REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Koniec programu "Laptop dla ucznia". Rząd podał powód

Rząd Donalda Tuska kończy z programem laptop dla ucznia, nazywając program PiS "wykorzystywaniem dzieci i technologii do własnych celów". W związku z czym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister edukacji Barbara Nowacka zapowiadają dalsze kroki - nie tylko nowy plan, ale i kroki prawne przeciwko byłym ministrom.

08.02.2024
13:18
Koniec programu "Laptop dla ucznia". Rząd podał powód
REKLAMA

W styczniu nowy minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski ogłosił, że program bezpłatnego rozdawania uczniom laptopów stoi pod znakiem zapytania. Polityk tłumaczył się faktem, że nie ma na nie pieniędzy - w poprzednim rządzie miały być, ale do finansowania programu "bezprawnie wykorzystano środki z KPO".

REKLAMA

Koniec z laptopem dla ucznia. Co zamiast niego przygotowało ministerstwo?

Zapowiadaną wcześniej konferencję prasową Krzysztof Gawkowski i Barbara Nowacka rozpoczęli zapowiedzeniem złożenia do prokuratury zawiadomienia ws. przetargu na zakup laptopów dla uczniów. Według polityków w czasie trwającego od października 2022 roku przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych i mogło dojść do korupcji.

- Program "Laptop dla ucznia" był dla nas jednym z wielkich wyzwań. Od samego początku ten program budził kontrowersje. Rząd PiS w czasie kampanii wyborczej zachował się wyjątkowo obrzydliwie. Oni wykorzystali dzieci i potrzeby dostępu do technologii do swoich wyłącznych celów. Traktowali laptopy jak kiełbasę wyborczą. Rozdawali je bez przygotowania realnej strategii. Laptopy były niezabezpieczone przed niewłaściwym użyciem, narażały dzieci na cyberzagrożenia

- mówiła Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej.

Wobec czego zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury w trybie niejawnym, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa.

Decyzja ministra Gawkowskiego i minister Nowackiej podyktowana jest wcześniejszymi ustaleniami dziennikarek TVN24 i Newsweeka, które ustaliły, że "minister cyfryzacji z PiS powinien ogłosić przetarg na zakup laptopów do grudnia ubiegłego roku" lecz nie uzyskano na to zgody komisarzy unijnych, którzy negatywnie ocenili projekt Janusza Cieszyńskiego i Przemysława Czarnka. Mimo to laptopy były dystrybuowane z naklejką "Krajowy Plan Odbudowy" oraz informacją, że sprzęt został "sfinansowany przez Unię Europejską w ramach NextGenerationEU".

Wobec tego minister Krzysztof Gawkowski zapowiedział zmiany programie. Przede wszystkim zakończenie go w formie w jakiej realizowany jest obecnie.

REKLAMA

- Mamy dla państwa dobre informacje. Pomimo tego, że były błędy, że program "Laptop dla ucznia" nie może być kontynuowany w takiej formule, to chcemy jego uzdrowienia

- mówił Gawkowski.

Jak dodał Gawkowski, powołując się na słowa ministra Andrzeja Domańskiego, tego typu programy mają poparcie ministerstwa finansów, lecz "trzeba je robić mądrze i zgodnie z prawem".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA