REKLAMA

Smartfony ładowane z powietrza. Znaleźli sposób na zamianę CO2 w prąd elektryczny

Świat stoi w obliczu pilnej potrzeby przejścia na czystą energię i ograniczenia gazów cieplarnianych. Badacze z University of Queensland w Australii wkroczyli na arenę z przełomową technologią, która może stać się game-changerem w walce ze zmianami klimatu. Stworzyli oni generator, który pochłania dwutlenek węgla (CO2) i wykorzystuje go do produkcji prądu. Czary?

18.04.2024 17.46
Smartfony ładowane z powietrza. Znaleźli sposób na zamianę CO2 w prąd elektryczny
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland zbudowali generator, który pochłania dwutlenek węgla (CO2) w celu wytworzenia energii elektrycznej. Nanogenerator składa się z dwóch składników: żelu poliaminowego, który jest już używany w przemyśle do pochłaniania CO2, oraz szkieletu z azotanu boru o grubości kilku atomów, który generuje jony dodatnie i ujemne.

REKLAMA
Opracowana przez Uniwersytet w Queensland technologia pochłania dwutlenek węgla i wytwarza energię elektryczną.

Opracowaliśmy sposób, aby jony dodatnie były znacznie większe od jonów ujemnych, a ponieważ jony o różnych rozmiarach poruszają się z różnymi prędkościami, generują one prąd dyfuzyjny, który można wzmocnić w energię elektryczną potrzebną do zasilania żarówek lub dowolnego urządzenia elektronicznego

- mówi doktor Zhuyuan Wang.

W przyrodzie i w organizmie człowieka transport jonów jest najbardziej efektywną konwersją energii – bardziej efektywną niż transport elektronów stosowany w sieci energetycznej.

W testach laboratoryjnych naukowcy pozyskali około 1 proc. całkowitej energii przenoszonej samoistnie przez gazowy CO2, ale podobnie jak w przypadku innych technologii będą teraz pracować nad poprawą wydajności i redukcją kosztów.

Pomysły już są

Dyrektor Dow Center for Sustainable Engineering Innovation, profesor Xiwang Zhang, powiedział, że w związku z sukcesem testów laboratoryjnych istnieją dwa potencjalne zastosowania nanogeneratora.

Moglibyśmy stworzyć przenośne urządzenie generujące energię elektryczną do zasilania telefonu komórkowego lub laptopa, wykorzystując CO2 z atmosfery. Drugie zastosowanie na znacznie większą skalę obejmowałoby integrację tej technologii z przemysłowym procesem wychwytywania CO2 w celu pozyskiwania energii elektrycznej

- powiedział profesor Zhang.

Był problem, będzie skarb

Technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland wykracza poza neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Zużywa ona bowiem CO2 podczas wytwarzania energii.

Chcemy uświadomić sobie wartość gazu cieplarnianego i zmienić postrzeganie CO2. Do tej pory CO2 był problemem do rozwiązania, ale może stanowić zasób na przyszłość

- powiedział profesor Zhang.

Technologia generatora na CO2 ma potencjał zrewolucjonizować sposób, w jaki produkujemy i zużywamy energię. Może to doprowadzić do świata, w którym emisje CO2 zostaną znacznie ograniczone, a czysta energia będzie dostępna dla wszystkich. Jest to krok milowy w kierunku zrównoważonej przyszłości dla naszej planety.

REKLAMA

Więcej o energii przyszłości przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA