecydowanej mniejszości. Warto tu zaznaczyć, że na samych laptopach się nie kończy, bowiem w przypadku sprzętu poleasingowego możemy również liczyć choćby na takie dodatki jak stacje dokujące, czy też torby.

Co sprawdzić przed zakupem laptopa poleasingowego?

  • Czy sprzedawca jest godny zaufania? Jak przy każdym kupnie i w takim przypadku warto korzystać ze sprawdzonych źródeł. Laptopy poleasingowe są tanie, ale rewelacyjnie tanie oferty powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.
  • Jak długo trwa gwarancja i jakie elementy obejmuje? Czy sklep może przedstawić ci kartę gwarancyjną?
  • Czy możliwa jest osobista weryfikacja stanu technicznego laptopa przed jego kupnem?
  • Czy laptop jest kompletny, tzn. wyposażony w oryginalny zasilacz? Czy w zestawie znajduje się oryginalne pudełko i czy można liczyć na jakieś dodatki?

Jakie są minusy postawienia na laptopy poleasingowe? Tak jak wspomniałem wcześniej, musimy się liczyć z ryzykiem, że sprzęt będzie miał jakieś ukryte uszkodzenia. Nie musi to być zła wola sprzedawcy, niektóre wady mogą się ujawnić dopiero po jakimś czasie użytkowania i ciężko je wykryć na szybko. Z pewnością musimy się liczyć z wymianą baterii, gdyż w większości przypadków będzie ona zużyta. Przed zakupem laptopa poleasingowego sprawdźmy więc ile wyniesie nas zakup nowej, oraz czy wymiana baterii będzie bezproblemowa.

Tanie laptopy poleasingowe - czy warto?

Teoretycznie laptopy poleasingowe są sprawdzane i testowane przez sprzedawcę. W praktyce... lepiej to również zweryfikować samemu. W końcu kupujemy sprzęt używany, który nie przecież nie zawsze mógł być wykorzystywany zgodnie ze wszystkimi zasadami savoir-vivre. Sprzęty firmowe często nie są użytkowane z równą pieczołowitością jak laptopy prywatne, więc warto poświęcić czas by upewnić się, że z kupowanym przez nas laptopem jest wszystko w porządku. Nigdy nie wiemy, co wcześniej działo się ze sprzętem. Laptop mógł być rzucany, czy spadać na podłogę, a jeśli obudowa nie jest pęknięta, nie będziemy mogli tego stwierdzić. Z drugiej strony - kupując online ze sklepu mamy prawo zwrócić sprzęt do 2 tygodni bez podania przyczyny. W takim przypadku na spokojnie sprawdzamy laptopa w domu, więc mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że przegapimy jakąś usterkę. Jeśli coś nie gra - po prostu zwracamy.

Laptopy poleasingowe - nie należy się ich bać

REKLAMA

Laptopy poleasingowe często mogą być lepsze od nowych urządzeń dostępnych w sklepach, a na pewno będą oferowane w korzystniejszych cenach. W odróżnieniu od używanych laptopów kupowanych od prywatnych osób, modele poleasingowe są (a przynajmniej powinny być) sprzedawane z gwarancją. Stosując się do naszych porad, będziecie mieć pewność, że będziecie zadowoleni z zakupu, a taki laptop posłuży wam jeszcze wiele lat.

Procesory i układy graficzne wbudowane w laptopach przez kilka lat przeszły sporą metamorfozę, ale to nie oznacza, że układy sprzed paru lat do niczego się nie nadają. Owszem warto sprawdzić jak ich wydajność ma się do najnowszego sprzętu, ale z pewnością ich możliwości będą wystarczające dla większości użytkowników. Trzeba natomiast brać pod uwagę, że laptopy które liczą sobie więcej niż kilka lat mogą się sprawdzać wyłącznie w podstawowych zastosowaniach - jak pracy na dokumentach, przeglądania Internetu, konsumpcji treści (np. oglądania filmów), czy obsługi poczty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA