REKLAMA

Unia Europejska pozazdrościła mObywatela. Szykuje własne rozwiązanie

UE chyba pozazdrościła Polakom elektronicznego dowodu tożsamości - przyspieszyła realizację własnej aplikacji. Rozwiązanie ma być ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

28.03.2024 15.59
unia europejska polska
REKLAMA

Rada Unii Europejskiej miała jednogłośnie przyjąć rozporządzenie w sprawie Unijnego Portfelu Tożsamości Cyfrowej (ang. EU Digital Identity Wallet). Taki krok ma mocno przyspieszyć realizację projektu, który ma zapewniać każdemu mieszkańcowi UE dostęp do oprogramowania podobnego do mObywatela.

REKLAMA

Unijny portfel tożsamości cyfrowej nadchodzi. Podpisano rozporządzenie

Na profilu LinkedIn projektu Potential (pod którym kryje się unijny portfel tożsamości cyfrowej) dowiadujemy się, że 26 marca Rada Unii Europejskiej miała przyjąć nową wersję rozporządzenia, która będzie efektem tego, że Europejczycy otrzymają "bezpieczny i godny zaufania portfel cyfrowy". Będzie to oprogramowanie podobne do mObywatela, które ma oferować bardzo zbliżone funkcje.

Usługa ma pojawić się do 2026 r., kiedy to państwa członkowskie UE zapewnią swoim obywatelom portfele cyfrowe, które umożliwią dostęp nie tylko do bezpiecznej elektronicznej identyfikacji, ale także opcji uwierzytelniania. Zaktualizowana wersja rozporządzenia obejmuje kilka ważnych zmian: proces wydawania dokumentu ma być bezpłatny i wydawany obywatelom oraz przedsiębiorcom.

Portfele będzie można powiązać z krajową tożsamością cyfrową – dokumentami potwierdzającymi m.in. prawo jazdy, kwalifikacje, konto bankowe. Tak jak w mObywatelu udostępnianie dokumentów elektronicznych i potwierdzanie tożsamości będzie możliwe dzięki aplikacji mobilnej. W funkcje portfela wejdą:

  • dostęp do e-usług rządowych
  • otwarcie rachunku bankowego
  • rejestracja karty SIM
  • mobilne prawo jazdy
  • podpis elektroniczny
  •  e-recepty

Unijny Portfel Tożsamości Cyfrowej będzie bazował na krajowym identyfikatorze cyfrowym uznawanym w całej UE. Państwa członkowskie mogą dobrowolnie zgłaszać i uznawać własne krajowe systemy, więc jest szansa, że mObywatel będzie w pewien sposób łączyć się z nadchodzącym narzędziem od UE. Unia Europejska twierdzi, że portfel ma być dostępny zarówno w trybie online, jak i offline. Co ciekawe całe oprogramowanie będzie bazować na modelu otwartym (Open Source).

Przyjęcie europejskiego rozporządzenia w sprawie tożsamości cyfrowej jest kamieniem milowym w transformacji cyfrowej naszego społeczeństwa. Umożliwienie obywatelom posiadania unikalnego i bezpiecznego europejskiego portfela cyfrowego przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad swoimi danymi osobowymi to kluczowy krok naprzód dla UE, która ustanowi światowy punkt odniesienia w dziedzinie cyfrowej i zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania z usług online. Co więcej, stawiając obywateli w centrum uwagi, rozporządzenie w sprawie europejskiej tożsamości cyfrowej przyczynia się do znacznej poprawy i uproszczenia dostępu do usług publicznych w Internecie. Obywatele nie powinni ponosić ciężaru złożoności administracyjnej i instytucjonalnej.

- przekazał Mathieu Michel, belgijski sekretarz stanu ds. cyfryzacji, uproszczeń administracyjnych, ochrony prywatności i przepisów budowalnych
REKLAMA

Więcej o rządowych usługach i aplikacjach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA