REKLAMA

Zastrzeżesz swój PESEL w mObywatelu. Oto co trzeba zrobić

mObywatel zyskał nową, bardzo przydatną funkcję. Dzięki której w razie potrzeby będziemy mogli zastrzec nasz numer PESEL w aplikacji. Wystarczy kilka klików.

04.01.2024 14.33
Zastrzeżesz swój PESEL w mObywatelu. Oto co trzeba zrobić
REKLAMA

Proces zastrzeżenia numeru PESEL jest krokiem, który wykonuje się w ostateczności, aby uchronić się przed potencjalnymi skutkami utraty dokumentu tożsamości (lub jego kradzieży). Możliwość zastrzeżenia online została udostępniona mieszkańcom Polski w listopadzie 2023 r. (początkowo realizowane przez stronę internetową), natomiast w nadchodzących miesiącach będzie jeszcze bardziej chronić naszą tożsamość. Wszystko zrobimy dzięki naszemu smartfonowi.

REKLAMA

Zastrzeganie numeru PESEL już w aplikacji mObywatel. Od czerwca będzie w pełni działać

W dzisiejszych czasach tak naprawdę nie trzeba zgubić dowodu osobistego, aby wrażliwe dane personalne trafiły w nieodpowiednie ręce. To wszystko na wzgląd przez powszechne metody oszustw internetowych, które nie mają na celu tylko uzyskanie dostępu do karty płatniczej i środków ofiary, ale także numeru PESEL.

Funkcja zastrzeżenia PESEL-u jest już dostępna dla wszystkich użytkowników aplikacji mObywatel (w wydaniu na iOS oraz Androida) i dostęp możemy uzyskać, logując się do programu i wybierając zakładkę Pulpit. Tam pośród innych funkcji typu Punkty Karne, Jakość powietrza oraz eRecepta widzimy guzik "Zastrzeż PESEL" – proces zastrzeżenia jest bardzo prosty, wystarczy bowiem kliknąć suwak i gotowe. Na dole mamy też dwie belki "Kto sprawdzał Twój PESEL" oraz "Twoje zmiany", gdzie obie najprawdopodobniej będą w pełni funkcjonalna w czerwcu.

Jest to z pewnością duże usprawnienie, ponieważ w razie nagłych wypadków (m.in. przypadku oszustwa internetowego) każda minuta się liczy i dzięki temu, że taką funkcję mamy w telefonie z zainstalowanym i skonfigurowanym mObywatelem nie trzeba będzie iść do urzędu, którego odwiedzenie do niedawna było główną metodą na zabezpieczenie naszej tożsamości.

Patrząc na niedawną falę wycieków z ALAB (które miały miejsce w listopadzie, ale także stosunkowo niedawno, bo przed świętami), taka funkcja jest bardzo potrzebna. Warto zaznaczyć na koniec, że dopiero 1 czerwca wchodzą przepisy, które przewidują obowiązek sprawdzania przez różne instytucje, czy PESEL jest na pewno zastrzeżony.

Obecnie wiele instytucji nie ma specjalnych narzędzi do weryfikacji zastrzeżonych numerów, natomiast jak poinformował były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, usługa w pełni zacznie działać w czerwcu 2024. Dzięki czemu nowość w mObywatelu ochroni każdego, kto zastrzeże swój PESEL przed skutkami kradzieży danych osobowych

REKLAMA

Więcej o aplikacji mObywatel przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA