REKLAMA

Oficjalna specyfikacja układów Snapdragon X. Ale petardy

Za około dwa miesiące na rynku pojawią się laptopy i tablety od licznych producentów z zupełnie nowymi na rynku i dość ekscytująco się zapowiadającymi układami scalonymi firmy Qualcomm. Do tej pory słyszeliśmy głównie o najlepszym z nich, ale dziś dowiadujemy się o jego tańszych i słabszych odmianach.

23.04.2024 18.36
Snapdragon X Elite wrażenia
REKLAMA

Na rynku komputerów osobistych do tej pory panowali dwaj producenci: AMD i Intel. Oprócz tego działa też Apple i będący do tej pory na pecetowym marginesie Qualcomm. Ten ostatni, póki co, nie zdołał osiągnąć większych sukcesów, jego produkty na rynku PC okazywały się bardzo rozczarowujące. Z układami Snapdragon X ma być zupełnie inaczej.

REKLAMA

Układy z rodziny Snapdragon X mają zapewnić komputerom osobistym sprawność energetyczną i wydajność znaną do tej pory głównie z komputerów Apple MacBook i znacząco wykraczającą ponad cokolwiek, co dziś mają do zaoferowania laptopy z układami Intel Core Ultra czy AMD Ryzen. W szczególności te wyposażone w najbardziej wypasioną wersję Snapdragona X Elite. I podobno dość drogą.

Czytaj też:

Snapdragon X doczeka się jednak i tańszych odmian, które trafią do mniej kosztownych laptopów i tabletów. Firma Qualcomm miała je wkrótce oficjalnie zapowiedzieć, ale wygląda na to, że Internet znowu zepsuł niespodziankę. Slajdy ze specyfikacją przedwcześnie wyciekły do Sieci.

Rodzina układów Snapdragon X. Rdzenie, pamięć, taktowanie, GPU i NPU

Wszystkie układy Snapdragon X wyposażone będą w pamięć podręczną o rozmiarze 42 MB, wszystkie też będą wyposażone w ten sam potężny koprocesor NPU o szacowanej wydajności 45 TOPS. Tym niemniej 12-rdzeniowe będą tylko układy z rodziny Snapdragon X Elite. Najtańszy Snapdragon X, czyli Snapdragon X Plus, będzie miał ich 10.

Układy Snapdragon X Elite będą też od siebie się różnić. Wersja X1E-84-100 jako jedyna jest taktowana z częstotliwością 3,8 GHz, z możliwością tymczasowego podkręcenia pary rdzeni do 4,2 GHz. Będzie też wyposażona w najmocniejszy koprocesor GPU o szacowanej wydajności 4,6 TFLOPS. Wszystkie pozostałe wersje Snapdragona X będą zawierać GPU o szacowanej wydajności 3,8 TFLOPS. X Elite X1E-80-100 oferuje tymczasowe podkręcenie pary rdzeni do 4 GHz ponad bazowe 3,4 GHz, czego z kolei nie będzie oferować X1E-78-100. Będą więc cztery wersje:

  • Najpotężniejszy Snapdragon X Elite X1E-84-100
  • Snapdragon X Elite X1E-80-100 niżej taktowany i z nieco mniejszym GPU
  • Snapdragon X Elite X1E-78-100 bez Dual-Core Boost
  • Snapdragon X Plus X1P-64-100 z mniejszą liczbą rdzeni
REKLAMA

Jeśli założyć wartości Qualcomma za uczciwe, to wynika z nich, że nowe układy będą oferować nie tylko znacznie wyższą wydajność NPU od konkurencji, wyższą CPU od konkurencji przy znacznie wyższej sprawności energetycznej, ale też wyższą wydajność GPU od… części konkurencji. GPU nowych Snapdragonów oferuje więcej mocy użytkownikowi niż te stosowane w układach Core Ultra. Tym niemniej Ryzeny mają (czy raczej: miewają, w konkurencyjnych konfiguracjach) mocniejszy graficzny koprocesor.

Dodatkowo, choć jasno to już z wyciekniętych informacji nie wynika, Snapdragon X nie będzie oferowany w wersjach z mniejszą ilością RAM-u niż 16 GB, gdzie taka ilość traktowana jest jako minimum, zaś rekomendowane ma być 32 GB. Bardzo słusznie i mile widziane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA