REKLAMA

Czy rodzice zapłacą podatek za laptopy dla uczniów? Jest stanowisko ministerstwa

Laptopy dla uczniów i nauczycieli, choć dystrybuowane za darmo, spędzają sen z powiek rodzicom rozliczającym PIT. Wszystko przez przepisy regulujace podatek dochodowy, w myśl których laptop to darowizna. Jednak czy należy od niego odprowadzić podatek? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Finansów.

18.04.2024 09.40
Czy trzeba zapłacić podatek za laptopy dla uczniów? Ministerstwo odpowiada
REKLAMA

Choć programy "Laptop dla ucznia" i "Laptop dla nauczyciela" zostały oficjalnie zakończone ze względu na brak środków na dalsze finansowanie, to emocje związane z nimi nie gasną. Wszystko przez fakt, że zgodnie z obowiązującymi przepisami laptopy oddane uczniom oraz urządzenia zakupione za bon dla nauczycieli kwalifikują się jako darowizna. A od darowizny należy zapłacić podatek.

Zgodnie z zapewnieniami resortu finansów nowe przepisy miały uregulować tę kwestię i sprawić, że w przypadku owych urządzeń nie trzeba będzie płacić podatku od darowizn. Jednak do końca rozliczeń ze skarbówką zostało 12 dni, a stosownej ustawy póki co nie ma.

REKLAMA

To jak z podatkiem od laptopa dla ucznia i nauczyciela? Ministerstwo Finansów oficjalnie odpowiada

Jak zaznacza portal Gazeta.pl, przepisy pozwalają na zwolnienie laptopa od podatku od darowizn, lecz ten sam trik nie zadziała w przypadku podatku dochodowego. Dlatego redakcja serwisu zwróciła się do Ministerstwa Finansów z pytaniem kiedy wejdzie w życie wyczekiwane przez rodziców i nauczycieli rozporządzenie.

Projekt rozporządzenia uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz został zwolniony przez RCL z obowiązku rozpatrywania przez Komisję Prawniczą.

Przekazał resort finansów w wypowiedzi Gazeta.pl

Co ważniejsze dla składających zeznania podatkowe rodziców i nauczycieli, osoby, które otrzymały laptopy, "nie muszą wykazywać ich wartości w zeznaniu podatkowym za 2023 r. i opodatkowywać łącznie z innymi dochodami".

Więcej na temat laptopów dla uczniów:

Program "Laptop dla ucznia" w pigułce

Program "Laptop dla ucznia" to rozpoczęty w styczniu 2023 roku program, którego celem była darmowa i bezkryteriowa dystrybucja laptopów dla uczniów, którzy we wrześniu 2023 roku rozpoczęli naukę w klasach IV szkół podstawowych. Program powstał z inicjatywy rządu Prawa i Sprawiedliwości, który pieniądze na finansowanie kosztującego 1,2 mld złotych programu wziął z Krajowego Planu Odbudowy.

W styczniu 2024 roku nowy minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski ogłosił, że program nie może być kontynuowany ze względu na niezgodność z unijnymi wytycznymi co do wykorzystania środków przekazanych Polsce w ramach KPO. Obecnie rząd nie posiada w budżecie środków pozwalających na kontynuowanie dystrybucji "Laptopów dla uczniów", wobec czego program został zakończony.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA