REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Łatwy sposób na mniejsze rachunki za prąd. Korzystają z tego tysiące Polaków

Niższe rachunki za prąd to marzenie wielu z nas. Nic więc dziwnego, że Polacy aktywnie poszukują oszczędności. Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych i firm zdecydowało się na zmianę dostawcy prądu.

08.02.2024
16:36
Łatwy sposób na mniejsze rachunki za prąd. Korzystają z tego tysiące Polaków
REKLAMA

W 2023 r. sprzedawcę prądu zmieniło blisko 26 tys. klientów, w tym prawie 18 tys. odbiorców w gospodarstwach domowych (grupy G) i 8 tys. w grupach biznesowych (A, B, C). Łącznie od 2007 r. na zmianę zdecydowało się niemal milion odbiorców.

REKLAMA

Jak pokazują zaprezentowane przez Urząd Regulacji Energetyki dane, pomimo wprowadzonych w 2023 r. szczególnych rozwiązań dla odbiorców w gospodarstwach domowych np. mrożenia cen energii, nadal wiele osób decydowało się na zmianę sprzedawcy energii. Takich aktywnych odbiorców w minionym roku było 26 tys. Rok wcześniej na zmianę swojego sprzedawcy prądu zdecydowało się 30 tys. klientów.

Głównym powodem, dla którego odbiorcy decydują się na zmianę sprzedawcy prądu, jest oczywiście oszczędność. W zależności od oferty można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na rachunkach za prąd. Niektóre firmy oferują również dodatkowe korzyści, takie jak rabaty, programy lojalnościowe czy darmowe usługi dodatkowe. Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur).

Jednak zmiana sprzedawcy prądu to nie tylko kwestia pieniędzy, ale też wybór. Odbiorcy mogą bowiem wybrać sprzedawcę, który najlepiej odpowiada ich potrzebom i preferencjom. Na przykład, jeśli zależy nam na ekologii, możemy wybrać sprzedawcę, który dostarcza prąd z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, słońce czy biomasa. Jeśli natomiast chcemy mieć pewność, że nie zmieni się nam cena prądu w trakcie umowy, możemy wybrać taryfę gwarantowaną, która zapewnia stałą stawkę za kWh.

Więcej o energii i oszczędzaniu przeczytasz na Spider`s Web:

Bardzo popularna zmiana

Od 2007 r. klienci mają prawo zmienić sprzedawcę energii. Jeśli więc sprzedawcy energii elektrycznej zaoferują ceny niższe niż taryfowe, bo np. warunki rynkowe na to pozwolą, odbiorca może skorzystać z takiej oferty. 

Od 2007 r. sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło w sumie ponad 997 tys. odbiorców, z czego ponad 759 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (w grupach taryfowych G), a ponad 238 tys. to odbiorcy w grupach taryfowych A, B i C.

Mimo wszystko to nadal taryfa jest najbardziej powszechnym i relatywnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Minimalizuje ona ryzyka zmienności cen. Z drugiej jednak strony, odbiorca nie musi jej stosować jeśli uzna, że oferta pozataryfowa jest dla niego bardziej atrakcyjna. Spadające ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii  mogą się przekładać na inne niż taryfa propozycje ze strony sprzedawców energii 

- mówi Rafał Gawin, prezes URE.

Zmieniaj ostrożnie

Prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się firmy, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego zawsze pamiętać trzeba o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową.

REKLAMA

Nie daj się oszukać - od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz sprzedaży door-to-door. Oznacza to, że przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe nie mogą już zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa z klientami w gospodarstwach domowych (np. podczas wizyty przedstawiciela w domu odbiorcy).

Wprowadzanie zakazu zawierania umów sprzedaży gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa nie ogranicza jednak możliwości zawarcia takiej umowy na odległość (np. telefonicznie) czy w punkcie sprzedawcy umiejscowionym np. w galerii handlowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA