REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie - Poradniki /

Jak zastrzec PESEL online. Instrukcja krok po kroku

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło właśnie kolejny sposób na lepszą ochronę wykorzystania naszych danych: zastrzeganie numeru PESEL. Jeżeli nie chcesz iść do urzędu gminy - nie ma sprawy. Cały proces możesz przeprowadzić w domu, krok po kroku z naszym poradnikiem.

17.11.2023
13:12
Jak zastrzec PESEL online. Instrukcja krok po kroku
REKLAMA

17 listopada Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło wdrażanie zabezpieczeń mających na celu chronić dane obywateli - w tym chronić je przed kradzieżą tożsamości. Od dziś instytucje finansowe, notariusze i sądy mogą rozpocząć proces integracji z systemem, a czas na wdrożenie nowego rozwiązania mają do 1 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ponadto jednym z elementów owego procesu jest możliwość samodzielnego zastrzeżenia numeru PESEL na stronie rządowej oraz w aplikacji mObywatel. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku jak to zrobić

Zastrzeganie numeru PESEL online - wszystko co musisz wiedzieć:

Dlaczego zastrzeżenie numeru PESEL jest ważne?

Zastrzeżenie numeru PESEL chroni dane osobowe przed nieuprawnionym wykorzystaniem przez osoby trzecie. Dotychczas w przypadku nieuprawnionego wejścia w posiadanie danych osobowych - w tym poufnego numeru PESEL, osoby trzecie mogły za ich pomocą np. wziąć pożyczkę, kredyt lub poprosić operatora o wydanie duplikatu karty SIM.

Nowa ustawa, która wchodzi w życie od 1 czerwca 2024 r., zmienia ten stan rzeczy i przenosi odpowiedzialność na instytucje finansowe, które będą musiały sprawdzać poprzez specjalny rejestr, czy dana osoba ma zastrzeżony PESEL. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia PESEL, instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń, np. spłaty długu. Innymi, jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości, z zastrzeżonym numerem PESEL nie będziesz musiał spłacać długów zaciągniętych przez oszustów lub martwić się innymi umowami przez nich podpisanymi za pomocą twoich danych.

Jak zastrzec PESEL online?

 1. Wejdź na stronę mobywatel.gov.pl
 2. Zaloguj się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel
 3. Wybierz sekcję "Twoje dane" po lewej stronie ekranu, a następnie "Rejestr Zastrzeżeń PESEL"
 4. Wybierz "Zastrzeż PESEL"
 5. Potwierdź ponownie klikając "Zastrzeż PESEL"

Po poprawnym zastrzeżeniu pojawi się informacja "Twój PESEL jest zastrzeżony".

Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?

 1. Wejdź na stronę mobywatel.gov.pl
 2. Zaloguj się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel
 3. Przejdź do "Twoje dane" po lewej stronie ekranu
 4. Kliknij "Rejestr Zastrzeżeń PESEL"
 5. Kliknij "Cofnij zastrzeżenie"
 6. Potwierdź operację kodem otrzymanym w wiadomości SMS

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Pomimo wcześniejszych deklaracji Ministerstwa Cyfryzacji, w dniu udostępnienia możliwości zastrzegania numeru PESEL, w aplikacji mObywatel 2.0 nie udostępniono odpowiedniego modułu pozwalającego na to. W domyśle funkcja pojawi się w aplikacji w późniejszym czasie.

- Obecnie możemy zrobić to szybko i wygodnie przez stronę gov.pl, a już wkrótce będzie także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel. [...]

- poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w informacji przekazanej mediom
REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA