REKLAMA

Ok boomer. Oto 19 najlepszych starych gier, w które dziś się zagrywamy

Lepsze gry to już były? Na szczęście coraz łatwiej się o tym przekonać samodzielnie. Coraz więcej małych i dużych studiów deweloperskich widzi komercyjny potencjał w odgrzewaniu kotleta nostalgii. Nie szkodzi, bo dzięki temu można bez inwestowania w emulatory czy stary sprzęt zapoznać się z niezmiennie i ponadczasowo rewelacyjnymi grami. Wybraliśmy nasze ulubione pozycje.

17.03.2024 07.15
najlepsze remastery gier
REKLAMA

Rosnące wpływy z rynku gier wideo, a także szybki rozwój techniczny podzespołów komputerowych doprowadziły do szczególnej sytuacji. Stworzenie i wydanie gry wideo określanej zwyczajowo jako klasa AAA oznacza najczęściej budżet liczony w setkach milionów dolarów. To również oznacza, że tego typu gra albo musi być wielkim hitem, albo też przyniesie wydawcy straty.

REKLAMA

Rynek gier adaptował się do powyższej sytuacji, wpływy do wydawnictw gier wideo nigdy nie były tak wysokie. Efektem powyższego jest jednak wtórność i nuda. Produkcja gier AAA nie tylko kosztuje fortunę, ale też trwa wiele lat. Rzadko kiedy są to też ryzykowne czy odważne produkcje - sprawdzone schematy dają nadzieję na wysoką sprzedaż. Eksperymenty i innowacje mogą finansowo pogrzebać każdy wysokobudżetowy gamingowy projekt.

Czytaj też:

Nie trzeba starych konsol i emulatorów. Stare gry są unowocześniane

Nic więc dziwnego, że rośnie zainteresowanie starymi grami. Dla dorosłych, którzy spędzali dzieciństwo z danymi tytułami to świetna okazja na nakarmienie głodnej nostalgii. Dla gamingowych wydawnictw zlecenie projektu wznowienia czy zremasterowania danej gry to całkiem łatwy pieniądz (choć to zależy też od ambicji samego projektu - granica między remake’iem a remasterem bywa płynna). A poza tym w tych starych grach jest coś, czego tym dzisiejszym często brakuje.

To wspomniane odwaga, zabawa formą czy decyzje, które niejednokrotnie ustanowiły dziś wyświechtane już standardy. W redakcji Spider’s Web nie brakuje starych dziadów i bab i być może sympatia do starszych produkcji to w dużej mierze tęsknota za starymi, mniej skomplikowanymi czasami. Faktem jest jednak, że w wiele z tych gier za sprawą wysiłków pełnych pasji deweloperów jest dostępnych dziś do kupienia i pobrania na nowoczesne sprzęty. Dodatkowe finansowanie ze strony dużych wydawnictw sprawiło, że rzeczonych klasyków wyłącznie przybywa.

I wiecie co? Wystarczy poprawić trochę pikseli, dostosować sterowanie do nowoczesnego kontrolera i grania na telewizorze i te produkcje świetnie się bronią w starciu z nowoczesnymi grami. W poniższe tytuły w przeciągu ostatnich miesięcy zagrywała się gamingowa część redakcji Spider’s Web. Polecamy je z całego serca również i wam. Wybraliśmy przy tym tylko produkcje starające się ściśle emitować oryginały, a nie tylko zbudowane na ich motywach. Bo być może niektórych zdziwi na tej liście faworytów brak Resident Evil czy Final Fantasy VII.

Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires II: The Age of Kings to rewelacyjna i kultowa już gra strategiczna czasu rzeczywistego, która została wydana w 1999 r. Gracze budują miasta, zbierają zasoby, rozwijają technologie i tworzą armie, aby pokonać przeciwników i zdobywać nowe terytoria. Gra obejmuje różne cywilizacje z całego świata i rozgrywa się w średniowieczu, od upadku Rzymu po renesans.

Nowe wydanie gry jest dokładnie tym, na co liczyła większość fanów. Definitive Edition zapewnia pięknie zremasterowaną grafikę do standardów Ulta HD, całkowicie odnowioną ścieżkę dźwiękową oraz dodatkowe nowe treści, w tym nowe kampanie i cywilizacje. Dodatkowo, wprowadzono liczne aktualizacje, nowe tryby gry oraz usprawnienia interfejsu użytkownika oddając w pełni duch i logikę oryginału.

Dostępność: Steam, Xbox (PC, konsola)

Alan Wake Remastered

Alan Wake to gra akcji z elementami horroru, wydana w 2010 r. przez Remedy Entertainment. Gracz wciela się w tytułowego pisarza, Alana Wake'a, który próbuje rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej żony podczas wakacji w fikcyjnym miasteczku Bright Falls. Gra jest podzielona na epizody, które przypominają strukturą serial telewizyjny. Alan Wake jako gra… nie jest produkcją najwyższych lotów, jej elementy akcji i zręcznościowe szybko stają się wtórne i powtarzalne. Fanom słusznie to jednak w niczym nie przeszkadza, bo to również jedna z najciekawszych i najlepiej opowiedzianych historii w kontekście samego medium gier wideo, a gra dodatkowo imponowała rozmachem graficznym.

Alan Wake Remastered oferuje ulepszoną grafikę w rozdzielczości 4K, poprawione modele postaci i tekstury, a także zawiera wszystkie dodatki do gry - The Signal i The Writer. Dodatkowo, wersja na PS5 wykorzystuje haptykę i adaptacyjne spusty kontrolera DualSense.

Dostępność: PlayStation, Epic Games Store, Switch, Xbox (konsola)

Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered

Seria Call of Duty już od długiego czasu traktuje miłośników gier single player mocno po macoszemu. A szkoda, bo ze świecą szukać drugiej tak epickiej i widowiskowej pompującej adrenalinę przygody, co w klasycznej serii Modern Warfare, w szczególności wyróżnionej tu drugiej części. Call of Duty: Modern Warfare 2 to kultowa gra FPS (First-Person Shooter), która została wydana w 2009 r. Jest to szósta gra z serii Call of Duty i kontynuacja Call of Duty 4: Modern Warfare. Gracze wcielają się w żołnierzy różnych jednostek specjalnych i biorą udział w misjach na całym świecie, aby przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym. Gra była chwalona za swoją intensywną kampanię, różnorodne tryby gry oraz emocjonujący multiplayer. Warto zauważyć, że Call of Duty: Modern Warfare 2 z 2022 r. to zupełnie inna gra, będąca kontynuacją Call of Duty: Modern Warfare z 2019 r., i nie jest bezpośrednio związana z oryginalnym Modern Warfare 2 z 2009 r.

Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered to odświeżona wersja oryginalnej gry, która skupia się wyłącznie na kampanii dla jednego gracza. Została wydana w 2020 r. i oferuje ulepszone grafiki w wysokiej rozdzielczości, poprawione tekstury, animacje, rendering oparty na fizyce, oświetlenie HDR i wiele innych ulepszeń graficznych. Remaster nie zawiera oryginalnego trybu multiplayer.

Dostępność: PlayStation, Battle.net, Xbox (konsola)

Command & Conquer Remastered Collection

Seria Command & Conquer (C&C) to kultowe gry strategiczne czasu rzeczywistego (RTS), które zadebiutowały w 1995 r. Pierwsza gra, Command & Conquer, znana również jako Tiberian Dawn, wprowadziła graczy w świat konfliktu między Global Defense Initiative (GDI) a Bractwem Nod, walczącymi o kontrolę nad tajemniczym minerałem Tiberium. Seria szybko zyskała popularność dzięki swojej dynamicznej rozgrywce, skomplikowanym zależnościom na polu walki i charakterystycznym filmikom przerywnikowym.

Command & Conquer Remastered Collection to zremasterowana wersja dwóch pierwszych gier serii: Tiberian Dawn i Red Alert, wraz z trzema dodatkami: The Covert Operations, Counterstrike i The Aftermath. Została wydana w 2020 r. i oferuje grafikę w jakości 4K (z możliwością przełączania między klasycznym a zremasterowanym wyglądem w czasie rzeczywistym), zmodernizowany interfejs użytkownika, edytor map, galerię dodatkowych materiałów oraz ponad 7 godzin zremasterowanej muzyki (w tym 20 utworów nagranych na żywo przez oryginalnego kompozytora Franka Klepackiego).

Dostępność: Steam, EA App

Crash Bandicoot N’ Sane Trilogy

Seria gier Crash Bandicoot to kultowe platformówki, które zadebiutowały w 1996 r. na konsoli PlayStation. Głównym bohaterem jest tytułowy Crash Bandicoot, genetycznie zmodyfikowany torbacz, który walczy z planami złego doktora Neo Cortexa. Gry te od samego początku urzekały dynamiczną rozgrywką, kolorową grafiką i charakterystycznym humorem. Za oryginał odpowiada studio Naughty Dog - to samo, które dziś jest sławne za sprawą Uncharted i The Last of Us.

Crash Bandicoot N’ Sane Trilogy to kolekcja zremasterowanych wersji pierwszych trzech gier serii: Crash Bandicoot, Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back i Crash Bandicoot: Warped. Zestaw został wydany w 2017 r. i oferuje znacząco odświeżoną grafikę, poprawiony dźwięk oraz nowe elementy, takie jak czasówki we wszystkich trzech grach i możliwość gry jako siostra Crasha, Coco.

Dostępność: PlayStation, Steam, Switch, Xbox (konsola)

Dead Space

Dead Space to gra z gatunku survival horror, która zadebiutowała w 2008 r. Gracze wcielają się w postać inżyniera Isaaca Clarke'a, który musi zmierzyć się z koszmarnymi stworzeniami zwanymi Necromorphami na pokładzie statku górniczego USG Ishimura. Gra jest znana ze swojej atmosfery grozy, innowacyjnego systemu walki, w którym gracz musi celować w kończyny przeciwników, oraz z narracji, która rozwija się w sposób podobny do filmów science fiction.

Remake Dead Space z 2023 r. został całkowicie przebudowany - na tyle, że rozważaliśmy wyrzucenie go z tego przeglądu. Zawiera ulepszenia graficzne, audio i rozgrywki, ale też jednocześnie pozostaje wierny oryginalnej wizji gry. Ta została stworzona w silniku Frostbite i wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie, takie jak dynamiczne oświetlenie i brak ekranów ładowania. Choć fani oryginału będą musieli zmierzyć się z nowym głosem protagonisty, rozwiniętymi nieco względem oryginału wątkami fabularnymi i nowym alternatywnym zakończeniem historii.

Dostępność: PlayStation, Steam, Epic Games Store, Xbox (konsola), EA App

Demon’s Souls

Demon's Souls to gra z gatunku action RPG, która zadebiutowała na PlayStation 3 w 2009 r. Została stworzona przez FromSoftware i jest prekursorem serii Souls, charakteryzująca się wysokim poziomem trudności i mrocznym światem fantasy. Seria jest na tyle wpływowa, że do dziś używa się określenia soulslike na liczne gry nią inspirowane. Gracze w Demon’s Souls eksplorują królestwo Boletaria, walcząc z potężnymi bossami i innymi wrogami, zbierając dusze, które służą jako waluta i punkty doświadczenia.

Remake Demon's Souls z 2020 roku został opracowany przez Bluepoint Games i wydany przez Sony Interactive Entertainment na PlayStation 5. Jest to wierna rekonstrukcja oryginału z ulepszoną grafiką, animacjami i dźwiękiem, a także z nowymi funkcjami, takimi jak tryb Fractured World, czy tryb fotograficzny. Dodano też nowe bronie, zbroje, pierścienie i przedmioty, a także bardziej zaawansowane opcje personalizacji postaci.

Dostępność: PlayStation

Gears of War: Ultimate Edition

Gears of War to trzecioosobowa strzelanka, która zadebiutowała w 2006 r. na konsoli Xbox 360. Gra została stworzona przez Epic Games i zyskała uznanie dzięki intensywnej akcji, głębokiej fabule oraz innowacyjnym elementom rozgrywki, takim jak system osłon i kooperacyjny tryb multiplayer. Akcja gry toczy się na planecie Sera, gdzie ludzkość musi stawić czoła hordzie podziemnych istot zwanych Szarańczą. Gears of War zainspirował cały nowy gatunek strzelanek, nazywanych cover shooterami. Mało która produkcja zbliżyła się jednak klimatem, rozmachem i grywalnością do oryginiału.

Gears of War: Ultimate Edition to zremasterowana wersja oryginalnej gry, wydana w 2015 r. na nowe konsole Xbox i PC. Oferuje odświeżoną grafikę w rozdzielczości Ultra HD, poprawione animacje i modele postaci, a także zawiera pięć dodatkowych rozdziałów kampanii, które nie były wcześniej dostępne na konsoli Xbox.

Dostępność: Xbox (PC, konsola)

Grand Theft Auto V

Tak, to gra, która nadal jest rozwijana, nadal otrzymuje nowe treści i nadal jest w stanie wykorzystać najnowsze podzespoły konsol do gier i komputerów osobistych. Stwierdziliśmy jednak, że i tak ją dodamy. Jakby nie patrzeć, jest to produkcja wydana na konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Tyle że odniosła tak spektakularny sukces, że przenosi się wraz z graczami na coraz to nowsze i nowsze sprzęty. Warto też zwrócić uwagę, że nie są to leniwe porty - wystarczy porównać graficznie wersję na PlayStation 5 z wersją na PlaStation 3. Niektóre remastery oferują mniej usprawnień, choć tu też warto nadmienić, że każda reedycja gry na nowy sprzęt jest osobno płatna.

Dla przypomnienia, Grand Theft Auto V (GTA V) to przygodowa gra akcji, która została wydana w 2013 r. przez Rockstar North i opublikowana przez Rockstar Games. Jest to siódma główna odsłona w serii Grand Theft Auto, po Grand Theft Auto IV z 2008 r. Gra przenosi graczy do fikcyjnego San Andreas, opartego na południowej Kalifornii, gdzie mogą swobodnie eksplorować otwarty świat miasta Los Santos i okolicznych terenów. W GTA V gracze wcielają się w trzech różnych protagonistów: emerytowanego rabusia banków Michaela De Santę, ulicznego przestępcę Franklina Clintona oraz psychopatycznego i nieobliczalnego Trevora Philipsa. Historia skupia się na serii niebezpiecznych napadów, które postacie muszą wykonać, działając w skorumpowanym i brutalnym świecie przestępczym, rządowym oraz przemyśle rozrywkowym. Gra oferuje zarówno wielowątkową kampanię dla pojedynczego gracza, jak i dynamiczny świat online w GTA Online.

Dostępność: PlayStation, PC, Xbox (konsola)

Halo: Master Chief Collection

Seria Halo to jedna z najbardziej znaczących i wpływowych serii gier wideo w historii, znana z gatunku strzelanek pierwszoosobowych (FPS). Zadebiutowała w 2001 r. grą Halo: Combat Evolved, która szybko stała się jedną z sztandarowych serii konsoli Xbox. Opowiada o konflikcie między ludzkością a sojuszem obcych ras znanym jako Przymierze, a głównym bohaterem jest superżołnierz znany jako Master Chief. Blask marki Halo w świecie gier wideo jakby nieco przygasł, ale pierwsze gry uważane są za jedne z najbardziej wpływowych w historii gatunku i za prekursorów sukcesu gier FPS na konsolach.

Halo: Master Chief Collection to kompilacja, która zawiera zremasterowane wersje gier z serii, w tym Halo: Combat Evolved Anniversary, Halo 2: Anniversary, Halo 3, Halo 3: ODST, Halo 4 oraz Halo: Reach. Kolekcja ta została wydana na Xbox One i PC, oferując znaczące ulepszoną oprawę audiowizualną a także inne usprawnienia techniczne.

Dostępność: Steam, Xbox (PC, konsola)

Mass Effect: Edycja Legendarna

Seria Mass Effect to znana seria gier RPG z elementami science fiction, stworzona przez BioWare. Akcja serii rozgrywa się w odległej przyszłości, gdzie ludzkość i inne cywilizacje kosmiczne kolonizują galaktykę dzięki technologii pozostawionej przez zaawansowane cywilizacje prekursorów. Gracze wcielają się w postać Komandora Sheparda, który stara się ocalić galaktykę Drogi Mlecznej przed rasą starożytnych, hibernujących maszyn znanych jako Żniwiarze. Mass Effect to jedna z najbardziej epickich opowieści w historii gatunku. Imponujący rozmach miał też wyraz w skali produkcji: wybory podjęte przez gracza w jednej wysokobudżetowej grze miały znaczenie również w wydanych później równie epickich sequelach.

Mass Effect: Edycja Legendarna to zremasterowana wersja pierwszych trzech gier z serii, wydana w maju 2021 r. Zawiera ona podstawowe treści dla jednego gracza oraz ponad 40 dodatków DLC z gier Mass Effect, Mass Effect 2 i Mass Effect 3 w tym dodatkowe bronie, zbroje i pakiety, wszystko zoptymalizowane pod kątem grania w rozdzielczości 4K Ultra HD z ulepszonymi teksturami, modelami i efektami świetlnymi, a także poprawionymi drobnymi niedoróbkami technicznymi oryginałów, w szczególności związanych z SI przeciwników.

Dostępność: PlayStation, Steam, Xbox (konsola), EA App

Metroid Prime Remastered

Metroid Prime to przygodowa gra akcji z perspektywy pierwszej osoby, wydana przez Nintendo na GameCube w 2002 r. Jest to piąta główna gra z serii Metroid i pierwsza wykorzystująca grafikę 3D. Gracze kontrolują łowczynię nagród Samus Aran, która bada planety i walczy z kosmicznymi piratami oraz ich biologicznymi eksperymentami na planecie Tallon IV. Jest wciągająca, genialnie zaprojektowana, choć bywa trudna.

Metroid Prime Remastered oferuje odświeżoną grafikę HD z nowymi teksturami, modelami i oświetleniem, ulepszony dźwięk oraz nowe opcje sterowania, które pozwalają na bardziej intuicyjną rozgrywkę.

Dostępność: Switch

Wszystkie twory Nightdive Studios. Serio

Nightdive Studios to prawdziwy ewenement. Nie ma drugiego takiego studia o takiej specjalizacji, które na dodatek jest tak dobre w tym, co robi. Ekipa ta specjalizuje się w odtwarzaniu stareńkich, czasem wręcz zapomnianych klasyków na nowoczesne sprzęty. Często są to produkcje jeszcze z epoki MS-DOS czy pierwszych konsol do gier. Nightdive przenosi je na nowe platformy z niebywałą czcią i starannością, taktownie i umiejętnie ulepszając dźwięk i grafikę by pozostało w tym jak najwięcej duszy oryginału.

Ich najnowsza produkcja to remaster Dark Forces, czyli pierwszej w historii strzelanki FPS w uniwersum Gwiezdnych wojen. Wkrótce też na konsolach pojawi się System Shock. W portfolio znajdują się też takie tytuły, jak Quake, Turok czy I Have No Mouth And I Must Scream. To rzadki przypadek, kiedy nie boimy się zachęcić do preorderowania nowych produkcji danego studia w ciemno. Jesteśmy pewni najwyższej jakości.

Dostępność: właściwie to wszystko

Shadow of the Colossus

To jedna z najbardziej niezwykłych, magicznych produkcji w historii gier wideo, choć trudno jednoznacznie powyższą opinię uzasadnić. Jest coś w tej produkcji, co stymuluje wyobraźnię jak mało które ekspresje audiowizualne, w tym z innych dziedzin sztuki. Shadow of the Colossus to kultowa przygodowa gra akcji, która zadebiutowała w 2005 r. na PlayStation 2. Gra została stworzona przez Team Ico, a jej fabuła skupia się na młodzieńcu imieniem Wander, który wkracza do odizolowanego regionu, aby przywrócić do życia dziewczynę o imieniu Mono. Aby to osiągnąć, musi pokonać szesnaście olbrzymich istot, zwanych kolosami, które są rozsiane po zakazanej krainie.

Remake Shadow of the Colossus z 2018 roku został opracowany przez Bluepoint Games i wydany na nowe PlayStation. Jest to pełna rekonstrukcja oryginalnej gry, zoptymalizowana pod rozdzielczość Full HD i Ultra HD. Gra zachowuje oryginalną rozgrywkę, ale wprowadza nowy układ sterowania. To obowiązkowa pozycja.

Dostępność: PlayStation

Super Mario RPG

Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars to klasyczna gra RPG wydana na Super Nintendo Entertainment System (SNES) w 1996 r. Gra łączyła elementy platformowe z mechaniką RPG, oferując graczom unikalne połączenie akcji i strategii. Wcielając się w Mario, gracze podróżowali po Królestwie Grzybów, walcząc z przeciwnikami w turach i rozwiązując zagadki, aby odnaleźć siedem gwiazd i uratować księżniczkę Peach.

Remake Super Mario RPG z 2023 r., wydany na Nintendo Switch, został całkowicie przebudowany, zachowując oryginalne postacie i estetykę, ale prezentując je w pełnej grafice 3D. Ścieżka dźwiękowa została również zaaranżowana na nowo przez oryginalnego kompozytora, Yoko Shimomurę. Gra została opracowana przez ArtePiazza, studio znane z pracy nad remakami serii Dragon Quest.

Dostępność: Switch

The Secret of Monkey Island: Special Edition

Gry przygodowe LucasArts to już legenda. Nikt przedtem i nikt później nie umiał tak dobrze łączyć humoru, uroku, ciekawych historii i logicznych zagadek. Poza omawianym tu Monkey Island remasterów doczekały się też Grim Fandango czy genialne Full Throttle. Tu jednak mamy do czynienia z ubóstwianą klasyką klasyków. The Secret of Monkey Island to klasyczna gra przygodowa typu point-and-click, która została wydana w 1990 r. przez Lucasfilm Games. Akcja gry rozgrywa się w fikcyjnej wersji Karaibów w epoce piractwa. Gracz wciela się w postać Guybrusha Threepwooda, młodego człowieka, który marzy o zostaniu piratem i eksploruje fikcyjne wyspy, rozwiązując zagadki.

The Secret of Monkey Island: Special Edition to zremasterowana wersja oryginalnej gry, wydana w 2009 r. Wersja ta oferuje całkowicie nową grafikę HD, zremasterowany ścieżkę muzyczną, pełne udźwiękowienie oraz rozbudowany system wskazówek, aby pomóc graczom w rozwiązywaniu zagadek. Purystów ucieszy możliwość przełączania się między zaktualizowaną wersją a oryginalną wersją klasyczną.

Dostępność: Steam, GOG.com, Xbox (konsola, za sprawą mechanizmu zgodności z Xbox 360)

Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2

Tony Hawk's Pro Skater to jedna z najbardziej wpływowych serii gier o tematyce skateboardingu, wydawana przez Activision i promowana przez słynnego amerykańskiego skateboardzistę, Tony'ego Hawka. Pierwsza gra została wydana w 1999 roku i szybko zyskała popularność dzięki swojej innowacyjnej rozgrywce, autentycznemu przedstawieniu kultury skateboardingu oraz świetnej ścieżce dźwiękowej. Jest absolutnie kultowa.

Tony Hawk's Pro Skater 1+2 to zremasterowana kolekcja, która zawiera odświeżone wersje dwóch pierwszych gier z serii, wydana w 2020 r. Gra została zbudowana od podstaw w jakości HD i oferuje zarówno oryginalną listę profesjonalnych skaterów, jak i nowych zawodników. Dodatkowo, gracze mogą cieszyć się zarówno muzyką z oryginalnych gier, jak i nowymi utworami. Dodano też nowe triki i tryby, tym niemniej całość doskonale wpisuje się w ducha i mechanikę oryginału.

Dostępność: PlayStation, Switch, Epic Games Store, Xbox (konsola)

Uncharted: Kolekcja Nathan Drake’a

Uncharted to ceniona seria przygodowych gier akcji, wydawana przez Sony Interactive Entertainment i rozwijana przez Naughty Dog. Opowiada o przygodach łowcy skarbów Nathana Drake'a, który podróżuje po świecie, aby odkryć różne historyczne tajemnice. Gry łączą fikcyjne postacie i wydarzenia z prawdziwymi historycznymi postaciami i zdarzeniami. Rozgrywka skupia się na walce, strzelaniu, eksploracji i rozwiązywaniu zagadek, a także na platformowym poruszaniu się po środowisku. Uncharted jak mało która gra wprowadził lekkość, poczucie humoru i postacie rodem z najlepszych amerykańskich filmów przygodowych, łącząc to ze świetną reżyserią i narracją.

Uncharted: Kolekcja Nathan Drake’a to kompilacja zremasterowanych wersji pierwszych trzech głównych gier z serii: Uncharted: Drake's Fortune, Uncharted 2: Among Thieves i Uncharted 3: Drake's Deception. Została opracowana przez Bluepoint Games i wydana w październiku 2015 r. Poprawiono w nich grafikę, ujednolicono sterowania, dodano obsługę dźwięku przestrzennego i nieco dodatkowych treści.

Dostępność: PlayStation

Xbox Series i tryb zgodności wstecznej

To niezupełnie jedna gra, ale coś, na co warto zwrócić uwagę. Konsole Xbox Series oferują bowiem mnóstwo udogodnień dla miłośników starych gier. Są zgodne z niemal wszystkimi grami na konsole Xbox One, znaczną częścią gier na konsole Xbox 360, a nawet z wybranymi tytułami na pierwszego Xboxa. Można zarówno kupować te gry w Xbox Store, jak i korzystać z tych zakupionych przed laty. Tyczy się to również w grach wydanych na płytach, choć trzeba wówczas dysponować konsolą Xbox wyposażoną w napęd optyczny.

Microsoft znacząco jednak wykracza poza zapewnienie zgodności wstecznej. Firma poświęciła niemało wysiłku i pieniędzy, by zapewnić mechanizmy znacząco te gry usprawniające. Ich dostępność zależy od danej gry oraz wykorzystywanego modelu konsoli Xbox. Mogą to być: rozdzielczość 4K, dodany przez SI tryb HDR, lepsze filtrowanie tekstur czy zwielokrotnienie liczby klatek na sekundę.

REKLAMA

Dostępność: Xbox Series X, Xbox Series S (mniej ulepszeń), Xbox One X (jeszcze mniej ulepszeń), Xbox One S (jeszcze mniej ulepszeń)

TU KUPISZ NAJNOWSZE KONSOLE
MediaMarkt
PlayStation 5
Euro
Xbox
MediaExpert
Nintendo Switch Oled
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA