REKLAMA

Spektakularny powrót na Ziemię. To wideo jest lepsze niż niejeden film sci-fi

Ten filmik przedstawiający powrót kapsuły z misji kosmicznej na Ziemię z pewnością zachwyci każdego fana science fiction. Niezwykłe ujęcia, niczym z wysokobudżetowych produkcji, ukazują potęgę technologii i piękno kosmosu. Ale to nie fikcja, a prawdziwe nagranie.

01.03.2024 11.30
Spektakularny powrót na Ziemię. To wideo jest lepsze niż niejeden film sci-fi
REKLAMA

Varda Space opublikowała film zarejestrowany przez kamerę zainstalowaną na pokładzie kapsuły satelitarnej serii W. Pokazuje, jak wygląda powrót na Ziemię z kosmosu.

REKLAMA

Specjalne zadanie na orbicie

Satelita W-Series 1 został wystrzelony w czerwcu 2023 r. Głównym celem misji było zbadanie zachowania kryształów substancji czynnej niezbędnej do produkcji leku rytonawiru (stosowanego w leczeniu wirusa HIV). Poddano je różnym eksperymentom, aby sprawdzić, jak zmieniają się ich właściwości i struktura w przestrzeni kosmicznej, w warunkach mikrograwitacji.

Powrót substancji na Ziemię zaplanowano w specjalnej kapsule zwrotnej. Jej średnica wynosiła około 90 cm, wysokość 74 cm, a waga niecałe 90 kg. Początkowo Varda Space spodziewała się powrotu kapsuły w lipcu 2023 r. Jednak operacja opóźniła się ze względu na formalności prawne. W rezultacie kapsuła wylądowała na Ziemi 21 lutego 2024 r.

Kamera umieszczona wewnątrz kapsuły uchwyciła cały proces powrotu z kosmosu: od oddzielenia się od satelity po lądowanie w Utah. Cały materiał, od separacji do przyziemienia, trwa 27 minut.

Spektakularne wejście w atmosferę

Najbardziej spektakularną częścią lotu był oczywiście moment wejścia w atmosferę ziemską. Kamera zdołała uchwycić naprawdę niezwykłe ujęcia, które zobaczyć możecie niżej. To oczywiście tylko fragment, a całe nagranie umieszczone zostało na YouTubie.

Po odłączeniu od swojego gospodarza kapsuła W-1 zaczyna się lekko kręcić, co dostarcza nam niesamowitych ujęć z wysokości setek kilometrów nad Ziemią.

Szalony powrót z orbity

Około 12 minut po starcie, grawitacja planety zaczyna działać naprawdę mocno i jest to moment, w którym zaczyna robić się gorąco wokół kapsuły. Przy prędkości Mach 25 (około 28 tys. km/h) tarcie między statkiem a atmosferą Ziemi staje się tak intensywne, że dosłownie rozrywa wiązania chemiczne pobliskich cząsteczek powietrza.

Więcej o tym powrotach z komosu przeczytasz na Spider's Web:

Efektem tego jest olśniewający pokaz iskier i plazmy, zanim spadochron W-1 zostanie wypuszczony, aby spowolnić i ustabilizować jej ostateczny spadek. Wreszcie kapsuła ląduje w odległym rejonie Utah, gdzie została odzyskana przez załogę Varda Space.

Dla wszystkich miłośników kosmosu to nie tylko powrót kapsuły, ale także dowód na to, że technologia kosmiczna może być zarówno naukowo fascynująca, jak i widowiskowa. Wideo W-1 dostarcza nam wglądu w to, jak dramatycznie wygląda powrót z przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA