Czy rodzice zapłacą podatek za laptopy dla uczniów? Jest stanowisko ministerstwa
Laptopy dla uczniów i nauczycieli, choć dystrybuowane za darmo, spędzają sen z powiek rodzicom rozliczającym PIT. Wszystko przez przepisy regulujace podatek dochodowy, w myśl których laptop to darowizna. Jednak czy należy od niego odprowadzić podatek? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Finansów.
Choć programy "Laptop dla ucznia" i "Laptop dla nauczyciela" zostały oficjalnie zakończone ze względu na brak środków na dalsze finansowanie, to emocje związane z nimi nie gasną. Wszystko przez fakt, że zgodnie z obowiązującymi przepisami laptopy oddane uczniom oraz urządzenia zakupione za bon dla nauczycieli kwalifikują się jako darowizna. A od darowizny należy zapłacić podatek.
Zgodnie z zapewnieniami resortu finansów nowe przepisy miały uregulować tę kwestię i sprawić, że w przypadku owych urządzeń nie trzeba będzie płacić podatku od darowizn. Jednak do końca rozliczeń ze skarbówką zostało 12 dni, a stosownej ustawy póki co nie ma.
To jak z podatkiem od laptopa dla ucznia i nauczyciela? Ministerstwo Finansów oficjalnie odpowiada
Jak zaznacza portal Gazeta.pl, przepisy pozwalają na zwolnienie laptopa od podatku od darowizn, lecz ten sam trik nie zadziała w przypadku podatku dochodowego. Dlatego redakcja serwisu zwróciła się do Ministerstwa Finansów z pytaniem kiedy wejdzie w życie wyczekiwane przez rodziców i nauczycieli rozporządzenie.
Projekt rozporządzenia uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz został zwolniony przez RCL z obowiązku rozpatrywania przez Komisję Prawniczą.
Przekazał resort finansów w wypowiedzi Gazeta.pl
Co ważniejsze dla składających zeznania podatkowe rodziców i nauczycieli, osoby, które otrzymały laptopy, "nie muszą wykazywać ich wartości w zeznaniu podatkowym za 2023 r. i opodatkowywać łącznie z innymi dochodami".
Więcej na temat laptopów dla uczniów:
Program "Laptop dla ucznia" w pigułce
Program "Laptop dla ucznia" to rozpoczęty w styczniu 2023 roku program, którego celem była darmowa i bezkryteriowa dystrybucja laptopów dla uczniów, którzy we wrześniu 2023 roku rozpoczęli naukę w klasach IV szkół podstawowych. Program powstał z inicjatywy rządu Prawa i Sprawiedliwości, który pieniądze na finansowanie kosztującego 1,2 mld złotych programu wziął z Krajowego Planu Odbudowy.
W styczniu 2024 roku nowy minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski ogłosił, że program nie może być kontynuowany ze względu na niezgodność z unijnymi wytycznymi co do wykorzystania środków przekazanych Polsce w ramach KPO. Obecnie rząd nie posiada w budżecie środków pozwalających na kontynuowanie dystrybucji "Laptopów dla uczniów", wobec czego program został zakończony.