Jak zastrzec PESEL online. Instrukcja krok po kroku
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło właśnie kolejny sposób na lepszą ochronę wykorzystania naszych danych: zastrzeganie numeru PESEL. Jeżeli nie chcesz iść do urzędu gminy - nie ma sprawy. Cały proces możesz przeprowadzić w domu, krok po kroku z naszym poradnikiem.
17 listopada Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło wdrażanie zabezpieczeń mających na celu chronić dane obywateli - w tym chronić je przed kradzieżą tożsamości. Od dziś instytucje finansowe, notariusze i sądy mogą rozpocząć proces integracji z systemem, a czas na wdrożenie nowego rozwiązania mają do 1 czerwca 2024 r.
Ponadto jednym z elementów owego procesu jest możliwość samodzielnego zastrzeżenia numeru PESEL na stronie rządowej oraz w aplikacji mObywatel. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku jak to zrobić
Zastrzeganie numeru PESEL online - wszystko co musisz wiedzieć:
Dlaczego zastrzeżenie numeru PESEL jest ważne?
Zastrzeżenie numeru PESEL chroni dane osobowe przed nieuprawnionym wykorzystaniem przez osoby trzecie. Dotychczas w przypadku nieuprawnionego wejścia w posiadanie danych osobowych - w tym poufnego numeru PESEL, osoby trzecie mogły za ich pomocą np. wziąć pożyczkę, kredyt lub poprosić operatora o wydanie duplikatu karty SIM.
Nowa ustawa, która wchodzi w życie od 1 czerwca 2024 r., zmienia ten stan rzeczy i przenosi odpowiedzialność na instytucje finansowe, które będą musiały sprawdzać poprzez specjalny rejestr, czy dana osoba ma zastrzeżony PESEL. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia PESEL, instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń, np. spłaty długu. Innymi, jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości, z zastrzeżonym numerem PESEL nie będziesz musiał spłacać długów zaciągniętych przez oszustów lub martwić się innymi umowami przez nich podpisanymi za pomocą twoich danych.
Jak zastrzec PESEL online?
- Wejdź na stronę mobywatel.gov.pl
- Zaloguj się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel
- Wybierz sekcję "Twoje dane" po lewej stronie ekranu, a następnie "Rejestr Zastrzeżeń PESEL"
- Wybierz "Zastrzeż PESEL"
- Potwierdź ponownie klikając "Zastrzeż PESEL"
Po poprawnym zastrzeżeniu pojawi się informacja "Twój PESEL jest zastrzeżony".
Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?
- Wejdź na stronę mobywatel.gov.pl
- Zaloguj się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel
- Przejdź do "Twoje dane" po lewej stronie ekranu
- Kliknij "Rejestr Zastrzeżeń PESEL"
- Kliknij "Cofnij zastrzeżenie"
- Potwierdź operację kodem otrzymanym w wiadomości SMS
Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel
Pomimo wcześniejszych deklaracji Ministerstwa Cyfryzacji, w dniu udostępnienia możliwości zastrzegania numeru PESEL, w aplikacji mObywatel 2.0 nie udostępniono odpowiedniego modułu pozwalającego na to. W domyśle funkcja pojawi się w aplikacji w późniejszym czasie.
- Obecnie możemy zrobić to szybko i wygodnie przez stronę gov.pl, a już wkrótce będzie także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel. [...]
- poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w informacji przekazanej mediom
Może zainteresować cię także: