REKLAMA

Nowy sposób odzyskiwania złota ze starej elektroniki. Potrzeba tylko trochę sera

W Szwajcarii, w zespole badawczym ETH Zurich, dokonano przełomowego odkrycia. Naukowcy twierdzą, że mogą przekształcić recykling e-odpadów w dosłowną kopalnię złota. Co ciekawe wykorzystano do tego gąbki z białka fibrylarnego, które są produktem ubocznym przemysłu spożywczego. Te gąbki, stworzone z bogatych w białko pozostałości po produkcji sera, okazały się doskonałe do wychwytywania złota.

06.03.2024 05.15
Nowy sposób odzyskiwania złota ze starej elektroniki. Potrzeba tylko trochę sera
REKLAMA

Odpady elektroniczne to prawdziwa kopalnia szlachetnych kruszców. Zawierają różnorodne cenne metale, w tym miedź, kobalt, a nawet znaczne ilości złota. Zwłaszcza odzyskiwanie złota z nieużywanych smartfonów i komputerów wydaje się atrakcyjne ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ten metal szlachetny. Opracowane dotychczas metody odzyskiwania są jednak energochłonne i często wymagają stosowania wysoce toksycznych środków chemicznych.

REKLAMA

Grupa kierowana przez profesora Raffaele Mezzengę z ETH Zurich opracowała bardzo wydajną, opłacalną i przede wszystkim znacznie bardziej ekologiczną metodę. Badaczom udało się wydobyć złoto z odpadów elektronicznych za pomocą gąbki wykonanej z matrycy białkowej. Wyniki badań opublikowane zostały w magazynie Advanced Materials.

Więcej o recyclingu przeczytasz na Spider`s Web:

Jak działa nowa metoda?

Aby wyprodukować gąbkę, naukowcy wykorzystali białka serwatkowe, które poddano obróbce m.in. w wysokiej temperaturze, co pozwoliło stworzyć nanofibryle białkowe w żelu. Następnie naukowcy wysuszyli żel, tworząc gąbkę z włókienek białkowych.

W eksperymencie laboratoryjnym zespół wykorzystał płyty główne z 20 starych komputerów, które rozmontował na części. Części te rozpuszczono następnie w kąpieli kwasowej.

Kolejnym etapem było zanurzenie gąbki z włókien białkowych w roztworze, gdzie jony złota przylegały do ​​włókien białkowych. Jony innych metali również mogą przylegać do włókien, ale jony złota robią to znacznie wydajniej.

 class="wp-image-4468704"
Gąbka oblepiona jonami złota. Fot. jonami złota. Fot. Peydayesh M et al. Advanced Materials 2024

W kolejnym kroku naukowcy podgrzali gąbkę. Spowodowało to rozdrobnienie jonów złota na płatki, które następnie naukowcy stopili w bryłkę złota. W ten sposób uzyskali bryłkę o wartości około 450 mg. Samorodek składał się z 91 proc. złota (reszta to miedź), co odpowiada 22 karatom.

Obliczenia naukowców wykazały, że nowa technologia jest opłacalna z komercyjnego punktu widzenia: koszty zakupu materiałów źródłowych dodane do kosztów energii w całym procesie są 50 razy niższe niż wartość złota, które można odzyskać.

Najbardziej podoba mi się to, że metoda ta dosłownie przekształca dwa odpady w złoto. Nie można uzyskać bardziej zrównoważonego rozwoju

- podkreśla Mezzenga

Przyszłość recyclingu

Chociaż odpady elektroniczne są najbardziej obiecującym produktem do odzyskiwania złota, istnieją inne możliwe źródła tego szlachetnego metalu. Należą do nich odpady przemysłowe z produkcji mikrochipów lub procesów złocenia.

REKLAMA

Odkrycie szwajcarskich naukowców może mieć ogromny wpływ na przyszłość recyklingu e-śmieci. Nowa metoda może sprawić, że recykling elektroodpadów stanie się nie tylko bardziej opłacalny, ale również bardziej przyjazny dla środowiska.

Ilustracja główna: Samorodki złota uzyskane z płyt głównych komputerów. Największa z tych części ma szerokość około pięciu milimetrów. Obok gąbki z białka fibrylarnego. (Zdjęcie: ETH Zurich / Alan Kovacevic)

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA