REKLAMA

Snapdragon X Plus może zmienić laptopy z Windowsem na zawsze. Przełom?

Szykują się zmiany, które mogą mieć ogromne znaczenie. Qualcomm pokazał światu swój najnowszy procesor Snapdragon X Plus stworzony z myślą o laptopach z systemem operacyjnym Windows.

25.04.2024 18.32
Snapdragon X Plus może zmienić laptopy z Windowsem na zawsze. Przełom?
REKLAMA

Ten tytułowy maluch to układ wykonany w architekturze ARM, czyli identycznej, z której korzystają czipy drzemiące m.in. w smartfonach (z Androidem i iOS), ale także w komputerach Apple – m.in. laptopach MacBook. Architektura ta z zasady jest dużo bardziej energooszczędna, co w laptopach jest na wagę złota – urządzenia mogą dłużej działać na jednym ładowaniu. Nowy Snapdragon X Plus może w tym mocno pomóc.

REKLAMA

Snapdragon X Plus. Układ, który może zmienić laptopy z Windowsem

Qualcomm już od wielu lat produkuje procesory stworzone z myślą o laptopach z systemem operacyjnym Windows. Wystarczy spojrzeć na Snapdragona 8cx Gen 3, Gen 2. Układy te jednak nie mogły konkurować dotychczas z rozwiązaniami Intela i AMD, dlatego laptopów z tymi jednostkami na rynku pojawiło się naprawdę niewiele. Teraz seria Snapdragon X ma obejmować procesory znacznie potężniejsze, które oferują wydajność porównywalną do czipów Apple M.

Snapdragon X Plus będzie nieco mniej zaawansowaną wersją najpotężniejszego X Elite (który notabene ma być dostępny w kilku wariantach). Czip ma na pokładzie 10 rdzeni CPU Oryon pracujących z taktowaniem o maksymalnej częstotliwości 3,4 GHz, natomiast układ graficzny Adreno zastosowany w środku ma oferować moc obliczeniową 3,8 TFLOPS. Procesorowi nie zabrakło też potężnej jednostki NPU do przetwarzania sztucznej inteligencji Qualcomm Hexagon zapewniającej wydajność 45 TOPS – jest to najpotężniejszy układ tego typu w laptopach na świecie.

Czip będzie nie tylko superwydajny, ale również bardzo energooszczędny, ponieważ został wykonany w 4-nm procesie technologicznym TSMC, zupełnie jak Snapdragon 8 Gen 3. Procesor ma zużywać nawet 54 proc. mniej energii, zapewniając do 37 proc. większą wydajność w porównaniu do konkurencji.

Producent, oprócz potężnych jednostek do obliczeń, zastosował też 42 MB pamięci Cache na kościach LPDDR5x. Qualcomm Snapdragon X Plus wspiera również maksymalnie trzy monitory zewnętrzne (a nie tak jak Apple, tylko jeden w podstawowych procesorach M) pracujące w rozdzielczości 4K z HDR. Firma chwali się, że układ sprosta wymagającym zadaniom wykorzystującym sztuczną inteligencję – np. generowaniu kodu w Visual Studio Code z Codegen, generowaniu muzyki w Audacity czy tworzeniu napisów na żywo w OBS Studio.

Nowy procesor pojawi się już w pierwszych laptopach w połowie 2024 r. – najprawdopodobniej w czerwcu. Miejmy nadzieję, że producenci mobilnych komputerów rzucą się na nową jednostkę Qualcomma i zaleją rynek laptopami z procesorami ARM. To może być istna rewolucja, ponieważ laptopy z Snapdragonem X Plus powinny działać naprawdę długo na baterii, zapewniając dużą moc obliczeniową. Zobaczymy, co z tego będzie.

REKLAMA

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA