REKLAMA

Polacy na światowym poziomie. Udało się im zgarnąć masę nagród w prestiżowym konkursie

Jak Polacy poradzili sobie na arenie międzynarodowej podczas Huawei ICT Competition 2023-2024 Europe? Podczas gali rozdania nagród w Stambule było lepiej niż dobrze. Przekonaj się sam!

02.05.2024 09.31
Polacy na światowym poziomie. Udało się im zgarnąć masę nagród w prestiżowym konkursie
REKLAMA

Tym razem sukces zawdzięczamy studentom Politechniki Poznańskiej, którzy licznie pojawili się na zawodach Huawei ICT i równie licznie zgarnęli nagrody. Już za chwilę zabierzemy cię w świat projektów Huawei ICT i pokażemy, jak możesz wziąć udział w tej ekscytującej przygodzie.

REKLAMA

Czym jest Huawei ICT?

Huawei zaprosił nas prosto w serce Turcji, do przeszło 15-milionowego Stambułu na rozdanie nagród ICT Competition 2023-2024 Europe. Które to już rozdanie? Na palcach jednej ręki nie policzysz ich, wszak właśnie jesteśmy świadkami ósmej odsłony Huawei ICT.

Panel dyskusyjny ICT Academy

Konkurs ICT Huawei to coroczna impreza mająca na celu kształcenie utalentowanych osób w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT). Jest to też globalna platforma, na której studenci uniwersytetów i szkół wyższych mogą uczestniczyć w przyjaznej rywalizacji i wymianie pomysłów.

Ta sprzyja innowacjom i pomaga uczestnikom rozwijać wiedzę ICT oraz umiejętności praktyczne wykraczające poza to, czego mogliby się nauczyć w tradycyjnej sali lekcyjnej.

Wczoraj mieliśmy okazję poznać innych uczestników z różnych krajów i z różnych ścieżek. Spotkaliśmy się również z uczestnikami z Innovation. Wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z nauką i przygotowaniami do obu konkursów. Otrzymaliśmy od nich potwierdzenie napotkanych przez nas problemów. To była dla nas bardzo fajna i pouczająca wymiana, która z pewnością przyczyni się do naszego rozwoju

– powiedział Maksymilian Grodzki, członek zwycięskiego zespołu netJam.

Konkurs jest otwarty dla studentów zapisanych do Huawei ICT Academy, a także dla tych, którzy uczęszczają do uczelni, które zdecydują się dołączyć do programu. Dzięki udziałowi studenci zdobywają cenne doświadczenie w trzech kluczowych obszarach ICT: chmurze obliczeniowej, sieciach i przetwarzaniu danych.

Wywiad z zespołem Poland Ploud Team

Konkurs sprawdza nie tylko ich wiedzę teoretyczną, ale także umiejętność zastosowania tej wiedzy w sytuacjach praktycznych, a wszystko to przy współpracy w zespole. To ukierunkowanie na zastosowania w rzeczywistym świecie jest kluczowe, ponieważ pomaga studentom przezwyciężyć lukę między teorią a praktyką, czyniąc ich bardziej przygotowanymi na wymagania branży ICT.

To świetna okazja do rozwoju

– opisywał konkurs Maciej Kowalski z Poland Ploud Team.

Zabrzmi to śmiesznie, ale to też świetny wpis do CV. Prawda jest taka, że to jest mega ważne. Będę szukał pracy i wiadomo: to jest może taki prozaiczny powód, ale fajnie mieć takie doświadczenie

– wtórował mu kolega z zespołu, Kacper Babiak.

Firma zainicjowała konkurs ICT w 2015 roku i od tego czasu znacznie się rozwinął, przyciągając ponad 120 tys. studentów z ponad 85 krajów. Konkurs jest tylko jednym z elementów szerszej inicjatywy Huawei ICT Academy, która współpracuje z placówkami edukacyjnymi na całym świecie.

Partnerstwo to zapewnia studentom dostęp do szkoleń z zakresu technologii ICT Huawei i zachęca ich do zdobywania certyfikatów Huawei, czyniąc ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Łącząc rywalizację z rozwojem umiejętności, Huawei pomaga w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników ICT na całym świecie.

Wszyscy studenci z Huawei ICT Competition 2023-2024 Europe

A jak było teraz? Już na miejscu jeden fakt przyciągał uwagę: ile tam było ludzi! Podczas gali rozdania nagród praktycznie każda strona świata się przewinęła przez scenę, ale to nasi rodacy zgarnęli tyle trofeów, że aż trudno w to uwierzyć. Ale po kolei!

Polacy na ICT Competition 2024 Europe w rekordowej liczbie

Do tego poziomu Huawei ICT Competition zakwalifikowało się aż 15 studentów z Politechniki Poznańskiej, którzy najpierw musieli przejść przez poziom lokalny. Ci reprezentują odpowiednio dwie ścieżki konkursu:

 • Sieciowa: 4 grupy
 • Chmurowa: 1 grupa

Studenci Politechniki Poznańskiej już po raz trzeci wzięli udział w etapie globalnym konkursu Huawei ICT Competition, tym razem na ścieżkach sieciowej i chmurowej. Ten rok jest jednak dla nas wyjątkowy ze względu na liczną grupę studentów naszej uczelni, która znalazła się w ścisłym europejskim finale konkursu. To dla nas powód do dumy i radości. Cieszymy się, że możemy zapewnić naszym studentom udział w tym międzynarodowym wydarzeniu. Jestem przekonany, że udział w konkursie pomoże naszym studentom osiągnięciu kolejnych sukcesów

– powiedział dr hab. inż. Piotr Zwierzykowski profesor uczelni z Politechniki Poznańskiej.

Wypowiedzi studentów pojawiały się już w tym tekście. Ale tutaj musi paść najważniejsze pytanie: czy konkurs ICT w tym roku był bułką z masłem? Wręcz przeciwnie, jak zdradził nam członek zespołu NetJam:

Najtrudniejsze było chyba zebrać wszystkie informacje o tym konkursie. Zbieraliśmy je z różnych źródeł, zastanawiając się, jak się przygotować, jakie mogą być pytania, jakie zagadnienia będą poruszane. Informacje te były rozproszone w wielu miejscach, a czasami trudno było znaleźć wprost odpowiedzi

Polacy na podium. Prawie cały czas

Jeśli się zastanawiasz drogi czytelniku, ile nagród mogli zdobyć studenci z Polski, i myślisz pewnie o jednej, może dwóch nagrodach – muszę cię zaskoczyć. Miło. Polacy praktycznie rozgromili konkurencję i pokazali się na czołowych miejscach.

Wszyscy wygrani z Politechniki Poznańskiej zawitali na Huawei ICT 2023-2024. I teraz pora, aby w domu każdy się uśmiechnął pod nosem, bo oto nasi rodacy, którzy zgarnęli nagrody:

Zespół netJam

Pierwsza nagroda dla netJam w składzie:

 • Instruktor: Paweł Pirosz
 • Arkadiusz Niedziela
 • Jan Pokrywczyński
 • Maksymilian Grodzki
Zespół Poland Ploud Team

Druga nagroda dla Poland Ploud Team:

 • Instruktor: Marek Michalski
 • Kacper Babiak
 • Alan Gradecki
 • Maciej Kowalski
Zespół Network Enthusiasts

Druga nagroda dla Network Enthusiasts:

 • Instruktor: Paweł Pirosz
 • Szolc Jan
 • Bonczyk Jakub
 • Maciejewski Krzysztof
Zespół PingPongers

Trzecia nagroda dla PingPongers:

 • Instruktor: Paweł Pirosz
 • Bartosz Barszcz
 • Krzysztof Skrobała
 • Mateusz Idziejczak
Zespół home.arp

Trzecia nagroda dla home.arp:

 • Instruktor: Paweł Pirosz
 • Weronika Strzyżewska
 • Bartłomiej Bil
 • Mikołaj Doktór

Uroczysta gala wręczenia nagród Huawei ICT Competition Europe 2023-2024 zgromadziła ponad 200 uczestników z Europy, którzy świętowali wybitne osiągnięcia studentów w dziedzinie wiedzy i praktycznych umiejętności ICT.

Prezydent Huawei, Jim Lu, zapowiedział plan firmy dotyczący przeszkolenia 100 tys. osób w ciągu najbliższych pięciu lat. Tide Xu, dyrektor ds. strategii, podkreślił znaczenie ICT jako kluczowego elementu inteligentnego świata oraz działania Huawei na rzecz kształcenia wykwalifikowanej kadry poprzez różne programy.

Na Spider's Web znajdziesz więcej relacji z ekscytujących wydarzeń:

Jak znaleźć się na miejscu tegorocznych studentów? Jedna porada

Tyle nagród, rekordowa wręcz liczba studentów z Polski – co zrobić, aby znaleźć się wśród nich? Kluczem do sukcesu, jak zgodnie podkreślają studenci z netJam i Poland Ploud Team, jest odwaga i chęć spróbowania swoich sił.

- Nie bać się, podjąć wyzwania i wziąć udział w tym konkursie! - zachęca Maksymilian z netJam - Znam z autopsji sytuację na naszym kierunku, gdzie osoby rezygnowały z udziału z obawy przed porażką. A to był błąd! Okazało się, że mogli mieć ogromne szanse na sukces. Dlatego apeluję: nie dajcie się sparaliżować strachowi i po prostu spróbujcie swoich sił! Udział w konkursie to cenne doświadczenie, niezależnie od wyniku.

Niech spróbują! Wielu ludzi mogłoby być na naszym miejscu, ale rezygnuje z powodu strachu

– dodał Kacper Babiak z Poland Ploud Team.

I co dalej? Chiny w maju!

Dla studentów to nie koniec emocji! Po etapie w Turcji nadszedł czas na finał w Shenzhen. To jednak nie koniec przygody z Huawei ICT, ponieważ już niedługo rusza kolejna edycja konkursu – 2024-2025! Może i Ty znajdziesz się wśród finalistów?

REKLAMA

Konkurs Huawei ICT to nie tylko nagrody i finały. To przede wszystkim szansa na zdobycie bezcennego doświadczenia i rozwój praktycznych umiejętności. Uczestnicy konkursu mają okazję poznać najnowsze technologie ICT, nawiązać kontakty z ekspertami z branży i innymi utalentowanymi studentami z całego świata.

Udział w Huawei ICT Competition to dla studentów z Polski doskonała platforma do zaprezentowania swoich umiejętności na arenie międzynarodowej. To również cenne doświadczenie, które może im pomóc w przyszłej karierze zawodowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA