REKLAMA

Ministerstwo cyfryzacji sprawdza, jaki mamy internet. Jest jeden wyraźny lider

- Pracujemy nad tym, żeby mieszkańcy całego kraju mieli dostęp do sieci komórkowej, który pozwala na bezproblemowe korzystanie z technologii – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Dlatego przeprowadzono testy, które pozwalają ocenić aktualny stan. Przy okazji pokuszono się o próbę przewidzenia, co nas czeka, gdy w końcu przejdziemy na 5G.

12.10.2023 10.31
Ministerstwo cyfryzacji sprawdza, jaki mamy internet. Jest jeden wyraźny lider
REKLAMA

Rankingi na temat prędkości polskiego internetu pojawiają się regularnie. Teraz jednak mamy badania ministerstwa cyfryzacji i Instytutu Łączności, na dodatek przeprowadzone w terenie.  Specjaliści Instytutu Łączności prowadzili pomiary w czasie jazdy samochodem i podróży pociągiem, według scenariuszy odtwarzających typowe zachowania użytkowników komórek.

REKLAMA

W czasie połączeń głosowych w sieci bezprzewodowej zbadali jakość mowy z pomocą międzynarodowego standardu POLQA, a korzystając z transmisji danych sprawdzą przepływność i dostępność usług. Zbadali też dostępność sieci, jakość sygnału i rodzaj technologii wykorzystywanej przez ich urządzenia

- zaznacza ministerstwo.

Pomiary jakości zostały przeprowadzone w sześciu miastach w każdym z województw, wzdłuż 2700 kilometrów linii kolejowych i na 7300 kilometrach dróg o różnej klasie.

Według analizy pod względem pobierania danych najlepiej prezentuje się Plus

I nie ma tutaj zaskoczenia, bo Plus jest też liderem w innych tego typu rankingach. To zasługa posiadania „prawdziwego” 5G. Miejscem, gdzie zielony operator przegrywa, są drogi. Najwyraźniej więcej stacji ma Play, bo to on prowadzi w tej kategorii. Nieznacznie, ale jednak. Trochę szkoda, że wśród udostępnionych statystyk nie ma nic o sieci w pociągach, ale może resort uznał, że jeszcze nie ma się czym chwalić. W końcu przez lata był z tym duży i poważny problem.

Nieprzypadkowo wspomniałem o 5G. W analizie znalazło się miejsce dla wykresów pokazujących oczekiwane wartości, gdy już zostanie przyznane pasmo C. Na przykładzie woj. warmińsko-mazurskiego możemy zobaczyć, jak wiele da przejście na 5G:

Więcej o operatorach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Póki co ministerstwo udostępniło kilka takich slajdów. Na bardziej dogłębne wyniki musimy jeszcze poczekać. Resort zaznacza, że uzyskane dane pomogą określić, gdzie występują problemy z dostępem do usług mobilnych i na tej podstawie będzie można planować m.in. przydział nowych częstotliwości na potrzeby operatorów komórkowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA