REKLAMA

Miejsce głosowania na Wybory 2024 sprawdzisz łatwo, ale ze zmianą musisz się pospieszyć

Jak sprawdzić miejsce głosowania na Wybory 2024 przez internet - wyjaśniamy, jak zrobić to od ręki. Jeśli z kolei chcesz zmienić miejsce głosowania, to musisz się spieszyć - zrobisz to online, ale w wyborach samorządowych nie jest to takie proste, jak w przypadku parlamentarnych.

25.03.2024 16.30
jak-sprawdzic-zmienic-miejsce-glosowania-przez-internet-mobywatel-strona-gov-pl-wybory-samorzadowe-2024
REKLAMA

Wybory 2024 odbędą się już 7 kwietnia 2024 r. Jak sprawdzić miejsce głosowania przez internet? Da się to zrobić na stronie internetowej, ale jest też na to aplikacja.

Głosowanie w wyborach przez internet to temat budzący kontrowersje, a głosowanie korespondencyjne (tudzież kopertowe) możliwe jest wyłącznie w szczególnych przypadkach. Większość z nas, aby oddać głos na prezydenta, posła albo samorządowca, musi wybierać się osobiście do jednego z lokali wyborczych.

W przypadku nadchodzących Wyborów Samorządowych 2024, które odbędą się już w niedzielę 7 kwietnia br., będzie to wyglądało podobnie. Skąd zaś czerpać wiedzę, gdzie konkretnie powinniśmy się udać, aby móc zagłosować? Na szczęście nie trzeba w tym celu ani dzwonić, ani tym bardziej iść do urzędu.

wybory 2024 sms
Takie wiadomości SMS dotyczące wyborów otrzymaliśmy 25 marca 2024 r.

Wybory 2024 - jak sprawdzić miejsce głosowania online?

Na polskie numery telefonów zaczęły trafiać SMS-y przypominające o zbliżających się Wyborach Samorządowych 2024. Zachęcają, aby sprawdzić miejsce głosowania w mObywatelu albo w urzędzie. Można zrobić to też na stronie gov.pl.

W większości przypadków miejsce głosowania przypisywane jest zaś obywatelom na podstawie ich adresu zameldowania. Nie jest to jednak regułą - bo w przeszłości mogliśmy przecież zmienić miejsce głosowania i to nie jednorazowo, a na stałe.

Wiele osób wybiera się, od kiedy pamięta, do tego samego lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej i nigdy nie zmieniało miejsca głosowania. Te placówki mogą jednak zniknąć lub zmienić swoją lokalizację; mogą pojawić się też nowe.

wybory 2024 centralny rejestr wyborców
Tak wygląda witryna, w której można sprawdzić dane z Centralnego Rejestru Wyborców

Sprawdź dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.

W blokach na tablicach ogłoszeń można znaleźć kartki z informacjami, gdzie powinny udać się osoby zamieszkujący dany budynek. Warto jednak się upewnić, czy faktycznie będziemy tam wpisani na listę - a można to zrobić przez internet.

Aby sprawdzić adres naszej siedziby obwodowej komisji wyborczej, można wejść na stronę gov.pl i przejrzeć dane z Centralnego Rejestru Wyborców. Należy wcisnąć niebieski guzik z napisem „Sprawdź swoje dane online” i zalogować się na konto.

Metod logowania w portalu rządowym do wyboru jest całkiem sporo. Podstawowa z nich to użycie aplikacji mObywatel oraz zeskanowanie kodu QR, ale pozostałe opcje to Profil zaufany, Bankowość elektroniczna, e-Dowód oraz USE eID.

gov.pl lista sposobów logowania
Sposoby logowania się na stronie gov.pl

Inna opcja na sprawdzenie miejsca głosowania to mObywatel

Po zalogowaniu od razu możemy sprawdzić, czy w ogóle mamy czynne prawo wyborcze, a jeśli tak - do którego okręgu jesteśmy zapisani. Warto to zrobić, bo jeśli udamy się do lokalu, w którym nie będzie nas na liście, nie będziemy mogli oddać głosu.

Miejsce głosowania w nadchodzących wyborach (do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m. st. Warszawy oraz wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) można sprawdzić również w aplikacji. Jest nią mObywatel.

W zakładce "Usługi" należy wybrać sekcję "Wybory" - tę z czerwoną ikonką. Można tam dodać wpis do kalendarza z datą, godziną oraz lokalizacją lub skopiować sam adres. Problem pojawia się w momencie, gdy nie możemy stawić się w wyznaczonym miejscu.

wybory 2024 w aplikacji mobywatel
W aplikacji mObywatel można znaleźć sekcję „Wybory”

Wybory 2024 - jak zmienić miejsce głosowania przez internet?

W przypadku aplikacji mObywatel w sekcji "Wybory" nie ma przycisku pozwalającego zmodyfikować dane. Do tego nie jest możliwa jednorazowa zmiana miejsca głosowania, co argumentowane jest w następujący sposób:

Dlaczego nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania w wyborach samorządowych i referendach lokalnych? Ponieważ wybory te dotyczą gminy, w której masz meldunek lub mieszkasz na stałe, więc zagłosujesz w nich tylko w stałym obwodzie głosowania.

Stałe miejsce głosowania w wyborach samorządowych i referendach lokalnych oraz w wyborach i referendach ogólnopolskich można zmienić przez internet, ale nie automatycznie. Wystarczy skorzystać z usługi "Zmień stały obwód głosowania".

Urząd będzie musiał zweryfikować, czy mieszkasz pod wskazanym adresem. Dlatego do wniosku dołącz dokumenty, które to potwierdzają. Decyzja o dopisaniu do stałego obwodu głosowania zostanie podjęta w ciągu 5 dni.

Podczas składania wniosku trzeba załączyć dokumenty takie jak np. umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, rachunek za prąd z danymi obywatela lub kartę mieszkańca. Potem należy uzbroić się w cierpliwość.

Urzędnik może kontaktować się później z obywatelem w następujący sposób: pocztą tradycyjną, e-mailem, telefonicznie lub przez skrzynkę Gov (ePUAP). Do tego to konkretny urząd decyduje o sposobie weryfikacji miejsca zamieszkania.

wybory 2024 i formularz zmiany miejsca glosowania przez internet
Zmiana miejsca głosowania w Wyborach Samorządowych 2024 wymaga wypełnienia wniosku

A co z głosowaniem korespondencyjnym bez wychodzenia z domu?

Sprawdzić i zmienić miejsce głosowanie online, czyli w aplikacji mObywatel lub na rządowej stronie internetowej się da, ale zagłosować przez internet - już nie. Jest jednak sposób na to, by głosować bez wychodzenia z domu.

Takiej możliwości nie mamy jednak wszyscy, a wybory w pełni kopertowe nie są możliwe. Aby głosować korespondencyjnie, trzeba spełnić jeden z warunków. Wnioskować mogą o to wyłącznie obywatele:

  • po 60 roku życia;
  • posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • przebywający w izolacji lub na kwarantannie.

Jeśli ktoś zalicza się do przynajmniej jednej z tych grup, może zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego przez internet. Na odpowiedniej podstronie portalu gov.pl należy zalogować się na konto i złożyć odpowiedni wniosek.

Wniosek powinien od razu być wypełniony z użyciem naszych danych, ale jeśli widzimy w nim błędy, możemy je od razu poprawić. Trzeba złożyć oświadczenie, iż przysługuje nam do tego prawo i wskazać wybrane z trzech dostępnych opcji.

REKLAMA

Czytaj inne nasze teksty dotyczące Wyborów 2024:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA