REKLAMA

Niespodzianka z Marsa. Dotarło do nas niezwykłe zdjęcie

Należąca do ESA sonda Mars Express okrążyła niedawno Marsa po raz 25 000. Orbiter uchwycił z tej okazji spektakularny widok Czerwonej Planety.

27.03.2024 16.09
Niespodzianka z Marsa. Dotarło do nas niezwykłe zdjęcie
REKLAMA

Nowe zdjęcie wykonała kamera stereofoniczna o wysokiej rozdzielczości (HRSC), która znajduje się na pokładzie Mars Express. Na fotografii widać wiele potężnych wulkanów Marsa, a nawet księżyc Fobos.

REKLAMA

Mars Express dotarł do Marsa pod koniec 2003 r. W ciągu dwóch dekad od przybycia satelita całkowicie zmienił nasze rozumienie Czerwonej Planety. Stworzył dokładniejszą niż kiedykolwiek wcześniej mapę atmosfery, prześledził historię wody na powierzchni Marsa, zbadał dwa małe księżyce planety z niespotykaną dotąd szczegółowością i dostarczył zapierające dech w piersiach widoki Marsa w trzech wymiarach.

Choć fascynujące, wulkany marsjańskie nie są jedynym interesującym obiektem widzianym na zdjęciu. Mars Express uchwycił także Fobos, księżyc Marsa. Według standardów Układu Słonecznego Fobos znajduje się bardzo blisko Czerwonej Planety, krążąc zaledwie 6000 km od powierzchni Marsa. Dla porównania nasz księżyc znajduje się około 385 000 km od powierzchni Ziemi.

Więcej niezwykłych informacji o Marsie znajdziesz na Spider`s Web:

Niezwykłe zdjęcie Marsa

Zaprezentowane przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA zdjęcie przedstawia spory wycinek Marsa. Skupia się na regionie Tharsis, który zajmuje około jednej czwartej powierzchni planety i jest domem dla słynnych kolosalnych wulkanów Marsa. Można tu zobaczyć wiele wulkanów: Olympus, Arsia, Pavonis i Ascraeus Mons oraz Jovis, Biblis i Ulysses Tholus. Największy jest Olympus Mons, osiągający wysokość prawie 22 km (w porównaniu do 8,8 km Mount Everest na Ziemi).

Poniżej trzech wulkanów przecinających kadr zobaczyć możemy popękane kaniony Noctis Labyrinthus. Duże osuwisko Lycus Sulci można dostrzec na północ od Olympus Mons, podobnie jak doliny Tantalus Fossae w prawym górnym rogu.

W dolnej części kadru widać fascynujące cechy pogody na Marsie, gdzie w tę piaskową scenę wkrada się niebieski odcień. To chmury: mały, jasny pas chmur po prawej stronie i falujące chmury typu "fala górska" (lee wave) po lewej stronie. Chmury "Fala górska", gdy stosy powietrza przepływają nad przeszkodą na terenie poniżej, na przykład podniesioną granią, i uzyskują przy tym gwałtowny wzrost prędkości. Następnie powietrze tworzy falę po osłoniętej (zawietrznej) stronie grzbietu.

Dokładny opis najważniejszych obiektów widocznych na Marsie zobaczycie na zdjęciu niżej.

Mars Express

Mars Express wyruszył w swoją kosmiczną podróż 2 czerwca 2003 r. Po 7-miesięcznej podróży sonda dotarła do Marsa 25 grudnia 2003 r. i od tego czasu nieprzerwanie krąży wokół planety. Dzięki doskonałej kondycji sondy ESA kilkukrotnie przedłużała działanie misji. Teraz praca sondy planowana jest do 2028 r.

Mars Express odegrał kluczową rolę w zrewolucjonizowaniu naszej wiedzy o Marsie. Sonda dostarczyła m.in. dowodów na obecność wody w przeszłości planety, odkryła szczegóły ogromnych wulkanów, lodowców i kanionów, a także zmapowała większość powierzchni Marsa.

Mars Express Orbiter
REKLAMA

Mars Express to prawdziwy technologiczny majstersztyk. Sonda jest wyposażona w szereg instrumentów badawczych, w tym kamery, spektrometry i radary, które pozwalają jej na szczegółowe badanie Marsa z orbity.

Sonda Mars Express wciąż ma wiele do zaoferowania. Naukowcy liczą na to, że dostarczy ona jeszcze więcej cennych informacji o Marsie, ułatwiając nam zrozumienie jego przeszłości i teraźniejszości, a być może w przyszłości utorując drogę do załogowych misji na Czerwoną Planetę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA