REKLAMA

SpaceX zrzuca setki satelitów z orbity. Powód jest poważny

SpaceX, firma kosmiczna Elona Muska, planuje zdeorbitować około 100 satelitów Starlink, które należą do pierwszej generacji tego systemu. Powodem tej decyzji jest potencjalna wada techniczna, która mogłaby spowodować awarię satelitów w przyszłości.

14.02.2024 11.01
SpaceX zrzuca setki satelitów z orbity. Powód jest poważny
REKLAMA

SpaceX poinformował, że zidentyfikował wspólny problem w niewielkiej grupie satelitów Starlink, które należą do najstarszej, pierwszej generacji tego systemu. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez firmę, aktualna partia satelitów działa, ale wykryty problem budzi obawy co do ich przyszłej niezawodności. 

REKLAMA

Firma nie ujawniła szczegółów dotyczących wady technicznej, ale zapewniła, że satelity są obecnie sprawne i służą użytkownikom skutecznie. SpaceX zdecydował się jednak zdeorbitować te satelity, zanim problem się pogorszy i uniemożliwi kontrolowane sprowadzenie ich na Ziemię.

Więcej o Starlink i SpaceX przeczytasz na Spider`s Web:

SpaceX ujawnił liczbę zniszczonych satelitów

SpaceX ujawnił także, że przeprowadził już kontrolowane deorbitacje dla 406 satelitów z prawie 6000 Starlink wystrzelonych na niską orbitę okołoziemską (LEO). Obecnie 17 satelitów nie nadaje się do manewrowania i są monitorowane, aby zminimalizować potencjalne kolizje z innymi satelitami.

SpaceX planuje zdeorbitować satelity Starlink w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wszystkie satelity będą miały możliwość manewrowania i unikania kolizji podczas opadania. SpaceX zapewnił również, że zdeorbitowanie tych satelitów nie wpłynie negatywnie na jakość usług internetowych dla użytkowników Starlink, ponieważ firma jest w stanie zastąpić je nowymi satelitami, które wysyła na orbitę średnio co dwa tygodnie. Przy okazji SpaceX pochwalił się, że jest w stanie produkować 55 satelitów tygodniowo i co miesiąc wysyłać 200 z nich na orbitę.

Zdeorbitowanie satelitów oznacza obniżenie ich orbity, tak aby weszły w kontakt z atmosferą i spaliły się. Jest to bezpieczny sposób na usuwanie niepotrzebnych lub uszkodzonych satelitów, który zapobiega tworzeniu kosmicznych śmieci i ryzyku kolizji z innymi obiektami na orbicie. SpaceX podkreślił, że satelity Starlink są zaprojektowane tak, aby były w pełni zniszczalne podczas ponownego wejścia w atmosferę i nie stanowiły zagrożenia dla ludzi na ziemi, w powietrzu lub na morzu.

Co to jest Starlink?

REKLAMA

Starlink to projekt SpaceX, który ma na celu zapewnienie szybkiego i niezawodnego dostępu do internetu prawie w każdym miejscu na Ziemi. Aby to osiągnąć, firma wysyła na niską orbitę okołoziemską (LEO) tysiące małych satelitów, które łączą się ze sobą za pomocą laserów i komunikują się z odbiornikami na ziemi. Działające na wysokościach od 340 do 614 km satelity Starlink są przeznaczone do świadczenia usług internetowych za pośrednictwem odbiorników naziemnych. Starlink ma być alternatywą dla tradycyjnych dostawców internetu, szczególnie w obszarach słabo rozwiniętych lub trudno dostępnych.

Do tej pory SpaceX wystrzelił ponad 6000 satelitów Starlink, z czego ponad 5000 jest aktywnych i funkcjonalnych. Firma ma zamiar zwiększyć tę liczbę do 12 tys., a w przyszłości nawet do 42 tys. Aby skorzystać z internetu Starlink, trzeba zamówić specjalny zestaw, który składa się z anteny, statywu i routera. Koszt zestawu to 499 dolarów, a miesięczna opłata za usługę to 99 dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA