REKLAMA

Chcesz zastrzec PESEL na wszelki wypadek? Bank tłumaczy, jak utrudnisz sobie życie

Zastrzeżenie numeru PESEL może przynieść ze sobą wielką ulgę, ale i niemiłe niespodzianki. Jeżeli planujesz ważniejsze operacje bankowe lub wizytę u notariusza, nawet z dowodem osobistym w ręce, zastrzeżenie numeru może ci pokrzyżować plany.

28.03.2024 08.56
Chcesz zastrzec PESEL na wszelki wypadek? Bank tłumaczy, jak utrudnisz sobie życie
REKLAMA

Ze względu na różnego rodzaju wycieki, ale i same możliwości, jakie niesie ze sobą posiadanie czyjegoś numeru PESEL, ostrożność nie jest jedynym środkiem bezpieczeństwa, jaki zalecają eksperci. Obecnie jednym z kluczowych elementów cyberbezpieczeństwa jest zastrzeżenie swojego numeru PESEL.

Choć zastrzeżenie numeru PESEL to niezwykle skuteczne narzędzie przeciwdziałające działaniom cyberprzestępców, to wiąże się ono z pewnymi ograniczeniami dla Polaków.

REKLAMA

Chcesz wziąć kredyt albo założyć nowe konto w banku? Pamiętaj o statusie swojego numeru PESEL

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL udostępniona została już w zeszłym roku, aczkolwiek dopiero od 1 czerwca bieżącego roku zastrzeżenie będzie miało prawdziwą moc prawną. Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, od 1 czerwca 2024 roku podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać, w rejestrze zastrzeżeń PESEL, czy numer PESEL danej osoby został zastrzeżony.

Tak więc od 1 czerwca będziemy mogli z całym przekonaniem powiedzieć, że PESEL zastrzeżony poprzez witrynę mobywatel.gov.pl, aplikację mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy jest bezpieczny.

Jednak jak pisze mBank w najnowszym komunikacie, zastrzeżenie przyniesie ze sobą także ograniczenia dla klientów banków.

Osoba z zastrzeżonym numerem PESEL nie będzie mogła założyć konta oszczędnościowo-rozliczeniowego ani oszczędnościowego, wziąć kredytu czy pożyczki, zmienić umowy kredytu lub pożyczki, gdy w wyniku tego zwiększa się zadłużenie ani wypłacić z konta kwoty większej niż  trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (12 726 złotych od 1 stycznia 2024). Ponadto to ostatnie ograniczenie jest sumą wypłat ze wszystkich posiadanych kont.

Jednocześnie warto pamiętać, że zastrzeżenie numeru PESEL jest procedurą odwracalną i cofnięcia zastrzeżenia można dokonać poprzez serwis internetowy mobywatel.gov.pl, aplikację mObywatel oraz osobiście w urzędzie gminy.

REKLAMA

Więcej na temat twoich spraw w mObywatelu:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA